Sponzorováno

Nespavost narušuje pohodu doma i v zaměstnání – jak na ni? 4.9/5 (21)

Jak se konečně dobře vyspat?

Jak se konečně dobře vyspat?

Potíže se spánkem jsou dnes velmi běžnou záležitostí. Odhaduje se, že trápí až 15% populace a lze usuzovat na to, že ještě ne každý se odhodlá tyto problémy řešit s lékařem. Nespavost neboli odborně insomnie může značně poznamenávat kvalitu celého dne, jelikož nevyspání se odrazí na stavu psychickém i fyzickém.

Potřeba spánku je silně individuální

Obvykle se uvádí, že běžný spánek by měl trvat 6 – 8 hodin. Je třeba brát v úvahu, že zde mohou být značné individuální rozdíly, a tak někdo vystačí s pěti hodinami, jiný jich potřebuje více. Podstatné však je, aby jim spánek přinesl dostatek energie, cítili se odpočatí, mohli se během dne bez obtíží soustředit a nepociťovali vyčerpání. Velmi důležitá je i kvalita spánku, nejen jeho celková délka.

Nespavost a kdy už se jedná o problém?

Pokud tato odpočatost po spánku není, může být narušen život člověka na všech jeho úrovních. V zaměstnání může mít potíže se soustředěním, není motivován k co nejlepším výkonům, snadno se dopouští chyb, je podrážděný a unavený. Stejné nepříjemnosti mohou zasáhnout i život osobní. Z tohoto je zřejmé, že dlouhodobou nespavost je opravdu nutné řešit, aby nedocházelo ke kumulaci dalších a dalších problémů.

Nespavost může být pouze krátkodobá a rozhodně není třeba panikařit po dvou nocích s nekvalitním spánkem. Obvykle se zde jedná o odraz náročnějšího životního období, přemíry stresu nebo pochybností o tom, jak se rozhodnout v něčem důležitém. Takováto porucha spánku velmi často po pár dnech odezní spolu s tím, jak člověk dospívá k řešení aktuální nepříjemné situace.

Problematická je však nespavost trvající čtyři týdny a déle

Zde je již třeba konzultovat problém s lékařem, který může doporučit základní opatření. Insomnie může být nemocí sama o sobě, ale také se může jednat pouze o příznak doprovázející jinou chorobu (např. endokrinní poruchy). Zde je nutné nemoc odhalit a řešit nejprve její příčinu, po zlepšení dojde i ke zmírnění nespavosti.

Jak konkrétně se nespavost projevuje?

Nespavost může mít různé podoby. U někoho je hlavním problémem, že se mu obtížně usíná. Večer tráví i více než půl hodiny ležením v posteli, přičemž spánek se nedostavuje. Jinou podobu může mít nespavost u lidí, kteří se v noci opakovaně probouzí, a trvá jim nějakou dobu, než opět usnou. Spánek tak mají přerušený i několikrát během jediné noci. Další častou možností je brzké ranní probouzení – ještě mnohem dříve než by člověk opravdu potřebovat vstávat.

Sponzorováno

Veškeré tyto stavy pak negativně poznamenávají kvalitu života v následujícím dni. Člověk je více podrážděný, snadno se nechá vyprovokovat k agresi a narušení schopnosti soustředění může mít velmi vážné následky. Je pak mnohem vyšší riziko způsobení chyb v zaměstnání, během řízení auta nebo při hlídání dětí venku. U člověka se také zvyšuje riziko vzniku dalších obtíží – rozvoje úzkostných poruch, deprese, ale třeba i různých závislostí.

Jak lze nespavost řešit?

A jak si poradit s nespavostí? Máme pro vás několik tipů:

1. Režimová opatření proti nespavosti

Krokem číslo jedna v řešení by měla být režimová opatření. Spánek může být negativně ovlivněn nepohodlím, které pociťujeme během noci. Vhodné je spát v místnosti, kde je klid, nejsme ničím rušeni, je zde příjemná teplota, vyvětráno a jsme přiměřeně oblečeni. Často se doporučuje též zavést si nějaký rituál před spaním. Někomu pomůže krátké čtení knihy, jinému poslech hudby. Naše babičky by jistě doporučili vypití sklenice teplého mléka s medem, které by nás mělo zklidnit. Vyzkoušet můžete i bylinkové čaje nebo různé doplňky stravy.

TIP: Na nespavost zkuste také bylinky

2. Večer se chovejte zodpovědně

Zamyslete se i nad tím, zda spánek nemůže být poznamenán vaším večerním chováním. Nevhodné je pití kávy před spaním nebo pozdní vydatná večeře. Přestože se můžete cítit unaveni během dne, nesnažte se své tělo naučit na pravidelné dospávání v odpoledních hodinách. Do celé situace se tak můžete ještě více zamotat, jelikož po odpoledním spánku pro vás bude horší večerní usínání. Před spaním se též nedoporučuje náročné cvičení nebo řešení pracovních záležitostí. Naopak během dne je sportovní aktivita velmi prospěšná.

3. Stres je prostě zabiják spánku

Lehko se to řekne, to víme… ale prostě vyřešte ten stres v sobě. Je to hodně důležité. Až v 70% se pak podaří vydařit hned problémy se spánkem.

4. Navštivte lékaře, když už si nevíte rady

Pokud nejsou úspěšná tato režimová opatření, je možné probrat s lékařem možnost předepsání léků. Nejčastěji se užívají hypnotika nebo anxiolytika – v případě, kdy se k nespavosti přidružují úzkostné myšlenky. Užívá se i psychoterapie nebo lze vyzkoušet různé alternativní léčebné postupy.

Co si ještě o nespavosti přečíst?

VIDEO: Jak zkvalitnit spánek. Jak na nespavost.

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva