Sponzorováno

Neotam (E961) – neenergetické náhradní sladidlo – dobré nebo špatné? 4.75/5 (8)

Neotam je modifikovaná forma aspartamu

Neotam je modifikovaná forma aspartamu

Neotam je umělé sladidlo vyvinuté společností Nutrasweet, které je 8 000 krát sladší než cukr. Ve skutečnosti podle toho, jak se používá, může být až 13 000 sladší než cukr. Jedná se o upravenou formu Aspartamu. Na rozdíl od Aspartamu se nerozkládá pod teplem a je tak vhodný k vaření a ve zpracovaných potravinách.

Výhody neotamu

Má nula kalorií na porci a nulový glykemický index. Je to sladidlo vhodné jako součást diabetické diety. Na rozdíl od aspartamu je bezpečné pro osoby s fenylketonurií.

Obavy ohledně neotamu

Hlavním problémem se zdá být jeho původ. Vzhledem k tomu, že je založen na aspartamu, kritici tohoto produktu jsou negativní také vůči neotamu. Také byl, možná nespravedlivě, označena za neurotoxin a toto negativní vnímání může být důvodem, proč ho výrobci jen velmi velmi pomalu začlenili do svých potravinových výrobků.

Je však mnohem bezpečnější než aspartam. Při rozkladu je rozdělen na 2 části: 92% deesterifikovaného neotamu a 8% methanolu. První část se vylučuje a druhá se metabolizuje. Methanol je toxický, ale množství je opravdu velmi drobné – více ho sníte například v jablku!

Aspartam je plně metabolizován trávicím systémem a rozkládá se na části složky kyseliny asparagové, fenylalaninu a methanolu. Všechny tyto látky tělo absorbuje, a to na úrovni 40krát vyšší než u neotamu, takže je mnohem nebezpečnější pro zdraví.

Tedy i přes značnou zaujatost a počet výrobků na trhu, které ho nyní obsahují, se zdá, že se neobjevují v souvislosti s neotamem žádné skutečné problémy. Výsledky testů na krysách neprokázaly žádné nežádoucí účinky.

Bezpečnostní pokyny

FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) v USA vydal směrnici, kde se mluví o dávce 0,3 mg této látky na 1 kg tělesné hmotnosti. Pro průměrného člověka by to bylo ekvivalentní asi 44 plechovkám sody oslazených neotamem.

Sponzorováno

Neotam a hubnutí

Umělá sladidla se ukázala být docela zklamáním, pokud jde o hubnutí, když se používají místo cukru. To je docela překvapivé, protože neobsahují žádné kalorie.

Klinická studie provedená na Weizmannově institutu vědy v Rehovotu, která byla publikovaná 17. září 2014, ukázala vztah mezi konzumací umělých sladidel a metabolickými problémy. Bylo prokázáno, že sacharin, aspartam a sukralóza působí škodlivým způsobem na bakterie ve střevě. Zkoušky ukázaly poškozený metabolismus glukózy u jedinců (lidí i zvířat) už po mírné konzumaci těchto sladidel během několika týdnů. Účinky byly skutečně pozorovány i u lidí po jediném týdnu konzumace sacharinu v maximálním doporučeném množství.

Další informace naleznete ve článku na webu Science News. Je určitě zapotřebí dalšího testování co se týče umělých sladidel. A většinou do těchto studií nebyl zahrnut právě neotam. Nicméně výsledky ohledně umělých sladidel jsou skutečně znepokojivé. Možná, že tato sladidla nemají vůbec žádnou roli při hubnutí a mohou být horší volbou než běžný cukr!

Výroba neotamu

Jedná se o modifikovanou formu aspartamu, vytvořenou kombinací s jinou chemikálií. To z něj činí stabilnější, sladší látku. Zabraňuje rozpadu fenylalaninu během metabolického procesu. Stále je pod patentem, ačkoli docela velké množství se vyrábí i v Číně.

Na komoditním trhu je to nejlevnější sladidlo, které stojí asi 1% ceny cukru pro stejnou jednotku sladkosti.

Zajímavosti o neotamu

Sponzorováno

Jeho výrobci tvrdí, že je asi 7 000 a 13 000 krát sladší než cukr, v závislosti na jeho použití. Také tvrdí, že ve velmi malých množstvích, dokonce pod úrovní potřebnou k oslazení potravin, může sloužit jako zesilovač chuti, čímž se sníží požadavek na další drahé látky a příchutě. Je to nejlevnější sladidlo na trhu, 1% náklady na cukr a 3% náklady na HFCS (kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy).

Co si dále o neotamu přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva