Obsah článku
„Děti milují hodiny s virtuálními brýlemi,“ uvedl Guido Kovalskys, generální ředitel a spoluzakladatel americké společnosti Nearpod. „Pár minut se učí o římské historii a za chvíli jsou přeneseni pomocí této technologie přímo do starého Říma a zkoumají Koloseum.“
Podle údajů společnosti Nearpod více než 6 milionů studentů v USA a dalších zemích zažilo školní hodiny obohacené o virtuální realitu – například o různé virtuální terénní výlety. Nearpod už 2 roky dodává tuto technologii do škol.
„Vidíme přímou korelaci mezi používáním virtuální reality a zvýšeným zapojením studentů,“ řekl Kovalskys. „Tato jejich větší angažovanost o mnoho zlepšuje výsledky jejich učení.“
Pokud je ale přístup k obsahu v dnešní době ještě poněkud omezený, jak moc rozšířenou by se tato technologie mohla stát, a jak moc by mohla změnit to, jak se dnes ve školách vyučuje?
Virtuální realita ve školách? Spíše doplnění, ne nahrazení
Jeremy Bailenson, profesor komunikace na Stanfordské univerzitě a zakládající ředitel Stanfordovy virtuální laboratoře pro interakci, již od konce 90. let studuje problematiku virtuální reality (VR). Domnívá se, že VR by měla doplnit učební výuku, nikoli ji úplně hradit. „Ne všude se virtuální realita uplatní. Učit se například skloňovat slova, nebo se naučit psát i/y ve slovech, na to nebude VR určitě ta nejlepší metoda, to lépe funguje na tabuli.“
Ve své poslední knize (orig. název „Experience on Demand“) Bailenson vysvětluje, že VR má potenciál demokratizovat vzdělání tím, že přináší cestovní a vzdělávací příležitosti těm, kteří by k nim jinak neměli přístup. „Můžete vzít zkušenosti a reálie ze skutečného světa a vložit je do virtuální reality,“ řekl.
Virtuální realita se technologicky stala za posledních 30 let nákladově efektivnější a v důsledku toho je její implementace do škol jednodušší. Půjde to dokonce i u nás v České republice.
360 stupňová zkušenost – Google Expeditions
Nyní se díky virtuální realitě mohou studenti ponořit pod vodu, mohou nastoupit do imaginárních kosmických lodí, aby zažili život průzkumníků a kosmonautů, ačkoli třeba jen na pár minut.
Virtuální realita (VR) vstupuje do učeben po celém světě a vezme žáky na výlety do nejnepřístupnějších koutů naší planety. Studenti pohybují hlavou vlevo a vpravo a nahoru a dolů, aby mohli procházet a vidět oblast ze všech úhlů – nikdy nebylo snadnější se dostat do virtuálního světa, který zlepšuje učení.
Google si je samozřejmě vědom budoucnosti této technologie, důkazem toho je jeho aplikace Google Expeditions, na kterou v poslední době klade větší a větší důraz.
„Je to v podstatě aplikace pro osobní výlet,“ říká Ben Schrom, produktový manažer společnosti Google Expeditions. „Umožňuje učiteli vzít své studenty na výlet do virtuální reality,“ řekl o aplikaci, která je zdarma ke stažení na iOS a Android.
Sponzorováno
Uživatelé použijí levnější kartonové náhlavní soupravy, které stojí zhruba 15 dolarů. Do těchto kartonových brýlí vloží svůj chytrý telefon. „Na výletu mohou díky VR studenti aktivně prozkoumat Machu Picchu a v příští hodině mohou prozkoumat vnitřek lidského těla,“ dodává Schrom. Další hodina pak může ukázat start vesmírné rakety, což ocení třeba učitelé fyziky. Cílem je tedy poskytnout nástroj, který by se hodil do učebních osnov, říká Schrom.
„Vytvořili jsme učební pomůcku jako něco, co by mohlo doplnit a rozšířit školní hodny, které probíhají ve třídě,“ dodal Schrom. „Rozhodli jsme se vybudovat opravdu silný nástroj pro učení dětí a pro jejich zvědavost v jakémkoliv tématu. Otevře jim to oči“ řekl.
Potřebujete tedy jen chytrý telefon, software, který stáhnete a kartonové brýle, do nichž telefon umístíte. A to je úžasné.
Vytvořeno na pomoc studentům a žákům
I když je stále ještě brzy na o hodnotit, jaký vliv bude mít virtuální realita na studenty, výzkumníci zjistili, že studenti jsou po jejich použití analytičtější. Studenti, kteří používali VR jednoduše kladli zajímavější a zvídavější otázky. Rovněž se zjistilo mnohem větší zapojení studentů do vyučovací hodiny. Zkrátka to studenty více bavilo. A to je cíl, zaujmout je.
Existují i jiné aplikace, než jen ty od Google
Jinou aplikací je pak Discovery VR. Stejně jako služba Google Expedition je zdarma ke stažení a lze ji pak použít s kartonovými náhlavními soupravami. Pro smartphony se vyvíjí stále více VR aplikací. Virtuální realitě je kolem 25 až 30 let, ale dosáhla bodu, kdy je její přijetí mnohem rychlejší než kdy předtím.
Jaké aplikace jsou k dispozici?
Existuje řada dalších způsobů, jak se VR používá pro vzdělávání studentů. Například aplikace Titans of Space je například zdrojem pro výuku studentů o sluneční soustavě, pomocí které mohou prakticky procházet planety jako astronauti.
Další aplikace nazvaná Class VR podporuje kreativitu při vyprávění příběhů.
Takže si to shrňme, jsou to aplikace z přírody, vesmíru, z vodního prostředí, technologické, logické aplikace, dají se tak procházet pyramidy a další světové památky.
I rozšířená realita (AR) přináší svět do školních učeben
V nadcházejících letech bude VR technologie ve školách vidět více. Další krok je aplikace rozšířené reality (AR), kterou se společnost Google v letošním roce zkouší ve školách ve Velké Británii.
Rozšířená realita (zkratkou AR) (angl. augmented reality) je označení používané pro reálný obraz světa doplněný počítačem vytvořenými objekty. Jinak řečeno jde o zobrazení reality (např. budovy nasnímané fotoaparátem v mobilním telefonu) a následné přidání digitálních prvků (třeba informací o daném objektu).
Z dlouhodobého hlediska se přemýšlí o sbližování těchto dvou technologií: VR a AR. Tato kombinace pak poskytuje ještě výkonnější soubor nástrojů. Zdá se, že jak studenti, tak i učitelé budou v budoucnu cestovat po světě mnohem víc než kdykoliv předtím. A to z pohodlí své učebny. Díky novým technologím – virtuální realitě a rozšířené realitě.
Sponzorováno
Snad tyto technologie uvidíme v blízké budoucnosti i v našich školách.
A co si dále o škole přečíst?
- 25 vtipných poznámek ze žákovských knížek
- Virtuální realita ve fyzioterapii a rehabilitaci – využití i po mozkové mrtvici
Zdroj článku
- Impact of Virtual Reality on Student Motivation in a High School Science Course Autor: May Portuguez Castro - Tecnológico de Monterrey
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Moderní medicína, Vzdělání
Přečtěte si také naše další články