Sponzorováno

Nespavost a jak jí řešit 4.89/5 (19)

nespavostProblémem nespavosti zahrnuje širokou škálu problémů, které ovlivňují výraznou měrou lidský život. Přečtěte si článek od odborníků na nespavost.

Příčiny nespavosti

Mohou to být problémy v práci, s rodinou, neschopnost řešit danou životní situaci, různé ztráty v životě, bolestivé stavy v důsledku vážného onemocnění, vedlejší účinky různých léků, které lidé užívají. Ve spánkové laboratoři se často setkáváme s tím, že během života člověka vznikne situace, kterou neumí řešit nebo ji neřeší, protože to nepovažuje za nutné. Takové neřešení problémů je však jako časovaná bomba. Projeví se na psychickém stavu člověka, nejednou v podobě nespavosti. Zkušenosti říkají, že pokud člověk tuto situaci neřeší co nejdříve, problém s nespavostí se zhoršuje a časem se zafixuje. Člověk má strach z toho, že půjde do postele, a že se mu spustí jemu známé otravné myšlenkové pochody, nutkavé myšlenky, různé obavy, strach, smutek, které neumí zastavit. Všechno toto se nachází v jeho podvědomí nebo nevědomí, které neumí ovlivnit.

Nespavost a užívání různých léků

Jiným problémem je nespavost v důsledku užívání různých léků, velmi často psychofarmak. Lidé tyto léky užívají měsíce a roky v naději, že jim to pomůže zvládnout jejich situaci, a že jim to také navodí dobrý spánek. Setkáváme se s tím, že ze začátku psychofarmaka pomohou navodit spánek, avšak postupem času se znovu objeví všechny problémy s nespavostí, případně úplné vyčerpání a neschopnost usnout jakýmkoliv způsobem. Většina lidí, se kterými jsme se setkali vyhledá opět lékaře, který jim vymění léky – zruší dosavadní léčbu a nastaví novou léčbu, přičemž se jedná opět o psychofarmaka. Pacientovi to znovu na nějaké období pomůže zvládnout situaci, ale tento bludný kruh se opakuje. Před několika lety u nás byl muž ve středním věku, který byl během 3 let léčen u 3 psychiatrů a odzkoušel kombinaci 18 různých psychofarmak. Svou situaci však sám nakonec vyřešil tím způsobem, že se zaměstnal ve firmě, kde 8 hodin manuálně pracuje, a to mu pomohlo k tomu, že denně spí minimálně 5 hodin.

Problém s nespavostí je u každého člověka jiný a je třeba jej řešit na individuální bázi. Samozřejmě, je prospěšné řešit problém s nespavostí co nejdříve, ještě před tím, než se tento stav zafixuje a stane se nezvladatelným.

Důsledky nespavosti

Únava, ospalost, snížení koncentrace, poruchy paměti, zapomínání, zhoršená nálada, stavy úzkosti, strachu, hrůzy, noční můry, pocení v noci, bolesti hlavy, zhoršené partnerské vztahy, snížené libido. změna osobnosti a celá škála různých onemocnění.

Jednoduché rady proti nespavosti

Hodně pohybu – nemusíte sedět doma, i když člověk pociťuje únavu a má pocit, že to nezvládne, že už neudělá ani krok. Pohyb přináší člověku mnoho pozitivního: zlepšené okysličení krve, zlepšený oběh srdečně-cévního a dýchacího systému. Člověk se myšlenkami začne věnovat svému okolí a bude mít méně pozornosti na sobě samém, zlepší se mu nálada. Pohyb můžeme docílit také tím způsobem, že jdeme na procházku, nejlépe je začít hned ráno, to znamená, že ještě před tím, než člověk začne svůj běžný den, ven na 30 – 60 minut. Dobrá je ranní procházka systémem tzv. rychlé chůze.

Večer před spaním není dobré dívat televizi nebo se věnovat počítači, protože tyto činnosti člověka zase noří do jeho vlastního světa, říkáme tomu introvertace. Sledováním různých filmů prožíváme příběhy někoho jiného, ​​ne své vlastní. Večerní procházka trvající 1-2 hodiny přináší znovu zlepšení stavu člověka. Organismus si vytváří své vlastní hormony štěstí – endorfiny, díky čemuž se člověku zlepšuje nálada, opadává z něj úzkost a strach a spánek po takové procházce přichází zlehka.

Člověk by se měl věnovat i svým zálibám, tomu, co ho baví, co mu přináší radost, co ho těší. Výborné jsou různé druhy sportů 3 – 4x do týdne 1 – 2 hodiny. A v neposlední míře vyvíjet všechny druhy sociálních kontaktů, zejména těch, které potěší, kde se budeme vypravovat a kde nám rozumějí. Pokud má člověk nedořešené problémy s jinými lidmi, je velmi vhodné, aby tyto problémy vyřešil, protože mu už více nebudou zatěžovat mysl a bránit ve spánku. Příkladem mohou být, např.: Neshody v partnerském vztahu nebo s dětmi či rodiči, také nevraživost vůči jiným lidem. Pokud si člověk uvědomí, že i ta druhá osoba, se kterou má konflikt, je jen člověk, má také své vlastní problémy a starosti, ale je to v podstatě dobrý člověk, dokáže najít cestu, jak to celé komunikačně zvládnout. Často v životě děláme tu chybu, že toho druhého neposloucháme, jako kdybychom mu nechtěli rozumět. Pokud toto odstraníme, umíme to zvládnout.

Sponzorováno

Člověk může v životě zažívat i různé ztráty, ať už je to ztráta zaměstnání, partnera, přítele, zvířátka nebo peněz, či majetku. I tyto těžké životní okolnosti způsobují u lidí nespavost. Jak jsme již zmínili, nespavost může být způsobena také následkem užívání různých léků. Vedlejším účinkem psychofarmak jsou poruchy spánku. Navíc existuje při užívání psychofarmak riziko závislosti, a to i po poměrně krátké době užívání. Sedativa doporučují výrobci používat maximálně 3 – 4 týdny. Přesto se opakovaně setkáváme s tím, že lidé je užívají celé roky a nevědí s tím přestat.

Při nespavosti se nedoporučuje užívat alkohol. Tlumí vědomí, může vzniknout dojem, že napomáhá spánku, ale naše vyšetření potvrzují, že narušuje strukturu spánku. A vzniká riziko závislosti.

TIP: Další rady pro nespavost

Nespavost – vitamíny a minerály

Vyčerpaný organismus trpí nedostatkem vitamínů a minerálů. Ráno je vhodné užít vitamín C na zlepšení oxidačně-redukčních procesů v organismu, vitamín E zlepší okysličení krve, vitamín B1 pomůže zlepšit myšlenkové pochody a přípravek obsahující kalcium s hořčíkem v poměru 2:1 je výborný na uklidnění, večerní použití nahrazuje sedativum.

Nespavost a přírodní léčiva

Obecně se doporučují:

Mléko s medem před spánkem
• Bylinkové čaje, např. meduňka lékařská, levandule, mateřídouška, rozmarýn lékařský, třezalka nebo citronová verbena a šalvěj lékařská. poslední dvě pít s mírou a v malých dávkách

Několik tipů pro překonání nespavosti

  • Zvykněte si vstávat vždy ve stejnou dobu, a to i o víkendu
  • Nepijte 6 hodin před spaním nápoje s kofeinem jako je káva, čaj, kakao, cola, nejezte čokoládu ani přírodní léčiva s kofeinem (guarana)
  • Nepijte alkohol a nekuřte 2 hodiny před spaním (některým osobám ale pomáhá usnout pivo, něměli bychom však vypít více jak 3 dl)
  • Pravidelné cvičení (tělesná námaha) spánek zlepšuje, ne však těsně před spaním.
  • Vyhýbejte se spánku v průběhu dne.
  • eplá koupel před spaním je vhodná. Koupel však nemá být teplejší než 35 stupňů C, neměli bychom ve vodě ležet (voda by měla sahat pod
    prsa) a neměli bychom ve vodě být déle než 20 až 30 minut. Koupel bychom také neměli brát častěji než dvakrát týdně (může dojít k vymývání
    mikroelementů z oblasti páteře)
  • Objemné těžké jídlo ruší spánek. Individuálně jsou nevhodné jsou také potraviny, které nadýmají (cibule, nedovařené fazole), dráždí (pikantní
    klobása) či jinak zatěžují (šlehačka u osob s poruchou žlučníku, mléčné výrobky u osob se skrytou nebo zjevnou alergií na mléko, u někoho
    červená řepa, houby, zelí nebo čočka) atd.
  • Lehká večeře nebo sklenka teplého mléka (u osob, které na mléko nemají alergii) spánek podporují
  • Neuléhejte do postele, pokud se necítíte ospalí.
  • V případě, že ospalost po ulehnutí vymizí, vstaňte a něčemu se věnujte
  • V posteli bycho neměli pracovat, telefonovat, dívat se na TV, jíst apod.
  • Zkraťte dobu pobytu na lůžku, pokud nespíte.
  • Vhodné pro spaní jsou: dobře větraná, nepříliš teplá nebo chladná místnost, ticho, tma
  • Lůžko by mělo být umístěno na útulném, subjektivně i objektivně bezpečném místě. (Například by z něj neměly být vidět vstupní dveře na chodbu,
    nemělo by se nacházet v průchozím pokoji, v místnosti, kde se jiní členové rodiny dívají na televizi nebo se v ní baví apod.)
  • Jestliže máte nějaké tělesné pocity (např. bolesti) nebo duševní stavy (např. deprese, úzkost, strach), které spánku brání, oznamte to svému lékaři
  • Na lůžku si nepřipouštějte negativní, úzkostné, depresivní myšlenky. Místo na spaní by se mohlo (z hlediska psychotroniky i psychologie) pro Vás, resp i pro jiné „naprogramovat“ negativně.
  • Jestliže netrpíte závažnými nemocemi mozku či psychiky, nedostatku spánku se nemusíte obávat. Člověk může vystačit i se 3 až 4 hodinami spánku.
    (To však neznamená, že obvyklou dobu spánku můžeme svévolně zkracovat. Také noční směny představují u mnoha osob hazardování se zdravím.)
  • V současnosti přispívají do boje s nespavostí tzv. moderní hypnotika, která optimálně zkracují dobu usínání, počet nočních probuzení a nezpůsobují
    únavu následující den. Po poradě se svým lékařem můžete získat ideální hypnotikum, které je specificky určené pro váš typnespavosti,
    má optimální počet tablet, dobře se půlí a je za příznivou cenu. Velkou pomocí mohou být i léčivé byliny a alternativní životní styl.

A jak řešíte nespavost vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

TIP: Přečtěte si také článek jak na nespavost

VIDEO: Nespavost – rozhovor s prof. Karlem Šonkou

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Nespavost a jak jí řešit”

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva