Sponzorováno

Meruňky a zdraví – proč jíst meruňky a co obsahují? 4.96/5 (23)

  • Meruňky jsou chutné ovoce a plné živin, které přinášejí mnoho přínosů pro zdraví.
  • Vysoký obsah vitamínu A: Meruňky jsou bohaté na karotenoidy, které se v těle přeměňují na vitamín A. Tento vitamín je důležitý pro zdraví očí, kůže a imunitního systému.
  • Antioxidační vlastnosti: Meruňky obsahují mnoho antioxidantů, jako jsou polyfenoly a vitamín C, které chrání tělo před oxidativním stresem a volnými radikály.
  • Podpora trávení: Meruňky jsou skvělým zdrojem vlákniny, která podporuje zdravé trávení a zabraňuje zácpě.
  • Regulace hladiny cukru v krvi: Meruňky obsahují přirozené cukry a vlákninu, které pomáhají udržovat stabilní hladinu cukru v krvi.
  • Podpora srdce a cév: Meruňky jsou dobrým zdrojem draslíku, hořčíku a vitamínu C, které pomáhají udržovat zdraví srdce a cév.
  • Pomoc při hubnutí: Meruňky jsou nízkokalorické a bohaté na vlákninu, což pomáhá udržovat pocit sytosti a podporuje hubnutí.
  • Podpora zdravých kostí: Meruňky jsou zdrojem vápníku, fosforu a hořčíku, které jsou důležité pro zdravé kosti.

Meruňky a zdravíAčkoli právě není jejich sezóna, skrytou sílu meruněk je možné i díky moderním technologiím využívat po celý rok. Chutné ovoce, které nechybí snad v žádné domácnosti v podobě džemu či zavařeniny obsahuje množství zdraví prospěšných látek. Zajímá vás, co všechno meruňky dokáží? Jsou bohatým zdrojem různých prospěšných látek, jedna z nich je prý dokonce účinná v byli s nádorovými onemocněními.

Pozor na cukr!

Meruňky obsahují například látky, které pomáhají spalovat tuky, pozor však na konzumaci tohoto ovoce v podobě džemu nebo zavařeniny s přidaným cukrem. I sušené meruňky obsahují více cukru než stejné množství čerstvých meruněk.

Nejen dužina, ale i pecka

Meruňky jsou i bohatým zdrojem různých vitamínů, obsahují například vitamin B5 prospěje vaší pleti, další látky pomáhají při chudokrevnosti a během těhotenství. Vitamín B3 pomáhá při únavě, dodá energii, meruňky obsahují například i látky, které regulují hladinu cholesterolu, jakož i karoten a silný antioxidant vitamín C.

I pecky meruněk, přesněji jadérko v nich obsahuje sledovanou látku – vitamin B17. Podle zjištění vědců pomáhá zamezit vzniku a šíření rakoviny. Mnozí odborníci proto věří, že vitamin B17 může být vhodnou prevencí onkologických onemocnění.

Sponzorováno

Vitamín B17 a rakovina

V roce 1952 v San Francisku přišel biochemik Ernst T. Krebs mladší se zajímavou teorií, že za vznikem rakoviny stojí nedostatek jisté látky ve stravě moderního člověka. Podle něj jde o sloučeninu, kterou objevil ve více než 1200 druzích jedlých rostlin, zejména v semenech rostlin z čeledi růžovitých, jako jsou mandle, meruňky, trnky, třešně, nektarinky, broskve a švestky, ale také v kukuřici, lněných semínkách, prose či semínkách jablek. Tuto látku nazval B17, je však známá i jako laetril či amygdalin.

Teorii Krebse potvrzují prý několik kultury, které přijímají dostatek vitaminu B17 v potravě a rakovinu téměř neznají. Jsou to například obyvatelé odlehlých zákoutí Himalájí mezi západním Pákistánem, Indií a Čínou, v malém království jménem Hunza.

Lék či jed?

„Za tajemstvím účinnosti vitaminu B17 se však paradoxně skrývá tatáž látka, která vyvolává také obavy z jeho používání – kyanid,“ vysvětluje biochemik Roman Hudec ze Slovenské technické univerzity. Molekula B17 se podle odborníka skládá ze dvou jednotek glukózy, jedné molekuly benzaldehydu a jedné molekuly kyanidu, který může být pro tělo vysoce toxický a vrhá proto v očích některých lékařů na vitamin B17 temný stín.

Odborník však vysvětluje, že z molekuly B17 ho dokáže uvolnit pouze enzym zvaný beta – glukosidáza, který se naštěstí v těle nenachází v nebezpečném množství. Výjimkou jsou pouze rakovinné buňky, kde je ho naopak dostatek. Znamená to, že laetril v nich uvolní svou toxickou složku a rakovinné buňky takříkajíc „otráví“. Jiný enzym, který dokáže kyanid neutralizovat, totiž rakovinným buňkám na rozdíl od těch zdravých zase chybí.

TIP: Zkuste olej z měruňkovývh pecek

Dva tábory odborníků

V současnosti jsou dva tábory odborníků. Jedni se podle slov primáře pražské Poradny pro civilizační choroby Karla Erbena snaží dokázat a potvrdit, že vitamin B17 může lidem opravdu pomoci zvítězit nad onkologickými onemocněními. Druzí zase tvrdí, že je v boji s rakovinou neúčinný a označují ho pro obsah kyanidu za rizikový.

Jádra meruněk však určitě nejezte ve větších množstvích, mohou vyvolat nežádoucí účinky. Pravda je, že aplikovat laetril jako léčivo zatím ve většině zemí povoleno není a vitamin B17 můžete najít na trhu pouze jako součást výživových doplňků, jejichž neškodnost schválily příslušné státní orgány.

Z těchto důvodů jsou meruňky skvělým zdravým jídlem, které by mohlo být zahrnuto do stravy každého.

Sponzorováno

A co vy? Dáváte si občas meruňky? Chutnají vám?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva