Sponzorováno

Mráz jako překvapivý pomocník. Jak umí přispět vašemu zdraví? 4.73/5 (15)

Opravdu, mráz může pomoci vašemu zdraví i kráse.

Opravdu, mráz může pomoci vašemu zdraví i kráse.

Zima se pomalu ale jistě loučí. Pokud se radujete, že už nebudou tak silné mrazy, je třeba říci, že ne vždy je mráz nutně jenom špatný. Jestliže meteorologové přijdou s informací, že se ještě několikrát objeví, radujte se. Z jakého důvodu? Nemusí jenom škodit, jelikož může vašemu zdraví také prospívat. Jak konkrétně? Podívejte se na to společně s námi.

1. Zabíjí viry a bacily

Kdy je období takzvané chřipkové epidemie? Obvykle je to spojeno s počasím, které je okolo nuly a je příliš vlhké. To znamená, že se objevuje déšť a sníh. To je prostředí, ve kterém se viry a bacily cítí dobře, stejně jako jde o prostředí, ve kterém se velmi dobře přenáší.

Mráz, a to zejména ten silný, je naopak prostředím, které nahrává tomu, že jsou viry a bakterie zabíjeny. Jednoduše proto, že nevydrží tak nízké teploty, a ty je následně zabijí. Riziko nákazy je tedy podstatně menší. I proto lékaři jásají, když se předpovídá, že teploty budou výrazně klesat. Sníží to počet dalších nemocných. Pokud tedy patříte do skupiny náchylnějších osob na různá onemocnění, je mráz vašim velkým pomocníkem.

2. Zajistí čistší vodu

Odkud se bere voda, kterou pijete? Ve většině případů je využívána takzvaná podzemní voda. Odtud se následně čerpá do rezervoárů a je distribuována do domácnosti. A právě silné mrazy mohou přispět k tomu, že bude daná voda mnohem čistější. Je to způsobeno tím, že voda má jedinečné samočistící procesy, které jsou spojeny právě s nízkou teplotou – tedy s jejich zmrznutím. Tím, že je v okolí mnoho sněhu a ledu, jde vlastně o čištěnou vodu. Ta při tání klesá do spodních vrstev země a stává se spodní vodou. Takovou, která je dokonale čistá.

Pokud berete vodu z centrálních vodovodů, tak to pravděpodobně nepocítíte. Pokud ale máte vlastní studnu, kam chlor ani jiné látky nepřidáváte, možná vám přijde, že hlavně po zimě je vaše voda jiná. Lepší. Z hlediska svého složení také zdravější.

3. Pročistí váš domov

Nechcete v zimě větrat, jelikož nechcete ochladit interiér, který byste následně musela opět pracně vytápět? Měla byste vědět, že je to velká chyba. Mráz, který oknem pustíte do interiéru, dokonale pročistí váš domov. Je třeba větrat krátce a efektivně. Otevřete všechna okna, vytvořte průvan, a po pár minutách je zavřete. Toto skutečně stačí k tomu, aby se nejenom pročistil vzduch, ale aby mráz pomocí své síly zlikvidoval:

  • Viry
  • Bakterie
  • Plísně

Větrání v zimě tak můžete brát i jako velmi dobrou prevenci před nemocemi a díky němu zajistíte, že váš domov bude po všech stránkách zdravým místem pro život.

4. Posiluje vaši imunitu

Znáte pojem finská sauna? V oblasti svého vzniku je saunování velmi oblíbené. A také velmi jednoduché. Dřevěná místnost, kde se tělo zahřeje. Z ní následně lidé vyběhnou ven, na mráz a do sněhu. A toto se několikrát opakuje. A právě tato procedura, využívající mráz k prudkému ochlazení těla je tím nejlepším na lidskou imunitu. To znamená, že dokáže přirozeně zvyšovat lidskou obranyschopnost.

Sponzorováno

Kryokomora a její využití však souvisí s návštěvou konkrétních center, kde jste pod dozorem zkušeného personálu. Ten mimo jiné hlídá i čas, po který v ní můžete být. Jsou to jednotky minut, jelikož delší působení by mohlo mít naopak celkem fatální následky. Tedy podchlazení a dokonce i smrt.

Nejde ale o jedinou proceduru, která dnes mráz využívá k tomu, aby se zvýšila obranyschopnost organismu. Známá je například i takzvaná kryoterapie. Pokud jste o ní ještě neslyšeli, tak vám ji přiblížíme. Jedná se o terapii, která je založena na krátkodobém vystavení konkrétního člověka velmi silnému mrazu. Právě tento postup má následně přímý vliv na posílení imunity, ale i na další zdravotní oblasti lidského těla.

5. Pomáhá ke kráse

Je pravdou, že svou pokožku byste přímému mrazu dlouhodobě neměla vystavovat. Z jakého důvodu? Může způsobit několik problémů, kam se řadí:

  • Omrzliny
  • Vysoušení kůže
  • Praskání drobných žilek

Na druhou stranu ale mráz dokáže kráse také pomoci. A to skutečně kráse lidské kůže. Krátkodobé vystavení mrazivým teplotám může pomoci třeba k léčbě lupénky, stejně jako různých ekzémů. Díky chladné teplotě dojde také ke znecitlivění daného místa a tím eliminaci bolesti, nebo svědění. Jde však jenom o doplněk léčby, protože dlouhodobé vystavení lidské kůže mrazu má skutečně spíše negativa.

6. Jako pomocník v lékařství

Mráz, tedy extrémně nízká teplota může být pomocníkem i v segmentu lékařství. A lehce souvisí také s vaší krásou. Pokud nevěříte, zkuste zavzpomínat na to, zda jste někdy neměli bradavici. A pokud ano, zavzpomínejte i na to, jakým způsobem byla odstraněna. Nemusí se jednat jenom o její vyříznutí. Celkem osvědčená a celkem využívaní je také kryoterapeutická léčba bradavic. Zde se využívá přímo mrazu k tomu, aby byly odstraněny. Jde o metodu, kdy se využívá tekutý dusík, kterým se působí právě na danou bradavici. Vlivem vystavení silného mrazu dojde k tomu, že daná tkáň v podstatě odumře a bradavice za nějaký čas odpadne. Jde o snadný lékařský ambulantní zákrok, který také ukazuje, že mráz nemusí být v souvislosti se zdravím, nebo také v souvislosti s krásou nutně jenom vaším nepřítelem. Je tomu i naopak.

Sponzorováno

Takže vidíte, mráz není jen nepříjemný v zimě, ale dokáže pomoci i vaší kráse a zdraví.

Co si ještě přečíst o mrazu?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva