Tým britských vědců v čele s Amandou Ellison z University of Durham zjistil, že takzvaná mužská chřipka pravděpodobně opravdu existuje. Ellison spolu s kolegy totiž odhalila, že muži mají během chřipky horší symptomy než ženy, protože jejich mozek obsahuje více tepelných receptorů v hypotalamu.
Mužská chřipka
U dětí jsou chřipkové symptomy stejné u chlapců i u dívek, protože jejich preoptická oblast hypotalamu je stejně velká.
Když se však chlapci dostanou do puberty, začne se jim tvořit v těle testosteron, který tuto oblast zvětší, následkem čehož se jim zvýší i počet tepelných receptorů.
Sponzorováno
„Když dostanete chřipku, jedním ze symptomů je, že se vám zvýší teplota, čímž váš organismus bojuje s viry. Ty totiž nedokážou přežít při vyšších teplotách. O toto zvýšení teploty se postará právě preoptická oblast hypotalamu, která je však u mužů větší než u žen. Proto mají muži během chřipky vyšší teploty a cítí se hůře, “ uvedla Ellison.
Vědecké důkazy o existenci mužské chřipky
Vědecké důkazy o existenci mužské chřipky se objevily už i v roce 2009, tehdy však šlo o výzkum na geneticky modifikovaných myších, a proto tyto výsledky mnozí odborníci označili za nedostatečné. Ellison a její tým však vycházeli ze studia lidských mozků.
Sponzorováno
„Tato studie je jen součástí velké debaty o rozdílech mezi muži a ženami a o tom, jak rozdíly v jejich mozcích mohou ovlivňovat jejich chování. Problém mužské chřipky vždy spočíval v tom, že neexistuje dostatek přímých důkazů o tom, že muži se opravdu cítí hůře než ženy. My jsme přišli pouze s možnou příčinou,“ dodala.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články