Sponzorováno

Myoglobin – co to je a k čemu je v těle dobrý? 4.67/5 (9)

  • Myoglobin je bílkovina, která se nachází v kosterních a srdečních svalech a slouží k vázání a skladování kyslíku. Myoglobin je podobný hemoglobinu, který je přítomen v červených krvinkách, ale myoglobin se nachází přímo ve svalových buňkách a hraje klíčovou roli při zásobování svalů kyslíkem během fyzické aktivity.
  • Myoglobin váže kyslík z krve, což svalům umožňuje mít k dispozici zásobu kyslíku, kterou mohou využít během kontrakce.
  • Při fyzické zátěži, když je potřeba více kyslíku, myoglobin uvolňuje kyslík, aby mohly svaly pracovat i v podmínkách nízké hladiny kyslíku (hypoxie).
  • Díky schopnosti zásobovat svaly kyslíkem myoglobin podporuje svalovou vytrvalost a odolnost vůči únavě při dlouhodobější fyzické aktivitě.

Myoglobin - co to je a k čemu je v těle dobrý?I když nejste fanouškem červeného masa, pravděpodobně jste si v obchodě všimli červené šťávy, která se obvykle nachází v balených masných výrobcích červeného masa. Většina lidí si myslí, že to je krev pocházející z masa, ale tak to není. Skutečnost je taková, že při zpracování se téměř veškerá krev extrahuje, a pokud tam zůstane nějaký zbytek, obvykle se vyskytuje ve svalové tkáni.
 
Ta červená šťáva, kterou vidíme, je ve skutečnosti směs, která se skládá z vody a myoglobinu, což je protein, který má za úkol transportovat kyslík do buněk svalů. Tento protein je vysoce pigmentovaný, což znamená, že maso, které je dodáváno s velmi intenzivní červenou nebo tmavou barvou, obsahuje více myoglobinu a naopak.

Ve většině případů je červené maso složené ze svalů, které ve svém životě zvířata intenzivně používala. Mějte na paměti, že základní rolí myoglobinu je zajistit dostatečné množství kyslíku v buňkách v této oblasti a kyslík je rozhodující pro energii svalů. Jinými slovy, pokud jsou svaly velmi aktivní, budou mít vyšší množství myoglobinu a budou mít živější červenou barvu.

Proto také kupujete bílé maso jako rybí maso nebo drůbeží – v balení nenajdete červenou kapalinu. Pravdou je, že toto maso má velmi malé množství myoglobinu.

Myoglobin dává masu červenou, tmavou nebo i bílou barvu

Množství myoglobinu v mase je v přímém vztahu k barvě masa. Svaly, které jsou červeným masem, hrají hlavní roli v procesech, jako je chůze, stání a podobné činnosti, a obsahují svalová vlákna používaná pro různé pohyby a činnosti, které zvířata vykonávají na denní (pravidelné) úrovni. Vysoké množství myoglobinu v červeném masa způsobuje, že maso je červené.

Jak již bylo řečeno, bílé maso se skládá z takzvaných svalových vláken a svalů, které se používají pouze v situacích, kdy potřebujeme náhlé pohyby a náhlou činnost. Tyto svaly závisí na glykogenu, pokud jde o energii a mají jen malé množství myoglobinu.

Sponzorováno

Jsou tedy určité druhy zvířat, například kuřecí, které mají tmavé i bílé maso. Tmavé maso se obvykle nachází v nohou. To vysvětluje, proč divoce žijící drůbež má více tmavého masa – jsou aktivnější, takže jejich svaly mají vyšší hladinu myoglobinu.

Například ryby mají hodně bílého masa, protože nepotřebují příliš mnoho energie k pohybu ve vodě a zase až tak často svaly často nepoužívají. Je však dobré poznamenat, že některé druhy ryb, které migrují z jednoho místa na druhé a tráví dny nebo dokonce měsíce v této činnosti (v pohybu), mají tmavé maso. Třeba žraloci a tuňáci.

Je bílé maso zdravější než červené maso?

Faktem je, že tmavé maso obsahuje více tuku ve srovnání s bílým masem a to je to, co dělá toto maso šťavnatější. Pokud jde o drůbež, tmavé maso obsahuje vyšší množství živin ve srovnání s bílým masem.

Všichni jsme slyšeli, že konzumace červeného masa zvyšuje pravděpodobnost vzniku srdečních onemocnění kvůli vysoké hladině cholesterolu. Nicméně mnoho vědeckých studií potvrdilo, že tento cholesterol a riziko srdečních onemocnění nejsou až tak úplně propojeny.

Například podle studie provedené před 6 lety na Harvardu neexistuje důkaz, že konzumace jakéhokoli typu červeného masa vede k onemocnění srdce. Pokud se chcete dobře starat o své zdraví, měli byste se pokusit dozvědět se více o způsobu krmení zvířete. Vždy se zaměřte pro zvířata, která rostou přirozeným způsobem. To je nejlepší. O tu barvu zase až tolik nejde.

Lidé, kteří mají zkušenosti s touto oblastí, často říkají, že mezi masem zvířat, které žijí v omezeném prostoru a těmi zvířaty, které byly vychovány tradičním způsobem, existuje obrovské rozdíly. Ve skutečnosti je tento rozdíl tak obrovský, že maso stejných zvířat, které se chovají v odlišném prostředí a jinak, vypadají jako maso zcela odlišných zvířat.

Bezpochyby má moderní zemědělství a zemědělství mnoho negativních stránek a rozhodnutí přinést dobytku k nečinnosti a spotřebě obilí je jedna z nejhorších. Končetinové krávy jsou uměle vypěstovány rychleji díky zrnám, ale také pomocí některých léků, které podporují rychlý růst.

Myoglobin u lidí

Jednou z nejdůležitějších bílkovin v lidském těle je tedy MYOGLOBIN. Obecně se myoglobin vyskytuje ve svalové tkáni, kde se váže na kyslík – pomáhá dodávat kyslík, aby uvolnil energii ke svalové kontrakci.

Myoglobin byl první protein, jehož struktura byla určena.

Sponzorováno

Když je svalová tkáň poškozena, do ledvin vstupují velmi velké koncentrace myoglobinu. Pokud se tak stane, je myoglobin považován za vysoce toxický a může přispět k akutnímu selhání ledvin. Svalové poškození je obvykle spojeno s uvolňováním myoglobinu a je známo, že je příčinou infarktu a mnoho dalších problémů. Studie ukázaly, že akutní infarkt myokardu lze zjistit pomocí monitorování kreatinkinázy a troponinu pomocí elektrokardiogramu.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva