Obsah článku
Ve výzkumu zaměřeném na depresi, úzkostné poruchy a závislosti v ambulantní a nemocniční léčbě se ukázalo, že většina Čechů tyto nemoci neléčí. „V číselném vyjádření můžeme říci, že dvě třetiny lidí, kteří s velkou pravděpodobností trpí depresí, se v současnosti neléčí. U lidí, kteří mají s velkou pravděpodobností příznaky úzkostných poruch, dosahuje počet neléčených dokonce až 84%,“ přiblížila nám oslovená lékařka výsledky výzkumu s tím, že tito lidé se neléčí přesto, že dnes existuje účinná léčba, která by jim pomohla a zlepšila kvalitu jejich života.
Výsledky jejího výzkumu ukazují, že u nás žijí stovky tisíc lidí, kteří mají příznaky deprese, úzkostných poruch a závislostí, ale nedostávají či nevyužívají léčbu. To je na pováženou. Příčinami tohoto stavu mohou být podle ní.
- nevědomost
- společenské stigma
- předsudky
- stud
- nedostupnost péče
- chybějící prevence
- chybějící komunitní péče
Fakta o depresi
Pojďme se podívat na fakta o depresi.
Fakt č. 1: Je to nemoc, ne výmysl
V dnešní době se až příliš často říká „mám depku“. Mít depresi však není žádná legrace a netřeba si z této choroby utahovat, protože nejde o žádný krátkodobý smutek, který přejde, ale o duševní poruchu, kterou je třeba léčit. Při depresi dochází k abnormálním změnám nervových okruhů v oblasti mozku, které regulují náladu.
Fakt č. 2: U mužů jsou projevy mírnější
Muži nemají potřebu svěřovat se se svými pocity tak často, jak to dělají ženy. To, že jsou smutní nebo naštvaní častokrát skrývají a kvůli tomu, se mužům deprese diagnostikuje mnohem hůře, než ženám. To, že něco není v pořádku se však dá odhalit, pokud je muž neobvykle smutný nebo agresivní. Neobvyklé není ani zapíjení smutku alkoholem nebo užívání drog.
Fakt č. 3: Postihnout může každého
Pokud si myslíte, že vás se deprese netýká a nikdy ji mít nebudete, dejte si pozor. O tom, zda ji dostanete, totiž nerozhodujete vy, ale různé jiné faktory. Za jejím vznikem stojí zejména dědičné geny, ale i životní okolnosti, jako například ztráta blízkého člověka, samota nebo negativní smýšlení. Deprese je prostě nemoc, která si nevybírá a zastihnout může člověka v každém věku, jakéhokoliv pohlaví, introverta či extroverta.
Fakt č. 4: Často se zaměňuje za demenci
Nezřídka chybou, kterou doktoři dělají je, že při problémech s pamětí, viděním bludů nebo zmateností, diagnostikují starším pacientům demenci. Toto vše však patří i k příznakům deprese a proto si třeba dát pozor na to, aby se tyto dvě, zcela odlišné diagnózy, nebyly zaměňovány.
Mýty o depresi
Pojďme se podívat na několik vžitých mýtů o depresi.
Mýtus č. 1: Na depresi nesmíme myslet, nesmíme si ji připouštět
Kdysi se lidem s depresí doporučilo nemyslet na jejich stav, vyhýbat se negativním věcem a snažit se myslet pozitivně. Žádná z těchto rad však nikoho z deprese ještě neuzdravila, kvůli čemuž se doporučení lékařů změnily o sto osmdesát stupňů. Toto už nedoporučují. Nejlíp tedy uděláte, pokud se co nejdříve svěříte do rukou odborníkovi. Pomoci mohou jen léky, častá sezení a zjištění možných příčin.
Sponzorováno
Mýtus č. 2: Deprese se málokdy vyléčí
Naštěstí, deprese patří ke chorobám, na které existují léky. Doba pokročila a podle několika studií lze deprese zbavit kombinací vhodných léků a dlouhých rozhovorů s odborníkem v oblasti duševního zdraví. Národní institut duševního zdraví potvrdil, že léky a sezení vyléčily až 70% lidí, které trápily deprese. Pravdou však je, že to jistý čas trvalo a nebylo to vždy na první pokus. Proto je třeba být trpělivý.
Mýtus č. 3: Pomoci mohou jen léky
Mnozí lidé, kteří trpí depresí se bojí navštívit odborníka, protože se obávají toho, že jim předepíše léky a budou je muset brát do konce života. Pravda je však někde úplně jinde. Léky jsou sice velmi účinné a většinou jsou skutečně součástí léčby, ale sezení a rozhovory s odborníky jsou stejně důležité. Rovněž platí, že takové léky se neužívají po celý život, ale jen dokud lékař neuzná, že je na čase se skončením jejich užívání.
Mýtus č. 4: Deprese je jen výmluva
Mnozí zaměstnavatelé si myslí, že deprese je jen výmluva jejich zaměstnanců na to, aby nemuseli přijít do práce. Deprese je však vážná duševní porucha, která omezuje pacientů v normálním životě. Málokdy jsou schopni chodit do práce a žít život, který žili, dokud byli zdraví. Taková choroba musí být monitorována a léčena a nesmí být zanedbaná.
Mýtus č. 5: Antidepresiva změní Vaši osobnost
Antidepresiva mění chemii v oblasti mozkovou. To může vypadat děsivě. Můžete se právem obávat, že se budete cítit jako úplně jiná osoba, když je budete brát.
Je užitečné poznamenat, že antidepresiva jsou určena k tomu, aby změnila pouze určité chemické látky v mozku. Mohou pomoci zmírnit vaše příznaky deprese bez změny vaší základní osobnosti. Po jejich užívání se mnozí lidé s depresí naopak začínají cítit jako v minulosti. Pokud se vám nelíbí, jak se cítíte při užívání antidepresiv, poraďte se s lékařem o možnostech další léčby.
Mýtus č. 6: Pokud mají rodiče depresi, tak ji budete mít také
Experti si nejsou jisti, jak důležitá je genetika při určování rizika deprese. Jen proto, že vaše rodiče nebo jiní členové rodiny zažili depresní stavy, neznamená to, že je taky budete mít.
Je moudré být si vědom vaší rodinné historie. Ale snažte se příliš nestarat o rizikové faktory, které nemůžete ovlivnit. Místo toho se zaměřte na faktory, které můžete ovlivnit. Například vyvarujte se zneužívání alkoholu nebo drog, abyste snížili riziko deprese.
Mýtus č. 7: Deprese nastává kvůli nějaké smutné situaci
Každý někdy zažívá smutné myšlenky nebo neštěstí. Například po smrti milovaného člověka nebo při ukončení vztahu se můžete cítit rozrušeni. Události, jako jsou tyto, mohou zvýšit riziko deprese. Deprese však není vždy způsobena negativními událostmi.
Deprese může způsobit nevysvětlitelná období beznaděje, smutku a letargie. Můžete také zaznamenat sebevražedné tendence. Tyto epizody mohou trvat delší dobu. Mohou se objevit náhle a nevysvětlitelně, i když se věci ve vašem životě zdají být pozitivní a dobré.
Budeme rádi, pokud námi budete sdílet zkušenosti s depresí v komentářích.
A co si o depresi ještě přečíst?
VIDEO: Nemoc zvaná deprese
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Duševní poruchy a psychologické problémy
Přečtěte si také naše další články