Sponzorováno

Muzikoterapie – hudební terapie – podpořte své zdraví při poslechu hudby 4.82/5 (11)

Muzikoterapie - podpořte své zdraví při poslechu hudbyO tom, že hudba dokáže ovlivnit naše celkové rozpoložení, zřejmě není třeba vést vášnivé debaty. Je však možné využít její účinky i k léčbě problémů na fyzické úrovni. Velmi pozitivní je nejen aktivní tvorba hudby nebo zpěv, ale i samotný poslech. Jedná se tak o velmi pohodlný způsob, jak můžeme pracovat se svými emocemi, ale i celkově podpořit fungování našeho těla.

Muzikoterapie využívá vliv hudby na naše zdraví

V psychoterapii dnes nachází své uplatnění celý směr, který právě vlivu hudby na zdraví využívá – tzv. muzikoterapie. Principem je navození žádoucí změny v životě klienta prostřednictvím vytváření hudby, jejího poslechu, zpěvu nebo i tance. Nemusí se ani jednat vyloženě o hudbu, ale ku prospěchu může být třeba poslech zvuků z přírody.

Historie léčby úzkostných stavů pomocí hudby sahá hluboko do historie. Šamani využívali určité melodie jako lék a zároveň pro navození potřebného duchovního rozpoložení. K rozvoji muzikoterapie jako oceňovaného oboru dochází zejména od poloviny 20. století. Dnes je využívána v rámci léčby, ale je při ní možné provedení i diagnostiky stavu konkrétního člověka.

Muzikoterapii lze využít jako metodu pro individuální práci, ale i pro činnost v rámci skupiny. Pokud je během muzikoterapie vytvářena hudba ve skupině klientů, dochází k jejich výraznému propojení, lidé si takto mohou řešit problémy, které mají v mezilidských vztazích, snadněji nachází své místo ve společnosti. K tvorbě hudby bývají využívány jednoduché hudební nástroje, např. bubínky nebo dřívka. Celá hudební tvorba může být plánovaná a řízená, ale často bývá spíše velmi spontánní.

Vliv hudby na děti

Je prokázáno, že hudba má na nás vliv ještě před narozením. Během nitroděložního vývoje si miminko může zvyknout na konkrétní uklidňující písničku, při které se i později bude schopno snáze utišit. Malé děti začínají velmi brzy vnímat hudbu, která je obklopuje, všímají si její melodie i rytmu. Mnoho dětí v prvních letech života též vyžaduje zpívání před spaním, které je dokáže uklidnit po náročném dni a připravit na snadnější usínání.

Hudba má silný vliv na celkový rozvoj osobnosti. Pro děti je obohacující poslech hudby, ale samozřejmě i její tvorba. Hra na hudební nástroj pozitivně formuje celkovou osobnost dítěte a do budoucna mu přináší velké bohatství. Muzikoterapie může být u dětí využita k eliminaci poruch učení, ale i chování.

Sponzorováno

Konkrétní účinky muzikoterapie

A jaké konkrétní účinky na nás muzikoterapie má?

1. Zvýšení produkce serotoninu

Základním principem ovlivnění nálady pomocí hudby je zvýšení produkce serotoninu v těle. Výběr hudby je samozřejmě záležitostí čistě individuální. Každý má ve zvyku odpočívat nebo se naopak probrat k aktivitě pomocí jiného druhu hudby. Někdo je třeba schopný pracovat pouze s hudebním doprovodem.

2. Hudba nás zklidní nebo nabudí

Při jejím poslechu nás nejvíce ovlivňuje rytmus hudby, její melodie a harmonie. Většinou bývá výběr muziky takový, že v momentě, kdy se cítíme zahrnuti povinnostmi a potřebujeme se zklidnit, volíme hudbu pomalejší a uklidňující. Naopak pokud jsme delší dobu odpočívali nebo se soustředili na konkrétní úkol a potřebujeme nyní začít něco nového, pro aktivizaci sáhneme spíše po hudbě rytmické a rychlejší (např. latinskoamerická hudba).

3. Pomáhá při učení i soustředění

Někdy je možné zaslechnout pojem „Mozartův efekt“. Výzkumy totiž prokázaly, že po poslechu jeho hudby studenti vysokých škol dosahují lepších výsledků, klasická hudba též podporuje rozvoj inteligence u dětí, dokáže mírnit potíže se spánkem, zlepšuje soustředění a zvyšuje obranyschopnost těla.

4. Hudba koriguje krevní tlak, ovlivňuje činnost srdce

Z hlediska zdraví po fyzické stránce hudba dále ovlivňuje zejména činnost lidského srdce a výši krevního tlaku. Hlasitější hudbu provází zvýšení krevního tlaku, tu zeslabenou naopak jeho snížení. Poslech hudby bývá využíván i pro zmírnění bolestí a zlepšení stavu při chronických onemocněních.

Co si o hudbě a muzikoterapii přečíst více?

VIDEO: Kreativní hudební výchova a muzikoterapie s dětmi

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva