Sponzorováno

Mezinárodní den mrkve – 4. dubna – je mrkev zázrak přírody? 4.91/5 (11)

Mezinárodní den mrkve - 4. dubna - je mrkev zázrak přírody?Na Mezinárodní den mrkve (International Carrot Day) v mrkvové kostýmech na mrkvový večírcích s mrkvovým drinkem velebí blahodárné účinky oranžové zeleniny na náš organismus a na náš zrak. Buďte mezi prvními a přidejte se k originálním mezinárodním oslavám.

Mezinárodní den mrkve (International Carrot Day) vznikl v roce 2003. Mrkev nadšenci se rozhodli tímto způsobem informovat svět o její blahodárných účincích. Oslavy pořádá každoročně Velká Británie, Francie, Švédsko, Itálie, Austrálie, Japonsko a Rusko. K „mrkvátorům“ se letos přidali i odborníci bratislavské Oční kliniky NeoVize. „Je to ideální příležitost vyvrátit největší mýty o očích,“ reaguje primář kliniky MUDr. Radovan Piovarči.

Mrkev detoxikuje organismus a zmírňuje záněty

Mrkev je výborným bojovníkem proti zánětům a toxinům. Jedna porce mrkvového salátu denně pomáhá tělu přirozeně nastartovat detoxikační procesy. Vědecké výzkumy už v sedmdesátých letech minulého století potvrdily, že jedna středně velká mrkev denně pomáhá zmírňovat zánětlivé procesy, upravovat hladinu hormonů a činnost jater. Surový kořen je bohatý na obsah unikátních druhů vlákniny, které napomáhají tělu snadněji se zbavovat toxinů. Navíc, mrkev funguje jako přírodní solárium. Pokud z ní chcete vytěžit co nejvíce betakarotenu a snadněji se opálit, tepelně ji zpracujte. Při křupání syrové mrkve se do těla vstřebají pouze 3% betakarotenu. Vařená, zda dušená mrkev na oleji uvolní ze sebe až 39% betakarotenu.

Mrkev dioptrie neodstraní

Navíc, mrkev je významným zdrojem provitaminu A – zkrášluje pleť a vyživuje sítnici, dioptrie však neodstraní. „Mnoho lidí se mylně domnívá, že když bude jíst dostatek mrkvový pokrmů, brýle potřebovat nebude. S dioptrickými vadami oka však konzumace mrkve vůbec nesouvisí. Mrkev je bohatá na vitamín A (podobně jako mléko, sýr, vajíčka), který vyživuje sítnici. Nepřímo tak pomáhá kvalitnímu vnímání zrakového vjemu na sítnici. Podobnou službu nám dělají i další zraková barviva (flavonoidy, zeakxantín a lutein nacházející se v zelené listové zelenině a v kukuřici), třeba také nenasycené Omega 3 mastné kyseliny v rybím oleji,“ vysvětluje MUDr. Piovarči.

Sponzorováno

Různé druhy mrkve a její historie – Červená, bílá, oranžová

Historie divokých předků mrkve sahá na území dnešního Afghánistánu. První mrkev, která spatřila světlo světa, byla fialová a hořká. Zpočátku se pěstovala pro lékařské účely. V 10. století ji naši předkové využívali k usnadnění porodu. Svou „kariéru“ v Evropě roztočila mrkev se žlutými kořeny. Postupem času vznikla mutací červené a bílé odrůdy dnes všem známá oranžová mrkev. Vyšlechtili ji Holanďané v 17. století a až o dalších sto let se rozšířila do celé Evropy.

Ať žijí „mrkvátoři“ aneb Tipy na mrkvovou oslavu

Tradiční mrkvová oslava zahrnuje mrkvové jednohubky, dorty a saláty. Jako nápoj doporučujeme servírovat mrkvový džus, drinky doplněné o mrkvovou šťávu nebo mrkvové „shots“. Významnou roli hraje v tento den tematický dress code. Milovníci mrkve si pořizují speciální kostýmy ve tvaru mrkve nebo oranžový frak se zeleným kloboukem. V případě, že předepsaný mrkvový kostým nemáte po ruce, postačí alespoň co nejvíce oranžové barvy na oblečení a doplňcích. Oslavte Den mrkve originálním způsobem i vy. Staňte se inspirací pro své okolí a zapojte do oslav i svých nejbližších.

Jak upozornit okolí na mrkvový den?

• darujte přátelům či kolegům svazek mrkve s osobním odkazem
• překvapte svého milovaného originální mrkvovou večeří
• udělejte doma mrkvovou oslavu a podávejte mrkvové dobroty (syrová mrkev vykrajování do různých tvarů, mrkvová šťáva, mrkvový koláč, mrkvový salát, mrkvová polévka …)
• rozšiřte na facebooku a twitteru originální Carrot song z YouTube nebo Carrot dress
• napište blog o potřebě konzumace mrkve v naší společnosti

VIDEORECEPT: Mašličky z mrkve

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva