Sponzorováno

Mind dieta – co je to a proč ji dodržovat? 4.71/5 (14)

MIND dieta je nová dieta, která podle posledních studií pomáhá na Alzheimerovu chorobu a slouží i jako prevence této nemoci.

MIND dieta je nová dieta, která podle posledních studií pomáhá na Alzheimerovu chorobu a slouží i jako prevence této nemoci.

Důvodů, proč bychom měli jíst zdravě, určitě víte dost. Budeme se cítit dobře, budeme dobře vypadat, budeme zdraví. To jsou obecně důvody, které se často uvádí jako argument pro to, abyste jedli zdravě. Ale my přidáme důvod další. Výběr potravin, které denně jíte, může snížit pravděpodobnost Alzheimerovy choroby ve staří. To tvrdí někteří vědci.

Výzkumníci zjistili, že lidé, kteří měli jídelníček, který obsahoval potraviny, jako jsou jahody, zelené listy a ryby, výrazně snížily riziko poruchy pamětí, která postihuje miliony lidí starších 65 let. Tento plán stravování, dieta chcete-li, se nazývá MIND strava či MIND jídelníček. V tomto článku si tento způsob stravy trošku přiblížíme.

MIND dieta – jídlo, které mozek miluje

MIND vlastně znamená středomořskou intervenci DASH diety pro neurodegenerační zpoždění. MIND dieta je tak velmi podobná dvěma jiným zdravým jídelním plánům a vlastně je tak kombinací těchto diet:

  • DASH diety
  • středomořské stravy

Jídelníček MIND obsahuje zejména potraviny a živiny, které lékařská literatura a statistiky doporučují, protože jsou dobré pro mozek.

V MIND dietě se tedy zaměřte zejména na tyto druhy potravin:

  • Zelená listová zelenina (jako špenát a salátová zelenina) – ideálně nejméně šest porcí týdně
  • Ostatní zelenina: nejméně jeden kus denně
  • Ořechy: Pět dávek týdně
  • Bobule: Dvě nebo více porcí týdně
  • Fazole: Nejméně tři dávky týdně
  • Celozrnné potraviny: Tři nebo více dávek denně
  • Ryby: dvakrát za týden
  • Drůbeží libové maso (jako kuře nebo krůtí): dvakrát týdně
  • Olivový olej: Používejte ho jako hlavní olej na vaření, ideální i pro studenou kuchyni.
  • Víno: Jedna malá sklenka denně

Vyhýbejte se těmto potravinám:

  • Červené maso: méně než tři porce týdně
  • Máslo a margarín: Méně než lžíce denně
  • Sýr: méně než jedna porce týdně
  • Pečivo a sladkosti: méně než 3 porce týdně
  • Smažené nebo rychlé občerstvení: méně než jedna porce týdně

Výhody MIND stravy

Jedna studie ukázala, že lidé, kteří přešli na dietu MIND, snížili riziko Alzheimerovy choroby o celých 54%. To je přeci super. Ale možná ještě důležitější je, že vědci zjistili, že dospělí, kteří přešli na MIND dietu jen částečně, stále snížili riziko onemocnění o přibližně 35%.

Na druhé straně se také ukázalo, že lidé, kteří dodržovali DASH a středomořskou dietu „jen mírně a částečně“, téměř žádný pokles rizika Alzheimerovy choroby nezaznamenali. Takže je potřeba to dodržovat.

Sponzorováno

Vědci stále musí udělat více výzkumů o vlivu MIND stravy, ale je to velmi slibný začátek. Ukazuje se, že to, co jíte, může mít dopad na to, zda se u vás vyvine Alzheimerovo onemocnění, či nikoliv.

Měli byste dodržovat MIND stravu?

Dokonce i když nemáte rodinnou anamnézu Alzheimerovy nemoci nebo jiných rizikových faktorů, možná budete chtít zkusit tento plán stravování. Zaměřuje se na výživné potraviny, takže to není dobré jen pro váš mozek. Vaše srdce a celkové zdraví organizmu s tím jdou ruku v ruce.

Pokud se rozhodnete, že vaše strava bude více MIND, doporučujeme provést několik dalších kroků. Udržujte své porce pod kontrolou a buďte opatrní na to, jak je připravováno jídlo. Omáčky, pečivo a oleje mohou přidat další kalorie a skryté přísady jako cukr. Dejte si také několik sklenic čisté vody denně.

Nakonec je třeba zmínit to, že i když dieta hraje velkou roli, je to jen jeden aspekt Alzheimerovy nemoci. Takže pravidelně cvičte a dostaňte pod kontrolu stres – tak snížíte riziko ještě více.

Co v MIND přístupu ke stravě tedy nesmí chybět

Pojďme si udělat takový malý seznam.

V rámci MIND se zaměřte na tyto potraviny.

V rámci MIND se zaměřte na tyto potraviny.

1. Bílkoviny (proteiny)

MIND strava doporučuje fazole každý druhý den, drůbež dvakrát týdně a ryby jednou až dvakrát týdně. Všechny tyto potraviny mají vysoký obsah bílkovin a nízký obsah nasycených tuků, což je dobré pro vaše celkové zdraví a pro zdraví mozku.

2. Zelenina a zrna

Jakákoli zelenina je fajn, ale zelený druh zeleniny, kapusta a špenát jsou zvláště dobré. Ačkoli je málo výzkumu ohledně spojení mozkových funkcí a zrn, tak co se týče MIND stravy, tak tyto potraviny pracují společně. Vědci se stále snaží zjistit proč to funguje tak dobře.

3. Ořechy a bobule

Ořechy a bobule jsou ideálními občerstvením – obě jsou spojeny s lepším zdravím mozku. Borůvky a jahody pomáhají udržovat váš mozek v tom nejlepším stavu a mohou zpomalit příznaky spojené s Alzheimerovou chorobou.

4. Víno

Bylo prokázáno, že víno zlepšuje zdraví mozku a pomáhá chránit proti Alzheimerově chorobě (hned v několika studiích, např. zde). Klíčem však je umírněná konzumace. Obvykle je to jedna sklenice denně pro ženy a max dvě pro muže. Více než to může mít špatné účinky na zdraví mozku a může způsobit větší pravděpodobnost, že budete mít problém s demencí. Vsaďte na kvalitní červené víno.

5. Olivový olej

Je chutný na chlebu, na salát, v těstovinách, na zelenině a mnoha dalších věcech. Bylo také prokázáno, že dlouhodobě zlepšuje funkci mozku a chrání před demencí.

Sponzorováno

A co vy? Přemýšlíte nad tím, že přejdete na MIND?

A co si dále přečíst o Alzheimerově chorobě?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva