Sponzorováno

Nadměrné množství spánku není pro zdraví dobré – hodně spánku škodí 4.67/5 (24)

Příliš spánku prostě škodí.

Příliš spánku prostě škodí.

Spánek je důležitý pro vaše zdraví. To je potřeba si uvědomit. Díky správnému a kvalitnímu spánku můžete během dne zůstat soustředění a ostražití. Vaše tělo se nabíjí v noci. Dobíjí si baterky, to je nejlepší přirovnání. Mnoho lidí to netuší, ale kvalitní spánek pomáhá také bojovat proti obezitě, cukrovce, srdečním chorobám a předčasnému úmrtí. Spánek je pro naše zdraví moc důležitý.

Ale pozor, to v žádném případě neznamená, že byste měli trávit půlku života spánkem. Kvalitní spánek je pro vaše zdraví rozhodující, ale nadměrné množství spánku může být pro vás naopak špatné.

Kolik hodin spánku tedy potřebujete?

Podívejte se na naši infografiku toho, kolik spánku potřebujete právě vy:

Kolik hodin spánku tedy potřebujete?

Spíte v poslední době více? Než začnete počítat svůj celkový čas spánku, musíte ještě vědět, proč se váš čas, který trávíte spánkem, změnil. Nadměrná ospalost může být příznakem několika různých zdravotních problémů, mezi něž patří chronická únava, problémy s štítnou žlázou, srdeční choroby, spánková apnoe, deprese, narkolepsie a určité léky. Toto řešte s lékařem. Ten vám řekne více.

K jakým zdravotním rizikům tedy může vést přemíra spánku?

1. Může vyvolat problémy se srdcem

Pokud hodně hodně spíte, vaše srdce trpí. Ve skutečnosti se tím vystavujete vyššímu riziku onemocnění srdce, což je třeba jedna z hlavních příčin smrti ve Spojených státech. Studie z roku 2003 ukázala, že jak krátké, tak dlouhé trvání spánku jsou nezávisle spojené s mírně zvýšeným rizikem koronárních příhod.

Další studie z roku 2013 publikovaná v americkém časopise Journal of Cardiology uvádí, že dlouhá doba spánku zvyšuje riziko nepřirozeného vývoje levé komory srdce. To opět zvyšuje riziko srdečního selhání.

A konečně nedávná studie z roku 2015 zjistila, že zatímco krátký spánek byl spojen s 18 procentním nárůstem rizika mrtvice, dlouhý spánek byl spojen až s 46 procentním nárůstem rizika mrtvice. Takže opět platí, že je třeba si dávat na dlouhodobou přemíru spánku. Není pro nás prostě dobrá.

2. Vede k obezitě

Existuje jednoznačné spojení mezi nadměrným spánkem a obezitou. Pokud spíte dlouhé a dlouhé hodiny, jste v tomto období fyzicky neaktivní (více se prostě válíte). Menší fyzická aktivita znamená, že vaše tělo spaluje méně kalorií, což může způsobit zvýšení hmotnosti.

Studie z roku 2008 poskytuje důkaz, že jak krátké, tak dlouhé spánkové časy předpovídají zvýšené riziko vyšší tělesné hmotnosti. Další studie z roku 2010 uvádí, že více než 8 hodin spánku za den je spojeno s rizikem obezity, diabetu, hypertenze a kardiovaskulárních onemocnění.

A ve studii z roku 2014 výzkumníci zjistili, že příliš mnoho spánku je spojeno s psychickými nemocemi a vyšším indexem tělesné hmotnosti (BMI).

3. Zvyšuje riziko vzniku cukrovky

Příliš mnoho spánku může ovlivnit schopnost vašeho těla zpracovávat cukry. A snížená tolerance glukózy znamená inzulínovou rezistenci, což je známý rizikový faktor pro diabetes 2. typu. Navíc příliš mnoho spánku znamená, že jste méně fyzicky aktivní, což je důležité pro snížení rizika diabetu.

Studie z roku 2009 zjistila, že lidé, kteří spí příliš nebo málo, jsou vystaveni většímu riziku vzniku cukrovky typu 2 nebo snížené glukózové toleranci. Riziko je 2 a 1/2 krát vyšší u osob, které spí v noci méně než 6 hodin nebo více než 8 hodin.

Sponzorováno

A další studie z roku 2013 zveřejněná v magazínu Diabetes Care uvádí, že lidé, kteří spí méně než 6,5 a více než 8 hodin spánku za noc, jsou vystaveni zvýšenému riziku vysokých hladin glukózy v krvi.

4. Dělá vás náchylnější k depresím

Zatímco různé poruchy spánku jsou častým příznakem deprese, bylo také zjištěno, že přílišné spaní může významně ovlivnit vaši náladu a dokonce způsobit depresi.

Spánek ovlivňuje neurotransmitery v mozku. A opět dlouhé vyspávání vede ke snížené fyzické aktivitě. Fyzická aktivita je důležitá pro zvyšování hladin neurotransmiterů dopaminu a serotoninu, což může zlepšit vaši náladu. Pokud moc spíte = málo se hýbete = nemáte dostatek dopaminu a serotoninu.

Fyzická aktivita vás také pomáhá odvádět od stresových podnětů a zlepšuje vaše sebevědomí.

Studie z roku 2014 uvádí, že jak krátká, tak i dlouhá doba spánku, jsou důležitými prediktory chronických příznaků deprese a úzkosti nezávisle na závažnosti příznaků.

5. Znečišťuje váš mozek

Příliš mnoho vyspávání může také ovlivnit vaše mozkové síly, protože způsobuje, že mozek jednoduše stárne rychleji. Nadměrný spánek může být také známkou poruch cirkadiánního rytmu nebo zdravotních problémů, což může vést k strukturálním změnám v mozku a špatnému kognitivnímu fungování.

6. Vede k dřívějšímu úmrtí

Příliš mnoho spánku může dokonce vést k dřívější smrti. Ačkoli to může znít děsivě, je to fakt a výzkum to dokázal.

Dlouhodobé vyspávání více než 8 hodin v noci bylo spojován s 1,3 až 1,4 násobným rizikem úmrtí. Výzkum byl zveřejněn v časopise Sleep. Vyšší riziko úmrtí může být způsobeno s tím, že příliš mnoho spánku je spojeno právě se zvýšeným rizikem vzniku cukrovky, srdečních onemocnění, deprese a obezity. To má souvislost.

7. Může být příčinou bolestí hlavy

Příliš mnoho spánku může také vyústit v bolesti hlavy. To se může stát kvůli kolísání neurotransmiterů v mozku (včetně serotoninu) během spánku – to může být spouštěcím faktorem bolesti hlavy.

Také, pokud se probouzíte pozdě v dopoledních hodinách, chybí vám normální snídaně nebo káva. V takových případech může být bolest hlavy spojena s nízkou hladinou cukru v krvi nebo dehydratací. Navíc lidé, kteří spí příliš během dne, mohou trpět bolesti hlavy kvůli narušení nočního spánku.

8. Vede k bolesti zad

Pokud sedíte v kanceláři dlouhé hodiny a pak jdete rovnou do postele a spíte až do pozdního dopoledne, je pravděpodobné, že trpíte bolestmi zad.

Sezení a spánek po většinu času snižuje úroveň aktivity, což je jednoznačně špatné pro vaše kosti a svaly. To pak ve finále může způsobit bolesti zad.

A co říci na závěr? Přece pár tipů pro kvalitní spánek

  • Udržujte si svůj spánkový rituál tím, že budete chodit spát a probouzet zhruba ve stejnou dobu každý den, a to i o víkendech.
  • Vytvořte si ideální prostředí pro spánek – to vám pomůže lépe spát. Toho lze dosáhnout spaním v ložnici, která je chladná, tmavá a tichá.
  • Nemějte v ložnici televizor, počítač ani telefon.
  • Nepijte kávu nebo alkohol pár hodin před spaním.
  • Vyzkoušejte meditaci před spaním.
  • Po večeři si dopřejte krátkou procházku a pak jděte do postele.
  • Chcete mít o spánku dokonalý přehled? Udržujte spánkový deník.
  • Ranní expozice slunečnímu světlu vám pomůže lépe vstávat.
  • Udělej si dobrou ranní rutinu – pozitivní a konzistentní.

Co dále si přečíst o spánku?

VIDEO: Záhada spánku

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva