Obsah článku
Internet je plný diskusních fór se zaručeně dobrými radami. Možná vám na chvíli pomohou, ale pravděpodobněji vám ještě více ublíží. Přes internet se dá všechno. Přátelit, seznamovat, nakupovat, cestovat, radit v různých oblastech. K těm nejrizikovějším však rozhodně patří zdravotní rady. Ne všechny jsou špatné, ale většina jen oddálí návštěvu lékaře. „Internet je teoreticky dobrý cenný, ale prakticky velmi špatný lékař,“ upozorňuje za všechny lékaře pediatr MUDr. Mário Moro.
Špatné rady a bolest zubů
Paní chtěla vědět, co zažene bolesti zkaženého zubu.
Rady dr. google:
Přikládat kolečka cibule, vyplachovat alkoholem, přikládat obklady ze švestkových povidel, maso a máslo.
Co na to lékař?
MUDr. Vladimír Zeman, stomatolog: Bolavý zub se sám nevyléčí, nanejvýš na chvíli „přebolí“. Většinou však bolest způsobuje dráždění nervu a ten časem odumře. Pokud se nadále neléčí, dochází k infekci a zánětu tkání kolem zubu, tvoří se hnisavé ložisko a to může mít vliv na celý organismus. Nejen velmi bolestivý! Co nejdříve jděte na odborné ošetření.
Špatné rady a bradavice
Dívka s bradavicí na prstě dostalo hodně rád, i nechutných.
Rady dr. google:
Potírat Aloe vera, česnekem, pampeliškovou šťávou, banánovou nebo citrónovou slupkou a menstruační krví.
Co na to lékař?
MUDr. Tatiana Pavlusová, dermatooložka: Při samoléčbě bradavic mohou být pacienti v některých případech úspěšní, nebo bradavice zmizí i spontánně, bez pomoci. Někdy se stává, že pomohou i lidové recepty nebo psychoterapie. Není to však pravidlo. Úspěch léčby závisí na celkovém stavu organismu, imunitního systému, délky trvání problémů, místa výskytu a množství bradavic.
Lékař ošetřuje bradavice obvykle tekutým dusíkem. Když je organismus odolný a bradavice nepřetrvávají dlouho, obvykle stačí ošetřování tekutým dusíkem a vystříhávání odumřelé kůže. V některých případech pomáhá leptání postižené kůže, či užívání lokálních cytostatik nebo akeratolytika. Léčba nezabírá, pokud je obranyschopnost organismu oslabena.
Špatné rady a bolest zad
Pána v letech píchlo v kříži a v předklonu stihl ještě požádat o pár zkušeností internetovou veřejnost.
Rada Dr. google:
Lehnout si do vany s teplou vodou.
Co na to lékař?
MUDr. Iveta Valachovičová, neurolog a rehabilitační lékař: Nejen „panu v letech“, ale každému, koho píchlo v kříži, zakazujeme teplou koupel! Při lumbagu, jak se píchnutí odborně nazývá, jde většinou o funkční poruchu rovnováhy mezi dynamickými a statickými svaly. Statické se sedavým životem zkracují a dynamické nedostatečným pohybem oslabují. Pak stačí minimální nevhodný pohyb nebo zátěž a objeví se prudká bolest v kříži, která nedovoluje hýbat se ani se napřímit z předklonu. První hodiny klidně ležte, dejte si lék proti bolesti a aplikujte na místo píchnutí suché teplo. Postupně, pokud to bolest dovolí, zkoušejte vstávat z lehu do sedu přes polohu na boku a každou hodinu kráčejte pět minut bokem do obou stran. Dovolené je běžné sprchování, no vana nebo vířivka ne! Ani sauna není vhodná. Vlhké teplo pomáhá jen zdánlivě, dokud jste v něm.
Pak se zvýrazní svalová nerovnováha, znásobí se bolest a ještě více omezí pohyb. Pokud se stav do dvaceti čtyř hodin nezlepší, poraďte se s lékařem. Každou delší samoléčbu si totiž páteř zapamatuje a o to těžší bude dávat dohromady. Píchnutí v kříži lze předcházet správným a pravidelným pohybem.
Špatné rady a anémie
Mladý muž se ptal, jak má bojovat proti chudokrevnosti.
Rady dr. Google:
Napíchněte železné hřeby do jablka, za tři dny je vytáhnout a jablko snězte.
Co na to lékař?
MUDr. Ľubica Sládkovičová, internistka: Jedení jablka, ve kterém byly železné hřeby, vám může způsobit zažívací potíže. Proti anémii to neúčinkuje. Chudokrevnost je snížené množství krevního barviva hemoglobinu a málo červených krvinek. Často se vyskytuje již v dětském věku, trápí dívky a ženy až do menopauzy. Pokud se potvrdí nedostatek hemoglobinu, je třeba zjistit příčinu.
Zpravidla nebývá jedna, jde například o nedostatek krevních stavebních látek, imunologické či endokrinologické problémy, poruchu krvetvorby v kostní dřeni, ale také o onemocnění jater či záněty střev. Od příčiny se odvíjí léčba, která patří do rukou lékaře.
Špatné rady a hnisavé rány
Muži se dlouho nehojila rána na noze a hnisala.
Sponzorováno
Rady dr. google:
Řepíkové obklady, kůže ze slaniny, potírat lihem, převařenou sladkou smetanou nebo solným roztokem.
Co na to lékař?
MUDr. Ľubica Sládkovičová, internistka: Jakékoliv hnisání je projevem bakteriální infekce, se kterou si tělo nedokáže poradit. Drobné povrchové hnisající ranky oplachujte bylinnými roztoky nebo je použijte jako obklad.
Ale pokud se rána neléčí, je hluboká a přidruží se horečka, je to vážné. Z hnisavého ložiska se infekce rozšířila krví a lymfou do celého těla a hrozí závažné poškození organismu! Hospitalizaci se nevyhnete. Proto je lepší, když si ránu dáte co nejdříve chirurgicky ošetřit, přičemž lékař zváží léčbu antibiotiky.
Špatné rady a bolest ucha
Paní bolelo ucho už týden a měla v něm zalehnuté.
Rady dr. google:
Strčit do ucha česnek, nakapat bílou lilii namočenou v lihu či pálit ušní svíčky několikrát denně.
Co na to lékař?
MUDr. Tibor Barta, PhD., Otorhinolaryngolog: Nejčastější příčinou bolesti bývá akutní zánět kůže zevního zvukovodu. Vznikne z infekce, pokud si do ucha zajdete ostrým předmětem nebo se vykoupete ve špinavé vodě. Ušní boltec vás zabolí i při sebemenším doteku, zejména v noci. Teplota se vám nezvýší. Lékař vám do ucha vloží pásek namočený v bór – alkoholovém roztoku. Budete ho denně vyměňovat a udržovat vlhký. Pokud to nepomůže, podstoupíte kultivační vyšetření a dostanete antibiotika. Zánět středního ucha vzniká zejména z nachlazení. Vyskočí vám teplota, zhorší se sluch, v uchu vám ulehne, ale na dotek či na tlak vás ušní boltec nezabolí. Kromě antibiotik vám lékař doporučí kapky do nosu na oplasknutí sliznice. Příčinou bolesti ucha však může být i cizí těleso, zánět hltanu, absces, zub, podchlazení obličeje, ale i nádor hltanu a hrtanu. Zajděte k lékaři.
Špatné rady a vysoký tlak
I vysoký tlak patří mezi nejvyhledávanější výrazy internetu.
Rady dr. google:
Nekouřit, nepít alkohol, kávu, zhubnout, méně solit, jíst hodně zeleniny, cvičit a nestresovat se.
Co na to lékař?
MUDr. Ľubica Sládkovičová, internistka: Téměř polovina světového obyvatelstva o svém vysokém tlaku neví nebo ho neléčí. Asi jen třetina se léčí správně. Hypertenze nebolí, dlouhodobě se nemusí projevovat, ale ničí celý organismus. Vzniká dominový efekt – když se porouchá jeden orgán, přestávají fungovat další. Tehdy to pocítíte! Nejčastěji v aktivním věku, kdy vás jako blesk z jasného nebe zasáhne nemoc, která je důsledkem neléčeného vysokého tlaku. Průvodním znakem bývá zvýšený nitrooční tlak a postupná ztráta zraku.
Poškození drobných cév na srdci se projeví bolestí na hrudi. Neléčený vysoký tlak zatěžuje i ledviny, ty přestávají fungovat. Poškození orgánů se zhoršuje a většina těchto změn je nevratná. Pro správnou léčbu vysokého tlaku musíte nejen změnit životní styl, ale také spolupracovat s lékařem. Jen tak se ochráníte před infarktem , mozkovou příhodou a selháním ledvin.
Špatné rady a vysoký cholesterol
O vysokém cholesterolu se diskutuje na mnoha fórech týkajících se zdravého života.
Rady dr. Google:
Nejíst živočišné tuky, vyměnit je za margaríny, nepřijímat ani oleje a ořechy … A vedle toho doporučení tisíců doplňků výživy.
Co na to lékař?
MUDr. Ľubica Sládkovičová, internistka: Základem je trvalá změna v životosprávě, nejpřirozenější a nejvhodnější cesta, jakou dosáhnete změnu v metabolismu – i úpravu hladiny cholesterolu. Celkový cholesterol se tvoří převážně v játrech, což je geneticky podmíněné. Důležitý je poměr „dobrého“ HDL a „zlého“ LDL cholesterolu. Pro zdravého člověka je běžná hodnota celkového cholesterolu 3,5 – 5,0 mmol / l.
Pokud je vyšší, většinou jde o vysoký špatný cholesterol. Oba vám změří při preventivní prohlídce. Čím dříve zjistíte, jak na tom jste, tím dříve si můžete upravit životosprávu. Pokud trpíte nadváhou, zhubněte. Omezte spotřebu tuků, kávy, nekuřte, jezte česnek, luštěniny, ovoce a zeleninu bohaté na pektin – mrkev, jablka, zelí či brokolici. Budete se nejen lépe cítit, ale i oddálíte nutnost užívání léků a snížíte riziko vzniku závažných onemocnění jako kornatění tepen, mrtvice či srdeční infarkt.
Špatné rady a rýma
Léčená trvá týden, neléčená sedm dní, ale i tak to zkoušíme zkrátit.
Rady dr. Google: vytírat nosní dírky medem, máslem, použít dětskou odsávačku, vložit do nosní dírky stroužek česneku …
Co na to lékař?
MUDr. Tibor Barta, PhD., Otorhinolaryngolog: Rozhodně si do nosu nedávejte med, česnek ani nic podobného! Rýma je virový zánět nosní sliznice, vystačíte si s kapkami. Úlevu vám přinese napařování nad eukalyptem či nad mořskou solí, ale i poctivá slepičí polévka. Lékaře navštivte, pokud příznaky rýmy po pěti dnech neustupují nebo se zhoršují.
Sponzorováno
A jaké nejhorší rady jste viděli vy? Napište nám do komentářů, budeme rádi.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdraví nebezpečné látky
Přečtěte si také naše další články