Sponzorováno

Mýty o BMI (indexu tělesné hmotnosti) – čemu věřit a čemu ne? 4.9/5 (29)

Mýty a pravdy o BMI. Jak je to doopravdy?

Mýty a pravdy o BMI. Jak je to doopravdy?

BMI – tato zkratka znamená index tělesné hmotnosti a používá se k měření tělesného tuku na základě celkové hmotnosti člověka ve vztahu k jeho výšce.

Tento index nám dokáže určit zda máme podváhu, nadváhu či váhu ideální.

Ale neměří tělesný tuk přímo. Místo toho používá BMI rovnici pro aproximaci.

Vzorec BMI

Vzorec BMI

Co si vzít z výsledků BMI vzorce?

Tento nástroj pomáhá určit, zda má osoba podváhu, nadváhu nebo má zdravou váhu při svojí aktuální výšce. Vysoká hodnota BMI může být příznakem přílišného tuku v těle, zatímco nízká hodnota BMI může být znamením příliš malého množství tuku. Čím vyšší je BMI hodnota, tím větší je riziko vzniku určitých vážných nemocí a stavů, jako jsou srdeční choroby, vysoký krevní tlak a cukrovka. Opravdu nic příjemného. Velmi nízký BMI není také zdravý, protože může člověku přinést vyšší riziko zdravotních problémů, jako je ztráta kostní hmoty, snížená funkce imunitního systému a anémie.

Výsledková tabulka pro BMI.

Výsledková tabulka pro BMI.

BMI platí pro většinu dospělých mužů a žen ve věku 20 a více let. U dětí ve věku 2 a více let může být pro posouzení stavu hmotnosti dítěte použito percentil BMI porovnávající výsledky dítěte s výsledky ostatních dětí stejného věku a pohlaví. Pro výpočet BMI nepotřebujete žádné vybavení ani návštěvu svého lékaře.

BMI je obecně považováno za levnou a snadno použitelnou techniku k odhadu tělesného tuku a hmotnosti, ale má své limity a omezení. Může nadhodnotit množství tělesného tuku u sportovců a dalších lidí s velmi svalnatými těly. Může také naopak podceňovat množství tělesného tuku u starších dospělých a jiných lidí, kteří mají hodně málo svalové hmoty.

Zde je pár mýtů ohledně BMI, na které si dávejte pozor.

Mýtus č. 1: Nízké BMI znamená, že jste zdraví.

Obezita je spojena s vyšším rizikem vysokého krevního tlaku, vysoké hladiny krevního cukru a vysokým cholesterolem. Ale mít nízkou hodnotu BMI neznamená, že jste chráněni před těmito a dalšími zdravotními problémy. Lidé s nízkou hodnotou BMI mají vyšší riziko vzniku infekcí než lidé, kteří mají zdravou váhu. Podváha je často spojována s narušeným imunitním systémem.

Studie z roku 2006 zveřejněná v New England Journal of Medicine uvádí, že korejští muži a ženy, kteří mají nízkou hodnotu BMI, jsou vystaveni zvýšenému riziku vývoje respiračních problémů, jako jsou třeba různá plicní onemocnění. A riziko úmrtí na respirační onemocnění je také vyšší u pacientů s hodně nízkými hodnotami BMI.

Nepředpokládejme tedy mylně, že budete vždy zdraví jen proto, že máte nízkou BMI.

Sponzorováno

Mýtus č. 2: Vysoký BMI zvyšuje riziko srdečního záchvatu.

Vyšší BMI je spojeno s rizikem srdečního záchvatu, ale není tomu tak vždy. Jedná se o množství tělesného tuku, který je nejvíce spojen se srdečními problémy.

Studie z roku 2016 zkoumala 4 046 geneticky identických dvojic s různým množstvím tělesného tuku. Studie zjistila, že dvojčata či sourozenci s vyšším BMI neměli zvýšené riziko srdečního záchvatu nebo úmrtnosti. Studie rovněž uvádí, že vyšší BMI může být spojeno se zvýšeným rizikem diabetu 2. typu.

Dřívější studie z roku 2013 zjistila, že vyšší BMI je jen slabým rizikovým faktorem úmrtnosti na kardiovaskulární onemocnění. Vysokou hodnotu BMI nehájíme, to určitě ne, jen ukazujeme na její limity.

Mýtus č. 3: Jíst zdravě a cvičit znamená, že budete mít nízké BMI.

Neznamená. Zdravá výživa a pravidelné cvičení jsou klíčové faktory pro udržení zdravého těla. Na tom se shodneme. BMI však nerozlišuje mezi svalovou hmotou a tělesným tukem. To si pamatujte.

Mějte také na paměti, že svaly váží více než tuk, a proto někdo, kdo hodně cvičí a zdravě se stravuje, může vypadat tenký, ale má vyšší BMI. Někteří lidé, kteří začínají hubnout a jí lépe, mohou rychle nabrat svalovou hmotu a více vážit. Takoví lidé také nemusí trpět žádnými zdravotními problémy, i když mají vyšší hodnotu BMI.

Nezapomeňte, že lidé mohou být zdraví bez ohledu na velikost těla.

Mýtus č. 4: BMI indikující stav normální hmotnosti znamená, že jste zdravý.

Pokud jste dospělí s hodnotou BMI mezi 18,5 a 24,9, je to dobrý signál, že vaše váha je ve zdravém rozmezí. Ale to neznamená, že jste dokonale zdraví.

Ve skutečnosti tencí lidé nemusí být zdravější než lidé s nadváhou. Váš zdravotní stav závisí na mnoha faktorech, včetně vašich genů, pohlaví, životního stylu, stravy a mnohem více.

Pokud osoba, která má normální BMI, je kuřák nebo těžký alkoholik, jak ho můžeme považovat za zdravého? Kuřáci a alkoholici mají zvýšené riziko mnoha zdravotních problémů, třeba včetně rakoviny. Takže nikdy nepřijměte normální BMI jako znamení celkového perfektního zdraví.

Mýtus č. 5: BMI je dobrou mírou zdraví člověka.

Jak ukázal už předchozí bod, není. Pamatujte si, že BMI nefunguje pro všechny, obzvláště pro vysoké a atletické typy lidí. Proto BMI nemůžeme považovat za jednoznačné měřítko celkového zdravotního stavu.

Studie z roku 2016 uvádí, že při použití kategorií BMI jako hlavního ukazatele zdraví je odhadováno, že 74,9 milionu dospělých z USA je nesprávně klasifikováno jako kardiometabolicky nezdraví nebo zdraví.

Lékaři by se neměli zaměřovat pouze na číslo na stupnici. To může vést k ignorování zdravotních problémů. Takže, když jdete na zdravotní prohlídku, zeptejte se svého lékaře na úplnou kontrolu zdravotního stavu (odebrání krve, apod.).

Mýtus č. 6: BMI lze účinně aplikovat na jedince.

BMI prostě není vhodný pro měření stavu zdraví a obezity pro jednotlivce. Nicméně je dobré měřit obezitu u různých populací. Ve skutečnosti je to užitečný nástroj pro měření míry nadváhy a obezity na úrovni obyvatelstva.

Sponzorováno

Vzorec BMI byl původně vytvořen matematikem, ne lékařem. Jedná se o zjednodušující poměr váhy k výšce, který nezohledňuje věk a složení těla, a proto nemůže být používán k předpovídání obezity a zdravotního stavu na osobu. U celého vzorku populace to však jde. Alespoň do jisté míry.

Co si o BMI ještě přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva