Obsah článku
- Metoda Schrothové, známá také jako Schroth terapie, je specifická forma konzervativního léčebného přístupu zaměřeného na korekci posturálních deformit a léčbu skoliózy. Byla vyvinuta Katharinou Schrothovou v Německu v první polovině 20. století a dodnes se využívá jako terapeutická metoda.
- Metoda Schrothové zahrnuje kombinaci specifických cvičení, dýchacích technik a aspektů korekce držení těla. Cvičení se provádějí ve specifických pozicích, které jsou navrženy tak, aby přispěly k protažení a rovnováze páteře. Dýchání se upravuje a koordinuje s pohyby, aby se zlepšilo využití plicní kapacity a ovlivnily svaly a páteř.
- Schroth terapie je obvykle zaměřena na léčbu skoliózy, což je boční zakřivení páteře. Terapie je individuálně přizpůsobena každému pacientovi, v závislosti na charakteristikách jejich skoliózy, věku a stavu páteře. Cílem je minimalizovat progrese zakřivení, zlepšit držení těla, posílit svaly a zvýšit funkčnost a kvalitu života pacienta.
- Metoda Schrothové se často kombinuje s dalšími formami terapie, jako je fyzioterapie, masáže a nošení korzetu, aby se dosáhlo optimálních výsledků. Je důležité, aby Schroth terapii prováděl zkušený terapeut se specializací na tuto metodu, který je schopen přizpůsobit terapii individuálním potřebám pacienta.
- Schroth terapie je především určena pro pacienty s diagnostikovanou skoliózou, a to v různých věkových skupinách, včetně dětí, adolescentů i dospělých. Před zahájením léčby byste měli vyhledat konzultaci s lékařem nebo specializovaným terapeutem, kteří vám poskytnou další informace a zhodnotí vhodnost této metody pro vaše individuální potřeby.
Katarina Schroth (1894-1985) byla německá učitelka, která vypracovala cvičební metodu k léčbě skoliózy. Založila si i vlastní kliniku, kde následně působila její dcera Christa Lehnert-Schroth.
Metoda Schrothové je fyzikální terapie při léčbě skoliózy. Je založena na cvičeních přizpůsobených zakřivení páteře každého pacienta.
Metoda využívá speciální dechové cvičení, proto se také někdy nazývá „ortopedickou dechovou terapií“. Paní Schrothová vychází z empirie, podle které se trup skládá ze 3 pravoúhlých bloků. Při skolióze jsou tyto bloky vzájemně posunuty ve frontální rovině (levo-pravé) a nabývají klínovitého tvaru. V saginální rovině (předo-zadní) jsou podle autorky bloky lehce posunuty i při fyziologické kyfóze a také klínovitě pozměněny.
K. Schrothová je známá frází: „Neexistuje hrb, ale jen zkroucená žebra“.
Samotná terapie začíná v oblasti noh-chodidel, pak zbytek noh a pokračuje až k pánvi. Dochází ke korekci zdola nahoru ve 3 základních krocích:
Sponzorováno
- Aktivní protažení
- Korekce stranových posunů
- Aktivní derotace trupu
Indikace metody Schrothové
- Skoliózy všech typů
- m. Scheurmann, m. Bechtěrev
- vadné držení těla, funkční a degenerativní syndromy páteře
Praxe
Na terapii se pomocí pohledu do zrcadla učíte vnímat vzpřímené držení těla, později i bez kontroly zraku. Toto držení byste měli dodržovat v rámci sezení, stání i při chůzi. Metodika obsahuje i cvičení kardiopulmonální a respirační.
Patří sem:
- cvičení noh v závěsu na žebřinách
- korekční cvičení (vadné držení těla)
- izometrické kontrakce udržující korigované postavení trupu
- nácvik správného způsobu dýchání (korekce nepříznivých vzorců)
V Německu existují centra, kde pacienti absolvují několika týdenní program a pobyt. Denně cvičí až 7 hodin přesného tréningového plánu. Největší účinek léčby je na skolióze až o 20 stupňů podle Cobba.
Léčba skoliózy s větší křivkou je doplněna elektrostimulací, reflexivním způsobem (podle Vojty), protetickými prostředky (korzety) nebo až po chirurgickou korekci. Po propuštění pacienta pokračuje v procvičování doma, kde je doporučeno, aby vykonával cviky asi 10-15 minut denně po celý život.
Existuje nějaké kontraindikace?
V individuálních případech daných věkem dítěte.
Nejen pro terapii skolióz
Schroth terapie je vhodná nejen pro terapii skolióz, ale také pro terapii jiných onemocnění páteře, kde jsou přítomné její deformity jako u osteoporózy, Scheuermannovy nemoci, Bechtěrevovy nemoci, deformit hrudní kosti.
Máte nějaké zkušenosti s metodou Schrothové? Napište nám do komentářů.
Co si dále přečíst?
- A znáte Klappovo lezení?
- Jak na domácí terapii skoliózy?
- Nesprávné držení těla – špatné držení těla a zdravotní problémy, terapeutické techniky
VIDEO: Ukázky cviků metody Schrothové
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- The effectiveness of Schroth exercises in adolescents with idiopathic scoliosis: A systematic review and meta-analysis Autor: Marlette Burger
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Alternativní medicína, Problémy a zdraví zad
Přečtěte si také naše další články
Dobrý den. Děkuji za článek. Poradíte, prosím, kde bych našla kontakty na fyzioterapeuty, kteří se Schroth metodou zabývají? Potřebuji pro dceru. Předem moc děkuji.
Záleží kde potřebujete, například v Praze je to třeba rht.cz.
Ideálně Ostrava a okolí do 200km. Děkuji.