Sponzorováno

Střevní mikroflóra lidského těla (tlustého střeva) – jak ji dát do pořádku? 4.88/5 (26)

  • Střevní mikroflóra, také nazývaná střevní mikrobiom, je soubor mikroorganismů, které obývají trávicí trakt. Tyto mikroorganismy hrají důležitou roli v mnoha procesech v těle, jako je trávení potravy, produkce vitamínů, metabolismus a podpora imunitního systému.
  • Kromě toho, že pomáhá trávit potravu a vstřebávat živiny, zdravá střevní mikroflóra také pomáhá udržovat rovnováhu v těle, například regulací hladiny cukru v krvi a cholesterolu. Správná a zdravá střevní mikroflóra také může pomoci předcházet některým onemocněním, jako jsou záněty, infekce a dokonce i některé typy rakoviny.
  • Je důležité udržovat správnou rovnováhu střevní mikroflóry, aby mohla plnit své funkce co nejefektivněji. To lze dosáhnout zdravou a vyváženou stravou s dostatečným množstvím vlákniny, probiotik a fermentovaných potravin.
  • Dále může pomoci udržování zdraví střevní mikroflóry i dostatečný příjem vody, dostatek spánku a snížení stresu. Pokud máte zájem o konkrétní doporučení, můžete se obrátit na svého lékaře nebo dietologa.

Víte, že každý člověk má vlastní a jedinečné složení střevních mikroorganismů.

Víte, že každý člověk má vlastní a jedinečné složení střevních mikroorganismů.

Poměrně přesné odhady říkají, že ve střevním systému člověka je 70-80% jeho celkového imunitního systému a tento buněčný systém by zabral rozlohu asi pěti fotbalových hřišť. Žije v něm několik desítek trilionů mikroorganismů, patřících do asi 1000 druhů bakterií, které obsahují více než 3 miliony genů, což je 150-krát více než je má lidský organismus.

V současnosti se pro něj vyhrazuje termín střevní mikrobiom, což je suma genů všech druhů mikroorganismů, žijícího ve střevě. Z nich je však dominantních a pro lidský život důležitých asi 40 druhů. Imunitní systém člověka váží asi 1,5 kg a jeho střevní mikroflóra více než 1 kg (některé prameny uvádějí až 2,5 kg). Každý člověk má vlastní a jedinečné složení střevních mikroorganismů. Je to cosi neopakovatelného, což definuje každého dospělého asi jako otisk prstu. Už z těchto informací je zřejmé, že imunitní potenciál lidského střeva je obrovský. A stejně velký je i vliv střevní mikroflóry na imunitní systém člověka.

Co je to vlastně ta střevní mikroflóra?

Střevní mikroflóra jsou bakterie nacházející se v tlustém střevě, které mají příznivý vliv na náš organismus. Udržují rovnováhu mezi střevními mikroorganismy, brání nadměrnému rozmnožení škodlivých bakterií, které mohou způsobit střevní onemocnění jako průjmy, nadýmání a podporují imunitu. Jsou důležité při tvorbě vitamínů, zlepšují vstřebávání vápníku, fosforu a železa a předpokládá se jejich vliv na ochranu před alergiemi.

Vývoj střevní mikroflóry začíná hned v den narození

Střevní mikroflóra se začíná tvořit od narození, její složení se během života mění a napomáhá kvašení vlákniny. Probiotika jsou kmeny mikrobů, které jsou pro člověka symbiotické (neškodné bakterie živící se zbytky potravy hostitele) a po jejich aplikaci pozitivně ovlivňují hostitele. Probiotika jsou jednoduché cukry, které jsou komenzálními kmeny bakterií ve střevě metabolizovány.

Osídlení trávicího traktu začíná při přirozeném porodu přechodem dítěte porodním kanálem. U dětí narozených císařským řezem tato forma kolonizace chybí.

Mezi v dětství nejhlavnější a nejprospěšnější patří přirozený (vaginální) způsob porodu a kojení. Už při porodu dochází k prvnímu osídlení sterilní trávicí trubice plodu fekálními mikroorganismy (Enterobacter, Streptococcus, Staphylococcus), které spotřebou kyslíku vytvářejí příznivé podmínky pro anaeroby, které se právě chystají vstoupit do trávicí trubice dítěte. Kojenec dostává s mateřským mlékem další bakterie, které budou v budoucnu jeho tělu velmi prospěšné (Lactobacillus, Bifi dobacterium). Další fází ve vývoji střevní mikroflóry, od které se v ní již nacházejí prakticky jen anaeroby, je přechod od kojení na normální stravu, tedy kolem prvního roku
života. V dalších 2-3 letech se vyvine základ střevní mikrobioty, která přetrvá v těle celý život a nezničí ji ani nejsilnější antibiotika. Ta tvoří jádro, které představuje „střevní genom“.

Vliv na střevní mikroflóru má:

  • zralost novorozence,
  • jeho výživa – dítě by mělo být pro správnou tvorbu mikroflóry kojené minimálně půl roku,
  • případné užívání léků, zejména antibiotik
  • umělá výživa pokud není dítě kojené mateřským mlékem.

 

Sponzorováno

Které faktory mohou narušit střevní mikroflóru?

Porušení mikrobiální rovnováhy ve střevě vede k zažívacím problémům jako průjmy, nadýmání, nebo může vést ke snížení imunity.

Faktory, které mohou narušit střevní mikroflóru:

  • antibiotika a jiné léky
  • stres
  • nevhodné diety
  • nevhodné stravování
  • stárnutí
  • některá onemocnění

Funkce mikroorganismů trávicího traktu

Funkce těchto mikroorganismů jsou následující:

  • zlepšení trávení potravy a dokvašování její ostatků
  • syntéza některých vitamínů a biologických látek důležitých pro životní funkce
  • přispění k detoxikaci střevního traktu
  • úprava pohyblivosti střev
  • vytvoření nepříznivého prostředí pro působení hnilobných a patogenních bakterií
  • stimulace a vyzrávání složek imunitního systému, odpovědného za vytvoření imunity a imunologické tolerance
  • inhibice faktorů měnících prokancerogenní látky na kancerogenní
  • antialergické působení
  • úprava hladiny cholesterolu
  • vývoj fyziologických mechanismů
  • tvorba látek pro výstavbu vlastního těla
  • získávání energie pro tělesnou aktivitu

Jak se dá podporovat zdraví střevní mikroflóry?

Probiotika se doporučují používat u předčasně narozených novorozenců, u dětí narozených císařským řezem, u nekojených dětí, u dětí s alergiemi a ekzémem. Využívají se při léčbě antibiotiky, snižují riziko kazivosti zubů, jsou nápomocné při léčbě infekce Helicobacter pylori, při syndromu dráždivého tračníku, při autoimunitních zánětech střeva jako ulcerózní kolitida a Crohnova nemoc, u pacientek s opakujícími se gynekologickými záněty.

Pokud užíváte antibiotika je nutné probiotika užít až s několikahodinovým odstupem. Probiotika se užívají s jídlem případně hned po jídle. Počet užitých dávek za den záleží od výrobku – zpravidla se berou jeden až tři tobolky denně. Mohou se používat i jako prevence cestovatelských průjmů, kde jejich třeba začít užívat alespoň týden před vycestováním. Obnova střevní mikroflóry trvá různě dlouho – několik málo dní až 2 týdny.

Úprava střevní mikroflóry probiotiky a prebiotiky je dnes již plnohodnotnou léčbou. Jejich použití při prevenci narušení rovnováhy střevních bakterií při léčbě antibiotiky je již standardem. Zkoumá se jejich využití v prevenci nádorových a autoimunitních onemocnění. Pro příznivý efekt je důležité dodání dostatečného množství bakterií, důležité je jejich správné skladování, neboť bakterie jsou citlivé na změny teploty a správný důvod užití probiotik.

Jaké potraviny je dobré konzumovat?

Probiotika se hojně nacházejí také v potravinách. Bohatým zdrojem střevu prospěšných bakterií v:

A jak střevní mikroflóře ubližujeme?

Střevní mikroflóru můžeme narušit i nesprávnými stravovacími návyky zejména jednotvárnou stravou a konzumací alkoholu.

Dále může pomoci udržování zdraví střevní mikroflóry i dostatečný příjem vody, dostatek spánku a snížení stresu. Pokud máte zájem o konkrétní doporučení, můžete se obrátit na svého lékaře nebo dietologa.

A jak se o svoji střevní mikroflóru staráte vy? Napište nám do komentářů.

A co si u nás dále můžete přečíst?

VIDEO: MUDr. Marek Ondráček – Střevní mikroflóra a imunita

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

12 Komentářů u článku “Střevní mikroflóra lidského těla (tlustého střeva) – jak ji dát do pořádku?”

  1. Hela napsal:

    ja probiotika uzivam i z lekarny :)

    • Ehelena napsal:

      Pokud to tam stále funguje ty masáže, v Bohumíně tak je to tam docela supr domácké prostředí. I fajn procedura hydrocolonu, úplně mě to zbavilo exémů

  2. Dana napsal:

    a nemate zkusenost s prolactonem? byl mi ted doporucen, ale je toho spousty, diky

  3. Iva napsal:

    ja mam prolacton jiz druhy rok a osvedcil se mi i ten na dovolenou nebo na cesty, nevim jak presne se jmenuje

  4. Lenka napsal:

    jmenuje se na cetsy a taky mi sedl, vezli jsme ho na dovču kdyby náhodou

  5. Olga napsal:

    a te normalni je a denni uzivani??

  6. Kateřina napsal:

    ja ho uzivam pri antibiotikach a po nich nebo kdyz se citim slabsi – na zazivani uz ho neberu, vezmu radeji ten na cesty

  7. Pavlína napsal:

    pisou ze je dobry jako prevence pred cestovanim a ze zazivani sklidnit, vyzkousejte, tolik za to nedate

  8. Claudia napsal:

    tak probiotika nemusite brst cely rok zejo, neni to ak drahe a lepsi nez atb :)

  9. Anežka Michlová napsal:

    a vy vazne verite, ze je to lepsi, nez to jist vzajmu jidla?

  10. Claudia napsal:

    to urcite ne, ale nemyslim si ze jich mam vzdy dostatek.. jsem unavena a oslabena byt jen po dvou dnech, kdy nejim uplne pravidelne..

Zanechat komentář ke článku

Zpráva