Obsah článku
- Moxování je technika v tradiční čínské medicíně, která používá teplo z hořící byliny (především pelyňku) k zahřívání určitých bodů na těle, často stejných bodů, které se používají při akupunktuře.
- Cílem moxování je stimulovat tok energie Qi, zahřát konkrétní části těla, zlepšit krevní oběh a podpořit léčbu různých zdravotních problémů.
- Nejčastěji používanou bylinou při moxování je pelyněk (Artemisia vulgaris), který je sušený a tvarovaný do válcových "doutníků" nebo malých kuželů.
- Moxování je často používáno k léčbě stavů způsobených chladem nebo nedostatkem energie (například studené končetiny, únava).
Moxování je tradiční čínská léčebná metoda, která vás dokáže zbavit žaludečních potíží, chronických onemocnění dýchacích cest, bolestí v kříži a mnoho jiných zdravotních problémů. Díky němu si zlepšíte imunitní systém. I když je již tisíce let starou léčebnou metodou, množství lidí v Česku stále nezná. Co je na moxování výjimečné?
Princip terapie
Principem moxování je prohřívání akupunkturních bodů na těle pomocí moxy. Moxa je vyrobena z bylin, které jsou zabaleny do tvaru doutníků, přičemž do moxy se nejčastěji používá pelyněk. Moxa je sušený list byliny Artemisia vulgaris (pelyněk černobýl) zvláště pak vláken ze spodních stran listů. Při aplikaci se moxa zapálí a vyzařuje mírné, příjemné teplo. Přikládá se na tělo, přičemž vyzařuje infračervené paprsky s vlnovou délkou od 1 do 5 mikrometrů.
Na co se používá?
Hlavní oblastí použití jsou hlavně stavy vyčerpanosti, chronické onemocnění dýchacích cest, poruchy trávicího traktu, menstruační poruchy, poruchy močových orgánů, neplodnost, bolesti v kříži, revmatické bolesti pohybového aparátu a onemocnění kloubů. Tato léčebná technika je vynikající i při nemocech a bolestech způsobených chladem, průvanem či změnami ročních období.
Jelikož má imunostimulační efekt, používá se při psychických depresích, nízkém krevním tlaku a rekonvalescenci po chronických onemocněních a operacích. Čínská medicína považuje tuto terapii za mimořádně účinnou, podle ní dokonce pravidelné moxování určitých bodů na těle prodlužuje život.
Zdravotní účinky moxování
Při přikládání moxy přibližně 2 cm nad určitým bodem na těle, teplo z moxy proniká do svalů, a tím blahodárně působí na lidský organismus. Stabilizuje nervový systém, zrychluje látkovou výměnu a zvyšuje obranyschopnost organismu. Dokáže zlepšit imunitu i kondici a je výbornou prevencí.
Pro koho je tato terapie nevhodná?
Moxování není vhodné především pro toho, kdo má horečku. Také by se neměla aplikovat na místa s velkými cévami – v okolí očí. Nebezpečná je také u těhotných žen, konkrétně v dolní části břicha. I když pomáhá při menstruačních poruchách, je nevhodné aplikovat ji během velmi silné menstruace.
Moxovat můžete i doma
Moxování patří mezi nejpříjemnější terapeutické metody, které je na rozdíl od své „sestry“ akupunktury zcela bezbolestné. Je jednoduše aplikovatelné a levné, může okamžitě použít v domácím prostředí k léčbě lehkých až středně těžkých onemocnění.
Sponzorováno
Doporučuje se zapálit doutník, resp. moxu zapalovačem nebo svíčkou. Při nahřívání buďte opatrní a kontrolujte hořící konec moxy. Mějte po ruce popelník, kam budete sklepává popel z hořící moxy, která má téměř 800 stupňů Celsia. Po moxování pak zůstává na kůži zarudnutí, kterého se nemusíte bát, hned zmizí.
Je několik způsobů, jak můžete moxovat. Jedním z nich je tzv. ptačí klování, kdy se hořící moxou pohybuje nad zvoleným bodem na těle směrem nahoru a dolů, jako když pták zobe. Moxa se tak opakovaně na pár sekund probližuje na co nejmenší vzdálenost ke kůži (přibližně 1,5 – 2 cm od těla) a opět vzdálí. Jde o nejintenzivnější způsob. Při nahřívání můžete sedět, ale i ležet. Záleží to na tom, které místo na těle jdete nahřívat.
Po skončení nahřívání stačí konec moxovacího doutníku ponořit do sklenice s vodou a druhý den ho můžete opět použít.
Léčebná technika u nás
Terapie Moxování není v Česku velmi rozšířená. Nabízí ho jen několik salonů, přičemž za 30-minutovou masáž si zaplatíte kolem 300Kč.
U nás je spíše více masérských škol, které nabízejí kurzy moxování, jak salonů, které mají tuto terapii v nabídce. Trvají obvykle jeden den, ale najdou se i takové, které vás naučí této technice za tři dny. Za kurz, který trvá jeden den, zaplatíte zhruba 1500 Kč.
Pokud zvládnete kurz, nezbývá nic jiného, než si koupit moxovací doutníky. Najdete je ve specializovaných elektronických obchodech, přičemž za balení, ve kterém je 10 ks, zaplatíte kolem 180 Kč. Když si pořídíte moxovací doutníky, můžete využít znalosti o moxování už i v praxi v domácím prostředí a užívat si blahodárné účinky, které vám tato terapie nabízí.
TIP: Jaké je tajemství dlouhého života čínských mudrců?
Účinky moxování:
- preventivně při sklonu k častému nachlazení, poruchách imunity, zahlenění
- doplnění tepla namáhanému organismu (sportovci, osoby pracující v chladu)
- chladné končetiny
- chronické vyčerpání, slabost, únavový syndrom
- lokální prohřátí míst, na kterých je pociťován chlad (kloubů, šlach i svalů)
- nadměrné pocení v průběhu dne
- k obecné podpoře zdraví a k dodání energie
- revmatické bolesti zhoršující se v chladu
- bolesti zad (hexenšus), bolesti v oblasti beder, sedacího nervu, ztuhnutí ramenou a krku, vyhřezlé ploténky
- anuréza zhoršovaná chladem (nemožnost močení)
- časté močení starých lidí z důvodu prázdnoty jangu ledvin
- deprese
TIP: Přečtěte si o tradiční čínské medicíně
Shrnu to
Účinky a použití moxování:
– Zahřátí a stimulace toku Qi: Moxování je často používáno k léčbě stavů způsobených chladem nebo nedostatkem energie (například studené končetiny, únava).
– Zlepšení krevního oběhu: Tím, že zvyšuje průtok krve v oblasti aplikace, moxování může pomoci při bolesti svalů, kloubů a dalších problémů spojených s oběhovým systémem.
– Posílení imunity: Moxování je také považováno za způsob, jak posílit obranyschopnost těla a zlepšit celkovou vitalitu.
Moxování se často používá k léčbě stavů jako je chronická bolest, revmatismus, problémy s trávením, menstruační bolesti a únavové syndromy.
VIDEO: Ukázka moxování
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- The Effectiveness of Moxibustion: An Overview During 10 Years Autor: Song-Yi Kim
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Alternativní medicína, Relaxace a zdraví
Přečtěte si také naše další články