Sponzorováno

Může být rouška či obličejová maska prevencí a ochranou proti virům, chřipce, koronaviru a podobným onemocněním? 4.79/5 (14)

Fungují masky a respirátory proti šíření virů?

Fungují masky a respirátory proti šíření virů?

Když v roce 2009 došlo ve Spojených státech k výskytu prasečí chřipky, všichni mluvili o tom, jak co nejlépe a co nejefektivněji omezit šíření infekce. Mimo jiné zdravotnické organizace připomínaly lidem důležitost pravidelného mytí rukou teplou vodou a mýdlem. Lidem, kteří měli chřipku, bylo doporučeno, aby zůstali doma, aby se z ní zotavili a vyhnuli se tak šíření viru na ostatní. Pak někteří lidé začali dělat něco, co většina z nás nikdy předtím neviděla: nosili roušky, jakési masky, které známe od chirurgů. Mohou roušky, obličejové masky, skutečně zabránit šíření chřipky? A které roušky či masky jsou nejúčinnější? O tom si povíme v dnešním článku.

Studie ukazují, že masky pomáhají

Po mnoho let si vědci nebyli jistí, zda nošení roušky nějak účinně brání šíření virů. Nedávné studie však naznačují, že roušky v tomto ohledu mohou pomoci.

Za prvé, studie z roku 2008 zveřejněná v Mezinárodním magazínu infekčních chorob dospěla k závěru, že při správném použití jsou masky vysoce účinné při prevenci šíření virových infekcí. Rodinní příslušníci dětí s chřipkovými chorobami, které správně používaly masky, byli s touto nemocí diagnostikováni o 80 procent méně, než z těch rodin, kde se masky nepoužívaly. Překvapivě byl rozdíl mezi různými typy masek prakticky zanedbatelný.

Další studie publikovaná v Annals of Internal Medicine měla podobné výsledky. Vědci studovali na 400 lidí, kteří měli chřipku. Zjistili, že členové rodiny snížili riziko chřipky o 70 procent, když si často umývali ruce a nosili chirurgické masky.

Jiné studie zjistily slibné výsledky i při použití mimo domácnost. Například jednu takovou studii provedl tým vědců z University of MichiganTrusted Source na více než 1 000 studentů žijících na kolejích. Přidělili studenta do skupiny: ti, kteří nosili masky, ti, kteří nosili masky a udržovali přísnou hygienu rukou. Výsledky ukázaly, že ti, kdo nosili roušku a praktikovali mytí rukou, snížili své riziko chřipky i podobných nemocí o úžasných 75 procent.

Ideálně by tedy použití roušky mělo být vždy spárováno s pravidelným mytím rukou.

Existují různé typy roušek a masek

Pokud uvažujete o nošení roušky či masky k ochraně před infekcemi, měli byste vědět, že jsou 2 typy.

Takto vypadá klasická rouška

Takto vypadá klasická rouška

Klasické obličejové roušky

Obličejové masky jsou volně použitelné zdravotnické prostředky. Lékaři, zubaři a zdravotní sestry je často nosí při ošetřování pacientů, takže je jistě znáte. Tyto masky zabraňují únikům velkých kapiček tělesných tekutin z nosu a úst, které mohou obsahovat viry. Tyto obličejové roušky také chrání před kýcháním a kašlem ostatní lidi kolem osoby, která roušku nosí. Nevýhodou je, že tyto masky nebrání vdechnutí malých, vzduchem se nesoucích kontaminantů.

Respirátor

Respirátor

Respirátory

Respirátory, také nazývané respirátorové masky nebo respirátory N95, jsou navrženy tak, aby chránily uživatele i před malými částicemi ve vzduchu, které mohou obsahovat viry. Jsou certifikované různými organizacemi. Název vychází ze skutečnosti, že mohou filtrovat 95 procent částic ze vzduchu. Respirátory N95 se také často používají při malování nebo manipulaci s potenciálně toxickými materiály.

Sponzorováno

Respirátory jsou vybírány tak, aby co nejlépe vyhovovaly vaší tváři. Musí vám dokonale sedět, aby žádné mezery neumožňovaly přenos virů přenášených vzduchem. Zdravotničtí pracovníci je používají k ochraně před infekčními chorobami přenášenými vzduchem, jako je tuberkulóza a antrax. Na rozdíl od běžných obličejových masek respirátory chrání před velkými i malými částicemi.

Celkově jsou respirátory považovány za mnohem účinnější při prevenci chřipkového viru než běžné obličejové masky. Studie přesto našly výhody u obou typů masek.

Jak správně masky nosit? Pokyny pro nošení obličejových masek

Respirátory jsou hlavně určeny pro zdravotnické pracovníky k nošení během lékařských výkonů. Masky a roušky mohou pomoci omezit šíření chřipky – ale pouze pokud jsou nošeny správně a často.

Zde je několik pokynů pro správné nošení masky či roušky:

  • Noste obličejovou roušku, když přijde do blízkosti cca 1,8m od nemocného.
  • Umístěte popruhy tak, aby byla maska ​​pevně na místě nad nosem a pod bradou. Snažte se masky znovu nedotýkat, dokud ji nebudete sundávat.
  • Pokud máte chřipku, noste obličejovou masku, než se přiblížíte k ostatním lidem.
  • Pokud máte chřipku a potřebujete navštívit lékaře, noste obličejovou masku i pro ochranu ostatních v čekárně.
  • Pokud je chřipka ve vaší oblasti rozšířená nebo pokud máte vysoké riziko komplikací při chřipce, zvažte použití masky i pokud jdete normálně ven.
  • Až nebezpečí nákazy pomine, masku vyhoďte a umyjte si ruce. Nikdy vícekrát nepoužívejte obličejovou masku.

Takže nosit nebo nenosit?

Pokud jde o chřipku, prevence je stále nejlepším způsobem, jak se chránit před tímto vysoce nakažlivým virem. Rouška může nabídnout zvýšenou ochranu před tímto onemocněním. Při používání těchto obličejových pomůcek nejsou známa žádná rizika, s výjimkou nákladů na jejich nákup.

Masky a roušky se zdají být hodně slibné, ale je také důležité použít i jiná preventivní opatření. Během chřipkové sezóny si často umývejte ruce – zvláště pokud jste v blízkosti jiných lidí, kteří jsou nemocní. Takže ano, masky a respirátory používejte. A nezapomeňte je používat správně. Takže si pečlivě nastudujte návod před nasazením masky. Špatně nasazená rouška vás moc dobře nechrání.

Obličejové masky proti šíření koronaviru?

Lidé v jednorázových obličejových maskách se stali určujícím obrazem ohniska nákazy koronavirem v Číně. Některé oblasti dokonce hlásily nedostatek masek a roušek, protože se lidé jejich nákupem připravovali na to nejhorší.

Cena obličejových masek v době nákazy koronavirem stoupla až dvacetinásobně.

Odborníci říkají, že masky mohou pomoci zabránit šíření viru – pokud jsou správně používány, a za správných podmínek.

Sponzorováno

Doporučují se jako prevence, i pro lidi, kteří si myslí, že mohou být nemocní. Poptávka po maskách roste a výrobci v Číně a ve Spojených státech zvyšují výrobu. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučují, aby všichni zdravotničtí pracovníci, kteří spolupracují s pacienty s koronavirem, nosili respirátor N95, spolu s dalšími preventivními opatřeními, jako jsou rukavice a chrániče očí. N95 odfiltruje 95% znečišťujících látek a je vysoce účinný v prevenci přenosu virů.

Co si dále přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    2 Komentářů u článku “Může být rouška či obličejová maska prevencí a ochranou proti virům, chřipce, koronaviru a podobným onemocněním?”

    1. Radek napsal:

      Přínosný článek. Jen bych potřeboval vědět,jak dlouho můžu mít respirační roušku či masku nasazenou než začne ztrácet účinnost.
      Respirační rouška je tedy na jedno použití?

    2. Martin napsal:

      Ano, rouška i respirátor jsou jednorázovými ochrannými prostředky.
      Při použití proti virům to platí bez výjimek. Sejmutím a opětovným nasazením respirátoru riskujete přenos nákazy na vnitřní čistou plochu dotykem prstů, posunem po té ploše obličeje, která normálně respirátorem není kryta, odložením respirátoru na nesterilní povrch ap. Protože použitý respirátor je vlhký, mohla by se infekce na jeho kontaminovaném vnitřním povrchu dokonce namnožit.
      Takže každé vysmrkání, napití, jídlo či jakýkoliv důvod k sejmutí respirátoru je současně důvodem k jeho vyhození.
      Pokud by řemeslník použil respirátor opakovaně, hrozí mu nanejvýš, že si dovnitř přenese trochu prachu který pak vdechne. V případě viru ale vdechnutí kultur, které se uvnitř znečištěného respirátoru mohly i namnožit, může pro toho kdo respirátor takto použije, být horší než dýchat bez respirátoru.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva