Obsah článku
Chybí vám po dovolené léčivé účinky mořské vody? Řasy podporují obnovu buněk a pleť výborně hydratují. Sůl prospěje unaveným chodidlům. Účinky se znásobí, pokud jsou produkty z Mrtvého moře.
Jelikož mořská sůl má výrazný dezinfekční účinek, můžete ji využít pro koupel nohou například po návštěvě koupaliště.
Mořské řasy a zdraví
Mořské řasy obsahují vysokou koncentraci minerálů, proteinů, vitamínů a aminokyselin. Jsou výborným zdrojem hořčíku, zinku či draslíku, díky čemuž stimulují obnovu buněk. Stejně v nich najdete i vitamíny A, C, E, které podporují tvorbu kolagenu a posilují přirozený ochranný plášť pleti. Mořské řasy mají obecně výbornou revitalizační, obnovovací schopnost. Z devadesáti procent je tvoří voda, proto mají výrazný hydratační účinek. Vlhkost nejen dodávají, ale ji v pokožce i udržují. Jsou nedílnou součástí mnoha zeštíhlujících zábalů. Díky schopnosti hydratovat jsou výtažky z mořských řas vhodné pro každý typ pleti. Konkrétní výrobky si musíte vybrat podle jiných přidaných složek.
Zábaly z mořských řas
Zábaly z bahna či masky z mořských řas vás mohou zaskočit nepříliš příjemným aroma. Mnozí v nich cítí rybinu. Neznamená to však, že jsou zkažené, právě naopak. Překvapit vás může silné tuhnutí hmoty. Přestože na tělo nanášíte kaši, po chvíli se přemění na pevnou skořápku. Po působení zbytky hmoty nedávejte do umyvadla, protože riskujete ucpání odtoku. Jen je setřete ubrouskem.
I když název výrobku deklaruje obsah mořských řas, vždy si jejich množství zkontrolujte ve složení výrobku. Již existují speciální značky, které se orientují na „mořskou“ kosmetiku. V případě masek upřednostněte práškovou formu před krémovou. Pro schopnost udržet vlhkost se mořské řasy začínají stále častěji objevovat ve vlasové kosmetice. Najdete je zejména v hydratačních sprejích či šamponech.
Produkty z mrtvého moře jsou unikátní
Mrtvé moře je unikát. Koncentrace minerálních látek v něm je asi 35-procentní, zatímco v jiných mořích dosahuje pouze 3,5 procenta. Bahno z Mrtvého moře obsahuje nestandardně vysoké množství hořčíku, vápníku, jódu, železa, draslíku, ale i bromu. Díky tomu, že voda je v něm navíc desetinásobně slanější jako „běžná“ mořská, má vysoké antiseptické, do určité míry i antibiotické účinky. Produkty z Mrtvého moře se proto využívají i v lékařské kosmetice. Zejména v produktech na léčbě atopického ekzému, seboroické dermatitidy nebo psoriázy.
Sponzorováno
Mořská sůl – do koupele i přímo na tělo
Jelikož mořská sůl má výrazný dezinfekční účinek, můžete ji využít pro koupel nohou například po návštěvě koupaliště. Pokud je na pár minut ponoříte do vody, zabráníte vzniku plísňových onemocnění. Slaná koupel chodidla zároveň prokrví a zjemní ztvrdlou kůži na patách. V vedrech ocení unavené a oteklé nohy i osvěžující účinek mořské soli. Drsné ruce zase zjemní peeling, který si připravíte ze soli a z citronové šťávy.
Koupel z mořské soli – jak ji připravit?
Koupel si připravíme tak, že 500 gramů této soli rozpustíme v horké vodě ve vaně. Koupel by měla trvat 15 minut. Po této proceduře je vhodné si dopřát 25 minutovou relaxaci v teplé dece. Intenzivní kúra představuje 4 koupele týdně, po dobu 4 týdnů.
Sedací koupele s mořskou solí
Pomáhají při gynekologických problémech, zánětech močového měchýře i hemoroidech. Sedací koupele se solí z mrtvého moře mají dezinfekční a stahující účinky. Koupel si připravíme tak, že do dětské vaničky či velké mísy vložíme 1 hrst soli a přelijeme ji 3 litry teplé vody. Ve slaném nálevu sedíme 5 minut. Tuto proceduru provádíme 2× denně po dobu 5 dnů.
Na co se dá mořská sůl použít?
- Na drobné popáleniny pomáhá směs soli s olejem, nejlépe olivovým. Potírejte si tím bolavá místa, nikdy však nepoužívejte tuto směs na otevřené rány.
- Bradavic se zbavíte roztokem, který připravíte smícháním jedné lžíce soli a lžíce octa.
- Pokud vás bolí v krku, pomůže vám kloktání slané vody několikrát za den. Také ucpaný nos propláchněte slanou vodou, uvolní se.
- Bolavé koutky úst a drobné vyrážky na tváři potírejte mořskou solí rozpuštěnou ve vodě.
- Pokud vás trápí bolesti, zkuste obklad horkým slaným sáčkem. Do bavlněného sáčku nasypejte sůl a nahřejte ho v troubě, poté přiložte na bolavé či oteklé místo. Bolest by měla slábnout a otoky ustupovat.
- Slaná voda dobře pročistí celé tělo. Proto je vhodné pít několik dní za sebou jemný solný roztok. Stačí ve skleničce vody rozpustit špetku mořské soli a vypít. Nebo rozpusťte jednu čajovou lžičku v litru vody a popíjejte roztok po malých dávkách po celý den.
- Smícháte-li mořskou sůl ve stejném poměru s medem, získáte „pleťovou masku“. Směs nechte působit patnáct minut, pak ji opláchněte vlažnou vodou a obličej si ošetřete vhodným krémem.
TIP: Mořská sůl – slaná krása i zdraví
VIDEO: Benefity mořských řas
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Moře a zdraví
Přečtěte si také naše další články