Sponzorováno

Menstruační kalíšek – co to je a jak ho používat? Moderní a revoluční alternativa tampónů a vložek! 4.8/5 (10)

Menstruační kalíšek je alternativou k vložkám a tampónům.

Menstruační kalíšek je alternativou k vložkám a tampónům.

Obtěžuje vás během vašich dnů používání vložek a tampónů? Necítíte se s nimi dostatečně pohodlně a v bezpečí? Vadí Vám, jak moc tyto hygienické potřeby zatěžují životní prostředí a jak jsou drahé? Vyzkoušejte menstruační kalíšek!

K dispozici jsou 2 velikosti – S a L. Menší velikost S se doporučuje ženám, které rodily císařským řezem a pro ženy s užším poševním vchodem. Větší velikost L se doporučuje ženám, které porodily vaginálně, nebo které mají silnější průtok. Pokud si nejste jisti velikostí menstruačního kalíšku, kontaktujte vašeho gynekologa, který vám určitě poradí :)

Velikosti kalíšku

Velikosti kalíšku

S menstruačním kalíškem můžete plavat, tancovat, lyžovat, jezdit na kole a vše ostatní, na co si jen vzpomenete. Pokud je ženě přes třicet let, ale pravidelně se věnuje některým sportům a aktivitám jako jsou například jóga, tanec, atd., udržuje tak vaginální svaly pevné, tak by jí mohla vyhovovat menší velikost kalíšku.

Menstruační kalíšek je vyroben z lékařského silikonu

Proč je použit právě lékařský silikon?

  • Používá se již 50 let, lékaři s ním mají zkušenosti – i jako umělá náhrada srdeční chlopně
  • Používá se v kontaktních čočkách
  • Materiál je antibakteriální

Použití menstruačního kalíšku

Při prvním použití se doporučuje vyzkoušet zavedení ještě před menstruací. Před použitím je nutné kalíšek deset minut vyvářet. Zavádí se obdobně jako tampón, pro zjednodušení zavádění lze použít lubrikační gel. Pro zavedení kalíšku do pochvy je nutné jej stisknout prsty a následně přeložit. Poté se vloží do pochvy, kde se sám rozbalí a upevní na poševní stěnu. Správné usazení lze zkontrolovat zatočením za jeho spodní část.

Správně zavedený kalíšek se snadno neuvolní, jeho vyjmutí se provádí stisknutím jeho spodní části. Doba, po které je třeba kalíšek vylít, závisí na intenzitě vaší menstruace, obecně se však doporučuje rozmezí 4-8 hodin. Velice jednoduché použití (vyprázdní se 2-4x za den, opláchne se a znovu zavede).

Menstruační kalíšek nemusíte vyprazdňovat častěji, než je běžná výměna vložek nebo tamponů. Menstruační kalíšek po vyjmutí a následném omytí znovu ihned používáte.

Výhody menstruačního kalíšku

Menstruační kalíšek je:

  • ideální pro sport, cestování
  • vyrobený ze silikonu
  • nemá vliv na vlhkost pochvy, nevysušuje sliznici
  • velmi jednoduché použití
  • ekologický výrobek
  • menstruační krev nezapáchá, protože bakterie na silikonu neulpívají a krev se nerozkládá

Péče o menstruační kalíšek – jak na péči?

Vždy před použitím kalíšek vyvařte. Vyvaření provedete i po skončení menstruace a kalíšek uložíte do přiloženého sáčku.
Dávejte pozor, aby se silikonový kalíšek nedostal do kontaktu s látkami na bázi ropy či rostlinných olejů, jako vazelína, éterické oleje či nějaké čistící prostředky – mohly by narušit strukturu kalíšku. Neskladujte kalíšek v plastových sáčcích a v uzavřených nádobách.

Sponzorováno

Zavedení menstruačního kalíšku – jak na to?

První zavedení doporučujeme zkusit mimo menstruaci. Nejlepší poloha pro zavedení je ve dřepu. Pro snadnější zavedení můžete kalíšek navlhčit nebo použít lubrikační gel na bázi vody. Menstruační kalíšek se zavádí podobně jako tampón. Kalíšek 2x přeložte a držte co nejníže, abyste ho ještě udržela složený a zasuňte do pochvy. Jakmile kalíšek pustíte, rozevře se a přilne k poševní stěně. Dno kalíšku by mělo být tak 1-1,5 cm od poševního vchodu. Abyste věděla, že je kalíšek správně drží, zatáhněte za držátko – měl by držet na místě díky vzniklému podtlaku – případné pootočení pomůže menstruační kalíšek správně rozvinout.

Zavedení a vyjmutí menstruačního kalíšku.

Zavedení a vyjmutí menstruačního kalíšku.

Vyjmutí menstruačního kalíšku

Nejlepší poloha je ve dřepu. Pokud nedosáhnete na dno kalíšku, trochu ho povytáhněte za tyčinku. Kalíšek se vám v pochvě neztratí. Můžete si také pomoci stažením poševních svalů (jako při stolici) a pokrčením v kolenou. Stlačte spodní část kalíšku, tím uvolníte podtlak. Stiskněte ho jako při zavedení a kalíšek vyjměte. Kalíšek vyprázdníme, umyjeme vodou a opět zavedeme. Kalíšek vyprázdňujte tak často, jak jste byla zvyklá měnit tampony nebo vložky.

Držátko kalíšku, které je dlouhé cca 20-25mm si můžete zastřihnout na délku, která vám vyhovuje.

Menstruační kalíšky jsou velmi pohodlné, zcela se přizpůsobí Vašemu tělu. Při používání vložek má spousta žen nepříjemný pocit z jejich neforemnosti, objemnosti a vlhkosti. Kalíšek v těle není vůbec cítit a je-li správně zaveden, nehrozí jeho následné protečení. Oproti tamponům nevysušuje poševní sliznici.

A co vy? Máte zkušenosti s menstruačním kalíškem? Budeme rádi a vaše komentáře.

TIP: A co si dále o menstruaci jako takové přečíst?

VIDEO: MENSTRUAČNÍ KALÍŠEK | Mé zkušenosti a tipy, vynechávání cyklu, aj.

VIDEO: Vyzkoušeno – menstruační kalíšek

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva