Sponzorováno

Metličkové žilky a možnosti jejich odstranění 4.85/5 (27)

Metličkové žilky a možnosti jejich odstraněníMetličkové žilky se objevují na nohou jakožto prosvítající červeně až fialově zbarvené rozvětvené keříčky uložené pod kůží. Zprvu se může jednat pouze o stav, který vám vadí z estetického hlediska, pokud by se však dále rozvíjel, může se z něj stát též zdravotní problém, který je na místě řešit s lékařem.

Metličkové žilky a důvody jejich vzniku

Odborně se tyto žilky nazývají venektázie neboli intradermální varixy. Jedná se o rozšířené cévky, v nichž se hromadí krev. Tyto okrsky začínají po čase prosvítat na povrch kůže.

Nejčastěji je nalezneme na nohou, ale mohou se objevit i na jiných místech těla (na obličeji, krku). Vyskytují se častěji v ženské části naší populace. Mezi příčiny vzniku metličkových žil lze uvést:

  • genetické faktory
  • nezdravý styl života: obezita, nedostatek pohybu, kouření
  • hormonální změny: Metličkové žilky se velmi často objevují v době, kdy dívky začnou užívat hormonální antikoncepci. Dalším rizikovým faktorem je těhotenství (zejména druhé a případně i ta následující) a období menopauzy.
  • onemocnění cévního systému

Pokud se jedná o rozsáhlejší problém, svědčí o přetlaku v žilním systému, díky kterému je krev vytlačována do jeho povrchových vrstev. V tomto případě dochází k rozvoji křečových žil.

Možnosti léčby metličkových žilek

A jaké jsou tedy možnosti odstranění nebo léčby metličkových žilek?

1. Kosmetika

Jako první zřejmě většinu lidí napadne vyzkoušet kosmetiku, která je pro řešení této problematiky běžně k dostání v lékárnách. Až pokud nebudete s jejím efektem spokojeni, začnete s největší pravděpodobností pátrat po dalších radikálnějších možnostech. V tomto případě je vhodné konzultovat svůj problém nejprve s lékařem. Ten je schopen posoudit, jakou účinnost by právě ve vašem případě daná léčba měla, a je schopen doporučit tu nejvhodnější.

Sponzorováno

2. Laser

Laserový zákrok není nijak časově náročný. Postižená místa jsou na něj nejprve připravena, jsou očištěna a znecitlivěna. Bolestivost při zákroku je pouze mírná, je po něm patrné zarudnutí pokožky v místě působení. Drobná začervenání a případné stroupky by měly do pár dnů vymizet. Bohužel je často nutné toto ošetření opakovat v odstupu zhruba šesti týdnů. Kontraindikací laserového zákroku mohou být poruchy srážlivosti krve, užívání některých léků či čerstvě opálená pokožka.

3. Sklerotizace

Do žil je během této metody aplikována látka, která způsobí slepení cévky. Po zákroku je doporučováno několik dní nosit kompresivní punčochy nebo elastická obinadla, ošetřená místa nevystavovat slunečním paprskům. Ošetření se opět může v případě potřeby opakovat v rozestupu šesti týdnů. Sklerotizace není vhodná u lidí, u nichž je z nějakého důvodu zřejmé vyšší riziko trombózy (vzniku krevní sraženiny).

4. Chirurgické řešení

Metoda je volena častěji u vážnějších forem varixů. Její konkrétní podoba je zvolena dle míry pacientových obtíží, od méně invazivní až po razantnější. Kůže je při ní narušena a pomocí různých metod je odstraněn postižený úsek cévy. Ošetření může probíhat v lokálním umrtvení či při celkové narkóze.

Prevence metličkových žilek

Dle popsaných rizikových faktorů je zřejmé, na co bude v tomto ohledu zacílena prevence. Nejpodstatnější je zaměřit se na vhodný životní styl a stravovací návyky. Na místě je tedy vyvarovat se kouření, pravidelně cvičit (ideální je plavání, jízda na kole) a dbát na pestré složení svého jídelníčku. Hlídejte si též dostatečný pitný režim.

Pokud máte práci, při níž dlouhodobě sedíte, snažte se během ní dělat přestávky, změnit pozici, projít se (byť jen za kolegou o patro výš) nebo se v kanceláři protáhnout. Na stavu nohou se může negativně podepsat též časté nošení vysokých podpatků. Ty působí sice elegantně, ale pokud jsou situace, kdy si je můžete odpustit, vyměňte je za pohodlnou nižší obuv.

Co si ještě na toto téma přečíst?

VIDEO: Jak se provádí kosmetická sklerotizace malé žíly

VIDEO: Laserové odstranění metličkových žilek

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva