Obsah článku
Sushi může být vynikající volbou v rámci zdravého životního stylu, třeba si jen umět vybrat. Samotná syrová ryba, která je nejlahodnější součástí klasického sushi, je nízkotučné, výživné a mimořádně zdravé jídlo. Jak vysvětluje odbornice na výživu Carol Ann Rinzler, právě tyto kousky plné omega-3 mastných kyselin a nenasycených tuků jsou největším zdravotním benefitem sushi.
Pokud jej však nejíte správným způsobem, můžete z něj dokonce přibírat. Poradíme vám, co z jídelníčku je pro vaše zdraví nejlepší a také zjistíte, na co si dát pozor, pokud si sushi připravujete doma.
Rozlišujte zdravé od nezdravého
Vyhýbejte se smaženému sushi a při zdravém stravování je tabu i japonská majonéza. Dá se říci, že platí jednoduché pravidlo – čím jednodušší sushi rolka, tím lépe. Podle Rinzler je pro zdravý mozek a srdce nejlepší volbou tuňák (cca 120 kilokalorií na 100 gramů) a losos (cca 150 kilokalorií na 100 gramů). Kromě zmíněných živin tyto ryby obsahují množství bílkovin, takže vás zasytí, a také vitaminu D.
V nabídce restaurací najdete i sashimi, což sice není technicky sushi, ale protože se jedná pouze o syrovou rybu, tato pochoutka je pro vaše zdraví nejvhodnější. Vyhnete se totiž rýži, která sice zdaleka není nezdravá, ale méně kalorií ani sacharidů vašemu tělu rozhodně neuškodí. Jedna sushi rolka, tedy asi šest kousků, totiž obsahuje přibližně šálek rýže, a to je kolem 200 kilokalorií navíc.
Sponzorováno
Pokud milujete klasické sushi, též upřednostněte syrové nebo grilované ingredience – případně ty připravené na páře. Samozřejmě, chutné a zároveň zdravé je i sushi s okurkami, avokádem či chřestem.
Wasabi a zázvor mají svůj význam
Pálivé wasabi je plné antioxidantů jako jsou například isothiokyanáty, které mají protirakovinné účinky. Pomáhá při trávení, protože obsahuje vlákninu, a díky ní z těla dostanete i toxiny. Také má minimum kalorií. Zázvor zas posiluje imunitní systém a zabíjí bakterie. Najde se v něm draslík, hořčík či mangan.
Alternativy pro náročné
Pokud máte možnost, nebo pokud si sushi děláte sami, nahraďte bílou rýži hnědou. Důvod – více vlákniny důležité pro trávení, mangan, selen a hořčík. Problém představuje i sojová omáčka, která je příliš slaná. Existuje i v méně slané verzi, ale stačí si jednoduše dávat pozor, kolik jí použijete.
Malé triky pomáhají
Ještě předtím, než se pustíte do sushi, si dejte polévku, nejlépe miso. Nemá mnoho kalorií a zažene hlad, takže vám bude stačit i klasických šest kousků sushi. Případně si dejte nejprve ty a po nich salát. Také se nebojte hůlek. Pokud vám to s nimi velmi nejde, má to své výhody – budete totiž jíst pomaleji.
Sponzorováno
A co vy? Jaké sushi si vybíráte? Napište nám o tom do komentářů.
Studie a zdroje článku
- Microbiological quality of sushi from sushi bars and retailers Autoři: Viktoria Atanassova, Felix Reich, Günter Klein
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví, Redukce hmotnosti, Zdravé ryby
Přečtěte si také naše další články
[…] sacharidů, které se pomalu uvolňují, např. hnědá rýže, quinoa, sladké brambory či sushi. Vyhýbejte se kofeinu, který ještě více zatíží vaši […]