Obsah článku
Každého dvanáctého člověka, který projde přes saunu, koupaliště či plovárnu trápí plísňové onemocnění nohou.
Tato infekce se rozšiřuje výtrusy a částečkami podhoubí, které se odlučuje z nemocné pokožky.
Vyskytuje se především tam, kde se kumuluje větší počet lidí naboso v teplém a vlhkém prostředí, tedy v sauně, ve veřejných plovárnách, sprchách, na podlahách a rohožích.
Kožní plíseň se většinou projevuje olupováním kůže, svěděním až zčervenáním případně zežloutnutím kůže, otokem a někdy i mokvání. Nejčastější výskyt je na nohou, které se výrazněji potí.
Lékaři odhadují, že až 40% lidí trpí plísňovými onemocněními. Proto neriskujte. Plísněmi napadené nohy nejenže nepůsobí esteticky, ale jsou zdrojem nekončících problémů.
Na co si dát pozor?
Na koupalištích a plovárnách se vyhýbejte malým bazénkům před vstupem do prostoru s bazénem. I když jsou tyto malé bazénky určeny pro dezinfekci nohou, právě zde je zvláště vysoký výskyt původců onemocnění. V prostorách kolem bazénu, v saunách a v hotelových pokojích nechoďte naboso, ani v cizí obuvi protože zde hrozí zvýšené riziko nákazy.
Sponzorováno
Jen čisté a suché nohy budou zdravé
Základem protiplísňové prevence jsou suché nohy. Riziko vzniku mykóz můžete výrazně snížit důkladnou péčí o kůži. Pravidelně kontrolujte své nohy a všímejte si obzvláště změny na pokožce mezi prsty – např. zarudlou či suchou kůži, svědění až pálení nebo její loupání a různé prasklinky. Základem péče o kůži na nohách je denní mytí nohou, přičemž je důležité vysušovat i prostory mezi prsty. Zejména v prostředí zvýšeného pocení se kožním plísním velmi daří, proto nohy dostatečně větrejte.
Vhodný lék a péče
Po napadení plísněmi nohy vyžadují mimořádnou péči. Pokud se plísně uchytí, nepočítejte s tím, že onemocnění samo ustoupí. Neléčená infekce může způsobit vážnější praskliny na kůži a následně dochází k závažnému bakteriálnímu zánětu, mokvání a nepříjemnému zápachu.
Po koupeli je třeba postižené místo osušit a nanést antimykotikum, například krém Canespor, který se natírá se jen 1x denně, před spaním. Na postiženou plochu se aplikuje tenká vrstva s malým přesahem i do zdravých částí kůže. Po odeznění akutních příznaků se doporučuje v léčbě pokračovat ještě minimálně dva týdny, aby se zabránilo recidivě.
Ignorovat plísňové onemocnění nohou se nevyplácí. Někdy signalizují i závažnější onemocnění v našem organismu.
VIDEO: Na nohou mám rohovité, nažloutlé nehty, mám podezření na plíseň.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Problémy a zdraví nohou, Sauna a zdraví
Přečtěte si také naše další články
[…] TIP NA ČTENÍ: Pozor na mykózy nohou na koupalištích a v saunách […]