Obsah článku
Může se stát, a celkem často se tak opravdu děje, že si během večerní hygieny, masáži nebo zcela náhodně během dne nahmatáte na nějakém místě těla bulku. Nemusíte okamžitě propadat panice, ve většině případů se nejedná o nijak závažné stavy. Je však na místě nechat se vyšetřit lékařem, aby zjistil, proč se hrudka objevila a jakou má strukturu.
Důvody vzniku bulky na těle
Bulka může mít různé složení. Je zde třeba podívat se i na to, zda je na dotek bolestivá, je pod kůží pohyblivá a zda jsou patrné nějaké změny na kůži (začervenání, otok) nebo celkové příznaky (horečka). Co se za ní tedy může vše skrývat?
1. Zvětšené mízní uzliny
Nacházejí se v místech, kde prochází lymfatické cévy. Jsou naplněny bílými krvinkami, jejichž úkolem je pohlcovat původce infekcí a dalších nemocí. Ke zvětšení uzlin dochází právě při infekčních chorobách, kdy je snadno rozpoznáte pod kůží, obvykle v těchto místech cítíte bolest při pohmatu. Nejčastěji to můžete pozorovat např. na krku nebo v podpaží. Po odeznění choroby se uzliny opět zmenší a nejsou již pohmatem zjistitelné. Jde o zcela fyziologickou reakci organizmu.
2. Nezhoubné nádory
Velmi často se může jednat o lipomy (tukové bulky) či fibromy (nádory z pojivové tkáně). Při jejich vzniku nebývají na kůži nad nimi patrné žádné změny, na pohmat nejsou bulky bolestivé. Častěji se objevují u lidí vyššího věku. Tyto benigní nádory obvykle nemají žádné zdravotní důsledky, jsou odstraňovány spíše z estetických důvodů.
3. Ložiska hnisu
Jejich původcem bývají nejčastěji stafylokoky a streptokoky. V těchto případech bývá kůže zarudlá, na pohmat bývají abscesy bolestivé a člověk může mít i celkové příznaky zánětu (např. horečku). Může se stát, že absces se sám ztratí. Může se z něj však vytvořit kanálek vedoucí na povrch těla, dojde k vyprázdnění hnisu a vymizení celého ložiska.
Sponzorováno
Při rozšíření zánětu do okolních struktur je největším nebezpečím vznik sepse (otravy krve), která již představuje velmi vážné ohrožení zdraví.
4. Zhoubné nádory
Nejčastěji je možné nahmatat karcinom prsu, který je zjistitelný při samovyšetření prsu. Jedná se o vůbec nejčastější zhoubný nádor u žen. Bulka bývá nebolestivá, může mít různé umístění v prsu. Zde je samozřejmě nutné další vyšetření lékařem a stanovení nejvhodnější léčby. Čím dříve se s ní započne, tím vyšší bývá její úspěšnost. Lze nahmatat též metastázy nádoru z jiného orgánu lokalizované pod kůží.
Co po objevení bulky? Nutné další kroky
Po objevení bulky je vhodné obrátit se na praktického nebo kožního lékaře. Místo je následně možné vyšetřit ultrazvukem, lze také odebrat vzorek, který je zaslán na histologické vyšetření. U podezření na karcinom prsu se provádí mamografické vyšetření. To je též součástí prevence u žen nad 45 let věku. Dle výsledků je možné zvažovat chirurgické odstranění bulky nebo jiný postup.
Tukové bulky (lipomy) se vyříznou
Lipomy se nejčastěji odstraňují spíše z kosmetických důvodů. Někdy se také ale může stát, že by při svém růstu utlačovaly další struktury, a je tedy lépe je chirurgicky vyjmout. Obvykle se toto odstranění provádí při místním znecitlivění. Pokud je vám toto řešení proti mysli, ale přesto se chcete lipomu zbavit, můžete vyzkoušet přírodní způsoby. Někdy se může stát, že tato bulka vymizí i sama od sebe.
Mezi základní rady, jak lipomy odstranit a minimalizovat riziko jejich vzniku, patří detoxikace celého organizmu, konzumace dostatku omega-3 mastných kyselin, minimalizace konzervantů ve stravě a adekvátní pitný režim. Vyzkoušet můžete i bylinky, lze zakoupit hotové směsi, které jsou zacíleny na tyto obtíže. Vždy je však třeba nejprve zjistit, zda se opravdu jedná o lipom a neděje se ve vašem těle nic vážnějšího.
A dále ke čtení
VIDEO: Samovyšetření prsu – prevence rakoviny prsu
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Ňadra (prsa) a zdraví, Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články