Obsah článku
- Životní styl vyznávající minimalismus může vést ke zlepšení duševní pohody a jasnější a organizovanější mysli.
- Upřednostněním toho, co je důležité, a zbavením se nepotřebného majetku mohou jednotlivci objevit svůj skutečný potenciál. Neruší je přehršel majetku a věcí okolo.
- Minimalismus může přinést člověku větší štěstí a naplnění tím, že poskytne více svobody a času soustředit se na to, na čem skutečně záleží.
- Je důležité přistupovat k minimalismu jako k doplňkové praxi a chápat, že to není lék na duševní choroby. Spíše je to jedna z cest k duševní pohodě.
Minimalismus je víc než jen módní volba životního stylu – je to záměrný závazek žít pouze s nejnutnějšími věcmi. Ta jednoduchost je velmi osvojující. Pokud jde o přijetí minimalistického myšlení, je to o přehodnocení našeho vztahu k hmotným statkům.
Minimalismus není o deprivaci nebo životě bez ničeho; jde o upřednostnění toho, co skutečně přidává hodnotu a přináší radost do našich životů. Jde o to pustit přebytek a soustředit se na to, co má smysl. Tím, že záměrně upravujeme své okolí a zefektivňujeme naše každodenní rutiny, vytváříme prostor pro jasnost, klid a osobní růst.
Minimalisté chápou, že odstraněním rušivých vlivů a zbytečných povinností se mohou soustředit na to, na čem jim skutečně záleží.
Z pohledu zdraví, minimalismus pomáhá zmírnit stres tím, že snižuje počet věcí, které mohou rušit mysl. Umožňuje jasnější a organizovanější mysl, což vede ke zlepšení celkového duševního zdraví. Tím, že se jednotlivci zbaví nepotřebného majetku a zaměří se na to, co je skutečně důležité, mohou objevit svůj skutečný potenciál a stanovit a dosáhnout smysluplných cílů.
Už chápete, co je minimalismus?
Minimalismus je filozofie životního stylu, která klade důraz na záměrné omezování hmotných statků a zjednodušení fyzického a duševního prostoru. Jde především o reakci na přehnaný konzum a nepřehledné prostředí, které se v moderní společnosti rozmohlo. Obecně bylo zjištěno, že minimalismus má hluboký dopad na duševní zdraví, podporuje pocit klidu, jasnosti a celkové pohody.
Například článek publikovaný v magazínu Journal of Positive Psychology naznačuje, že dodržování filozofie minimalismu a dobrovolné jednoduchosti má určité psychologické výhody.
V naší dnešní společnosti jsme často vedeni k tomu, abychom dělali „ještě více“ – například vydělávali více peněz, měli větší dům, měli větší a luxusní auto atd. – a jsme vedeni k tomu myslet si, že nám to udělá radost. Ale ve skutečnosti studie ukázaly, že snížení vaší spotřeby a snížení vašeho zaměření na materiální statky ve skutečnosti souviselo s daleko větším štěstím. Jde jen o to tuto skutečnost vnitřně přijmout.
Zde je pět způsobů, jak může minimalismus pozitivně ovlivnit vaše duševní zdraví.
1. Lepší nálada
Jednou z hlavních výhod minimalismu je jeho schopnost snižovat stres a úzkost. Naše prostředí hraje významnou roli při určování stavu naší duševní pohody a život v přeplněném prostoru může být nepohodlný, pro mnohé až zdrcující. Když odstraníte fyzický nepořádek, zaznamenáte také snížení psychického nepořádku, což vám může zvednout náladu. Jednoduché a funkční.
Ve studii publikované v časopise Personality and Social Psychology Bulletin zaznamenaly ženy, které popsaly své domovy jako méně zaneřáděné a více organizované, zlepšení depresivní nálady v průběhu dne. Jinými slovy, domácí prostředí bez nepořádku a, promiňte mi to slovo, „bordelu“, může přispět k pozitivnějšímu emocionálnímu stavu. A věřte, toto funguje spolehlivě.
Minimalismus může lidem pomoci udržet jejich životní prostor bez stresu a zbavit je velkého množství úzkosti. Také uvolňuje prostor v mozku (obrazně řečeno) pro jiné aktivity, které jsou příjemnější, než neustálé uklízení domu.
