Sponzorováno

Myelopatie – důsledek těžké komprese či poškození páteře – příznaky, příčiny a léčba 4.5/5 (8)

  • Myelopatie je obecný termín používaný k popisu poškození míchy.
  • Závažná komprese míchy může být důsledkem traumatického poranění, infekce páteře nebo jiných stavů. Když se mícha stlačí, může to vést k řadě příznaků, nazývaných myelopatie.
  • Existují různé typy myelopatie — krční, hrudní a bederní. Umístění komprese páteře určuje typ.
  • Myelopatie může vést k různým neurologickým symptomům v závislosti na lokalizaci a rozsahu poškození.

Co je to myelopatie?

Myelopatie popisuje soubor příznaků, které jsou důsledkem těžké komprese páteře. Když něco stlačí (stlačí) míchu, nemůže pak správně fungovat. To může vést k velké bolesti, ztrátě citu nebo jiným potížím s pohybem určitých částí těla.

Páteř obaluje míchu – soubor nervů, které přenášejí zprávy mezi vaším mozkem a tělem. Kosti páteře obvykle chrání míchu a zabraňují jejímu stlačení. Ale traumatické poranění páteře, ale i degenerativní stavy, jako je artritida, nádory, infekce a prasklé ploténky, mohou způsobit dostatečný tlak k ovlivnění nebo poranění míchy.

Myelopatie - Mírná komprese míchy na C5-6

Myelopatie – Mírná komprese míchy na C5-6

 

Jaké jsou typy myelopatie?

Existují 3 typy myelopatie. Každý z nich je pojmenován podle postižené oblasti páteře. Jsou to:

  1. Spondylogenní cervikální myelopatie (SCM). Cervikální myelopatie nastává, když máte kompresi v krční páteři (krku).
  2. Hrudní myelopatie. Když se myelopatie rozvine ve střední oblasti páteře, nazývá se to hrudní myelopatie. Hrudní páteř je ve střední a horní části zad.
  3. Lumbální myelopatie. Dolní část zad se nazývá bederní páteř. Když myelopatie postihne tuto oblast, nazývá se to lumbální (bederní) myelopatie.

Příčiny – co způsobuje myelopatii?

Vlastně cokoli, co stlačuje míchu, může vést k myelopatii. Akutní myelopatie vzniká v důsledku náhlého poranění nebo infekce. Častěji se myelopatie vyvíjí v průběhu času, často v důsledku opotřebení nebo degenerativních onemocnění páteře.

Myelopatie se obvykle vyskytuje v důsledku spondylózy, což je stav, který způsobuje pomalou degeneraci páteře. Spondylóza je stav opotřebení. Lékaři mohou tento zastřešující termín používat k popisu degenerativní artritidy páteře.

Jaké další stavy mohou způsobit myelopatii?

Mezi další stavy, které mohou vést k myelopatii, patří:

  • Spinální stenóza. Jak stárnete, artritida v páteři může zúžit prostory v páteři. Toto zúžení se nazývá spinální stenóza.
  • Prasklá nebo vyhřezlá ploténka. Někdy se jedna z plotének, které pomáhají tlumit páteř, vyhřezne (vyboulí se mezi obratle). Nebo může prasknout (únik tekutiny, zploštění). Vyhřezlá či prasklá ploténka může tlačit do míchy a vyvíjet na ni tlak.
  • Nádor páteře. Nádor páteře (ať už rakovinný nebo ne) může tlačit na míchu.
  • Neurodegenerativní onemocnění. Stavy, jako je Parkinsonova choroba nebo ALS, mohou ovlivnit nervové funkce míchy.

Jaké jsou příznaky myelopatie?

Komprese míchy ovlivňuje nervy, které řídí mnoho pohybů a funkcí vašeho těla. Různé oblasti míchy řídí různé funkce. Příznaky myelopatie závisí tedy opravdu hodně na tom, která část míchy je postižena.

Některé běžné příznaky myelopatie jsou tyto:

Sponzorováno

  • Bolest v oblasti krku nebo bolesti zad.
  • Brnění, necitlivost nebo slabost v pažích, rukou, nohou nebo chodidlech.
  • Potíže s jemnou motorikou, jako je zapínání knoflíků u košile nebo uchopování malých předmětů.
  • Problémy s rovnováhou nebo koordinací.
  • Změny reflexů ve vašich končetinách.
  • Ztráta kontroly nad močovým měchýřem nebo střevy.

Diagnostika – jak se myelopatie diagnostikuje?

Nejběžnější příznaky myelopatie nejsou pro tento stav jedinečné. Mohou být celkem snadno zaměněny za jiné poruchy.

Chcete-li přesně diagnostikovat myelopatii, váš lékař provede důkladné fyzické vyšetření a objedná i další vyšetření. Může požádat například o tato vyšetření:

  • Zobrazovací testy, jako je rentgen páteře, MRI nebo CT vyšetření.
  • Myelogram s použitím kontrastního barviva spolu s rentgenovými nebo CT skeny k zobrazení vztahu mezi kostmi a měkkou tkání ve vaší páteři.
  • Testy funkce nervů, jako je elektromyogram nebo evokované potenciály, k měření toho, jak váš mozek a tělo posílají zprávy.

Léčba – jak se myelopatie léčí?

Léčba myelopatie závisí částečně na tom, co je příčinou tohoto stavu. Pokud je myelopatie způsobena infekcí nebo nádorem, váš lékař nejprve řeší tento problém.

Nechirurgická léčba může pomoci zmírnit příznaky. Ale jakmile je mícha stlačena, většina lidí potřebuje operaci k uvolnění tlaku.

  • Nechirurgická léčba. Pokud jsou vaše příznaky mírné nebo čekáte na operaci, může vám váš doktor doporučit nechirurgické řešení. Tato léčba může pomoci zmírnit bolest a další příznaky. Léčba může znamenat speciální ortézu, fyzikální terapii nebo kortikosteroidy.
  • Chirurgické řešení – operace. Chirurgové používají spinální dekompresi k odstranění problému s ploténkami, cysty, kostní ostruhy nebo nádoru, který tlačí na míchu. Cílem SPINÁLNÍ DEKOMPRESE je uvolnění spinálních nervových struktur a měkkých tkání v mnoha různých úlevových polohách, které lze nastavit dle stavu pacienta. Laminektomie je typ dekompresní operace.
  • Odstraněním kostí se rozšiřuje prostor kolem míchy.

Prevence – jak se dá zabránit myelopatii?

Pravda je bohužel taková, že nemůžete vždy zabránit myelopatii. Některé myelopatie jsou důsledkem běžného opotřebení v důsledku stárnutí.

Další věcí je ale to, že podniknutím kroků k posílení a péči o záda můžete předejít některým příčinám myelopatie. S dobrou péčí o záda můžete snížit pravděpodobnost nebo závažnost některých poranění zad. A co že to je dobrá péče o záda? Tak třeba:

  • Bezpečně zvedejte těžké předměty. Ohněte se v kolenou, zatněte břišní svaly a použijte sílu nohou, abyste se zvedali. Pokud nemůžete něco bezpečně zvednout sami, najděte někoho, kdo vám pomůže.
  • Udržujte si zdravou váhu. Nadměrná hmotnost vyvíjí větší tlak na páteř. A to nepotřebujete.
  • Přestat kouřit je více, než vhodné. U kuřáků mají páteřní ploténky tendenci rychleji degenerovat.
  • Posilujte základní svaly na zádech a břiše. Pomoci mohou cvičení jako kliky, prkno nebo pilates.

Prognóza (výhled) pro lidi s myelopatií

Pokud se myelopatie neléčí, může se časem zhoršovat. Komprese páteře může trvale poškodit nervy, které řídí základní pohyby a funkce těla. Poškození nervů nemůžete zvrátit, takže je důležité ihned zajistit péči, jakmile zaznamenáte příznaky.

Včasná diagnostika a léčba mohou pomoci zlepšit váš stav a v některých případech zvrátit poškození míchy.

Sponzorováno

Myelopatie je poranění míchy způsobené těžkou kompresí, která může být důsledkem spinální stenózy, degenerace ploténky, herniace ploténky, autoimunitních poruch nebo jiného traumatu.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva