Obsah článku
Proč je čistý vzduch tak důležitý?
V každé domácnosti se setkáme s látkami, které mohou dráždit dýchací cesty a způsobovat zdravotní obtíže. Obklopuje nás prach, roztoči, pyly, viry, bakterie a někdy i plísně. Zdravý organismus se s nimi dočasně dokáže vyrovnat. Problém nastává, když trpíte alergií či astmatem, nebo jste vystaveni těmto vlivům dlouhodobě.
Bydlíte-li ve větším městě, na rušné ulici nebo poblíž továrny, je situace o to složitější. Negativní vlivy vdechování prachu a smogu se kumulují a stoupá riziko zdravotních problémů.
Při delším pobytu ve znečištěném prostředí hrozí:
- Dýchací potíže
- Snížení imunity, vznik alergií nebo dokonce astmatu
- Nekvalitní spánek a bezdůvodná únava
- Bolesti hlavy
- Rozvoj kardiovaskulárních nemocí
- Větší pravděpodobnost onemocnění rakovinou
4 tipy, jak doma vyčistit vzduch
1. Větrejte
Každý den a bez ohledu na počasí. V nevětraném prostředí chybí kyslík a hromadí se oxid uhličitý a vlhkost. V zimě stačí větrat 2× denně – krátce, ale zato intenzivně. Při horší smogové situaci občerstvujte vzduch po ránu a pozdě večer. Během letních veder otevírejte okna brzy ráno, před spaním nebo hned po dešti.
2. Pořiďte si květiny
Zelené rostlinky vstřebávají škodlivý oxid uhličitý a produkují kyslík. Některé dokonce pohlcují ze vzduchu nebezpečné látky, jako jsou formaldehyd, benzen, xylen apod. Během dne se z listů odpařují silice a voda, takže vzduch krásně pročistí.
Poohlédněte se po chryzantémě, dracéně, fikusu, filodendronu nebo břečťanu. Skvělé účinky má také tchýnin jazyk, zelenec, eukalyptus nebo rýmovník.
Sponzorováno
3. Uklízejte chytře
Abyste doma udrželi čistý vzduch, pravidelně vysávejte a utírejte prach z nábytku. Luxovat byste měli ideálně 2× týdně, vytírat každých 7 dní a volné plochy utírat obden. Podívejte se po vysavači s HEPA filtrem. Ten pohltí téměř 100 % prachu a zbaví vás např. i tabákového kouře. Antibakteriální složka navíc odstraní i plísně a bakterie.
Nejvíce roztočů se nachází v posteli. Ložní prádlo vyměňujte každé dva týdny a perte ho na 60 °C. Vždy při tom vyluxujte matraci. Každé ráno pak povlečení vyklepejte a nechte ho na posteli volně dýchat. Tím zabráníte roztočům v množení.
4. Přizvěte moderní technologie
Klimatizace
Rychlé řešení nabízejí domácí klimatizace, které vzduch nejen chladí nebo ohřívají, ale i čistí. Citlivé filtry zachytí i ty nejjemnější částečky prachu a pylů. Nedocenitelné jsou v domech s vyšší koncentrací vlhkosti.
Klimatizace zamezí vzniku nebezpečných plísní, které hrozí zejména v kuchyni, koupelně a dalších hůře odvětrávaných místnostech. Velkým hitem jsou klimatizační jednotky s iontovou technologií, které zaplavují místnosti osvěžujícími ionty kyslíku.
Čistička vzduchu
Přenosná čistička zbaví vzduch alergenů i prachu. S pomocí speciálních filtrů bojuje s bakteriemi, viry, různými pachy, roztoči a těkavými látkami. Pokud máte na čističku vyšší nároky, dívejte se po uhlíkových a elektrostatických filtrech. Zaměřte se také na spotřebu a hlučnost.
Zvlhčovač a odvlhčovač
Oceníte je, pokud máte doma příliš suchý vzduch, nebo vás trápí vyšší vlhkost. Jako ideální koncentrace se udává vlhkost vzduchu 40–50 %. Se suchým vzduchem, který vysušuje a dráždí sliznice, se často setkáváme v panelákových bytech.
Zvýšená vlhkost je naopak častá v novostavbách, v domech se špatnou izolací a v místech, kde se hůře větrá. Proto si pořiďte zvlhčovač nebo odvlhčovač vzduchu.
Sponzorováno
Tip na závěr: Vzduch pročišťují i esenciální vonné olejíčky. Sáhněte po eukalyptu, pomeranči, citrónu, tea tree nebo levanduli.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví, Zdravé dýchání
Přečtěte si také naše další články