2. Lepší soustředění a produktivita
Minimalismus vede ke zvýšené produktivitě a lepšímu soustředění tím, že účinně odstraňuje nepořádek v hlavě a rozptylování. Když se obklopíme méně věcmi, minimalizujeme šance, že nás zahltí nebo odvedou k nepotřebné činnosti. Toto záměrné snížení fyzického nepořádku vytváří jasnější a organizovanější prostředí, které nám umožňuje soustředit se na naše priority.
Sponzorováno
Psychologové to vysvětlují tím, že přeplněné prostředí může vytvářet obrazné „tření“ – tedy nadměrnou stimulaci a nežádoucí rozptýlení, které brání pozitivnímu chování. Pro snížení tohoto tření je důležité eliminovat drobné rušivé vlivy, které narušují naše soustředění.
S menším počtem rozptýlení soupeřících o naši pozornost můžeme nasměrovat svou energii a duševní zdroje k úkolům, na kterých skutečně záleží.
3. Finanční výhoda minimalismu
Ta je asi zřejmá. Minimalismus podporuje finanční hojnost tím, že podporuje uvědomělé utrácení a vědomou spotřebu. Přijetím minimalistického myšlení si více uvědomujeme naše skutečné potřeby oproti našim přáním. Tento posun v perspektivě nám umožňuje činit informovaná rozhodnutí o našich nákupech a rozlišovat mezi základními položkami a zbytečnými požitky.
Když omezíme impulzivní nákupy a vyhneme se zbytečným výdajům, ušetříme peníze a rozdělíme své zdroje moudřeji. Zaměřujeme se více na svá finanční rozhodnutí a upřednostňujeme investice, které jsou v souladu s našimi hodnotami a dlouhodobými cíli.
A opět je to podpořeno odbornými studiemi. Studie publikovaná v Journal of Economic Psychology zjistila, že jedinci, kteří podporovali materialistické hodnoty, vykazovali vyšší úroveň finančních starostí, horší schopnosti hospodařit s penězi a větší tendenci k nutkavému nakupování a utrácení. Studie také zjistila přímé souvislosti mezi nadměrným utrácením a hlubokými finančními dluhy.
Moudré utrácení tedy může nejen zabránit plýtvání, ale také ve vás bude pěstovat větší pocit finanční jistoty a svobody.
4. Nebudete osamělí
Ve společnosti, která často klade rovnítko mezi materiální statky a vlastní hodnotu, minimalismus přesměrovává naše zaměření na zážitky, osobní růst a smysluplná spojení.
Podle studie zveřejněné v Journal of Consumer Research, když jednotlivci dávají rovnítko mezi úspěch a hromadění materiálu, mohou se cítit nuceni neustále získávat a vystavovat majetek, aby tak potvrdili své úspěchy. Tento důraz na materiální úspěch může neúmyslně izolovat jednotlivce od smysluplných sociálních interakcí, protože honba za majetkem má přednost před budováním a udržováním vztahů. V důsledku toho se tito lidé mohou nakonec cítit osamělí.
Když omezíte svou neustálou honbu za hmotnými statky, budete investovat více času a energie do udržování vztahů, budování sociálních vazeb a hledání naplnění prostřednictvím lidské interakce.
5. Větší pocit pohody
Zjednodušení našich životů a omezení nepořádku může vytvořit prostor, který podporuje klid a harmonii. Život v prostředí bez přebytečných věcí nám umožňuje ocenit krásu jednoduchosti a být více přítomnými v daném okamžiku.
Například studie publikovaná v International Journal of Applied Positive Psychology zjistila, že jedinci, kteří přijali minimalismus, zaznamenali řadu pozitivních dopadů na jejich celkovou pohodu. Studie identifikovala pět klíčových témat, a to:
- Autonomie
- Kompetence
- Mentální prostor
- Povědomí
- Pozitivní emoce
Tato zjištění potvrzují myšlenku, že záměrné a uvědomělé přístupy ke spotřebě a držení mohou mít pozitivní účinky, které nejsou jen tím, že vám trochu usnadní každodenní život. Když se nebudete muset starat o hromadění dalších věcí, může to rozšířit váš obzor a vytvořit smysluplné změny ve vašem pohledu na svět.
Sponzorováno
Také propadnete minimalismu, jako já? :)
A dále si přečtěte
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: Aleutie / depositphotos.com
- Zdroj obrázku: KostPhoto / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Relaxace a zdraví
Přečtěte si také naše další články