Sponzorováno

Menoragie – jaké jsou příznaky, příčiny a jak se léčí? 4.76/5 (25)

Menoragie - jaké jsou příznaky, příčiny a jak se léčí?Menoragie je lékařský termín pro menstruační období s abnormálně těžkým nebo prodlouženým krvácením. Ačkoli těžké menstruační krvácení je společným problémem mnoha žen, většina z těchto žen nemá krevní ztráty dostatečně závažné, aby byly definovány jako menoragie.

Při menoragii nemůžete dělat obvyklé aktivity, protože máte abnormálně velké krvácení a křeče. Pokud se obáváte své menstruace, protože máte těžké menstruační krvácení, poraďte se s lékařem. Existuje mnoho účinných léků na léčbu menoragie.

Příznaky (symptomy) menoragie

Příznaky menoragie mohou být následující:

  • Nutnost použití jednoho nebo více hygienických vložek nebo tamponů každou hodinu po několik po sobě jdoucích hodin – větší krvácení než obvykle
  • Nutnost použít dvojitou hygienickou ochranu pro kontrolu menstruačního toku
  • V noci potřebujete vstát, abyste vyměnili hygienickou ochranu během noci
  • Krvácení po dobu delší než jeden týden
  • Neobvyklé (větší) krevní sraženiny
  • Nutnost omezování denních aktivit kvůli těžkým menstruačním problémům
  • Symptomy anémie, jako je únava nebo dušnost

Jaké jsou příčiny menoragie

V některých případech není příčina těžkého menstruačního krvácení známa. Existuje ale řada stavů, které mohou způsobit menoragii. Mezi běžné příčiny tohoto stavu patří:

Hormonální nerovnováha

Při normálním menstruačním cyklu, rovnováha mezi hormony estrogenem a progesteronem určuje množství endometria, které se během menstruace vylučuje. Šířka ženského endometria se mění podle fáze menstruačního cyklu, v níž se nachází. Pokud se vyskytne hormonální nerovnováha, endometrium se vyvíjí nadměrně a nakonec se uvolní cestou těžkého menstruačního krvácení.

Řada stavů může způsobit hormonální nerovnováhu, například syndrom polycystických vaječníků (PCOS), obezita, inzulínová rezistence a problémy s štítnou žlázou.

Dysfunkce vaječníků

Pokud vaše vaječníky neuvolní vajíčko (ovulaci) během menstruačního cyklu (říká se tomu anovulace), vaše tělo nevytváří hormon progesteron, jak by to bylo v průběhu normálního menstruačního cyklu. To vede k hormonální nerovnováze a může to vést k menoragii.

Děložní fibroidy

Tyto nonkancerózní (benigní) nádory dělohy se objevují během vašeho těhotenství. Děložní fibroidy mohou způsobit těžší menstruační krvácení, než je obvyklé.

Polypy

Malé, benigní výrůstky na výstelce dělohy (tj. polypy dělohy) mohou způsobit těžké nebo déle trvající menstruační krvácení.

Adenomyóza

Tento stav nastává, když se žlázy z endometria „zarůstají“ do děložního svalu, což často způsobuje těžké krvácení a bolestivé menstruační období. Adenomyóza (také nazývána vnitřní endometrióza) je tedy prorůstání děložní sliznice do svalu dělohy.

Nitroděložní tělísko

Menoragie je dobře známý nežádoucí účinek použití nehormonálního nitroděložního tělíska pro kontrolu porodnosti. Váš lékař vám pomůže doporučit alternativní možnosti kontroly.

Těhotenské komplikace

Jedno velmi těžké menstruační období může být způsobeno potratem. Další příčinou těžkého krvácení během těhotenství je neobvyklé umístění placenty, jako je nízko položená placenta neboli placenta previa.

Rakovina

Rakovina děložního čípku a může způsobit nadměrné menstruační krvácení, zvláště pokud jste v postmenopauze nebo jste v minulosti měli abnormální výsledky cytologického stěru.

Zděděné poruchy krvácení

Některé poruchy krvácení – jako je například von Willebrandova nemoc, stav, kdy je důležitý faktor srážení krve nedostatečný nebo poškozený – může způsobit abnormální menstruační krvácení.

Různé léky

Některé léky, včetně různých protizánětlivých léků, hormonální léky, jako je estrogen a progestiny, a antikoagulancia, jako je warfarin nebo enoxaparin, mohou přispět k těžkému nebo déle trvajícímu menstruačního krvácení.

Jiné problémové zdravotní stavy

Řada dalších zdravotních stavů, včetně onemocnění jater nebo ledvin, může být spojena s menoragií.

Rizikové faktory pro menoragii

Rizikové faktory se liší podle věku a zda máte nějaké zdravotní problémy, které mohou vysvětlit vaši menoragii. V normálním cyklu uvolnění vajíčka z vaječníků stimuluje tvorbu progesteronu, což je ženský hormon, který je nejčastěji zodpovědný za pravidelné menstruační období. Když není uvolněno vajíčko, nedostatečný progesteron může způsobit těžké menstruační krvácení.

Menoragie u dospívajících dívek je obvykle způsobena anovulací. Dospívající dívky jsou zvláště náchylné k anovulačním cyklům v prvním roce po prvním menstruačním období.

Menoragie u starších žen v reprodukčním věku je typicky způsobena patologií dělohy, včetně fibroidů, polypů a adenomyózy. Je však třeba vyloučit další problémy, jako je rakovina dělohy, poruchy krvácení, nežádoucí účinky léků a onemocnění jater nebo ledvin.

Komplikace spojené s menoragií

Nadměrné nebo dlouho trvající menstruační krvácení může vést k dalším onemocněním a zdravotním problémům, včetně:

  • Anémie. Menoragie může způsobit anémii (snížením počtu cirkulujících červených krvinek) – to díky nadměrné ztrátě krve. Počet cirkulujících červených krvinek se měří hemoglobinem, proteinem, který umožňuje, aby červené krvinky přenášely kyslík do tkání. Anémie způsobená nedostatkem železa se objevuje, protože vaše tělo se snaží vykompenzovat ztracené červené krvinky tím, že používá vaše zásoby železa, aby získalo více hemoglobinu, který pak může přenášet kyslík na červené krvinky. Menoragie může snížit hladinu železa natolik, že zvyšuje riziko nedostatku železa v anémii. Příznaky anémie jsou bledá kůže, slabost a únava. Ačkoli jídelníček hraje roli v anémii (nedostatku železa), problém je velmi komplikován těžkými menstruačními obdobími.
  • Velké bolesti. Spolu s těžkým menstruačním krvácením můžete mít bolestivé menstruační křeče. Někdy jsou křeče spojené s menoragií natolik závažné, že vyžadují lékařské vyšetření.

Diagnostika menoragie

Váš lékař se s největší pravděpodobností zeptá na vaši anamnézu a menstruační cykly. Mohli byste být požádáni, abyste si uchovávala záznamy (deník) o krvácení a o problémových dnech v tomto směru (včetně poznámek o tom, jak těžká byla vaše menstruace).

Sponzorováno

Váš lékař provede fyzickou prohlídku a může doporučit jeden nebo více testů nebo postupů, jako například:

  • Krevní testy. Vzorek vaší krve může být hodnocen pro nedostatek železa (anémie) a dalších stavů, jako jsou poruchy štítné žlázy nebo abnormality srážení krve.
  • Cytologický stěr. Při tomto testu se buňky z vašeho děložního čípku odeberou a testují na infekci, záněty nebo změny, které mohou být rakovinové nebo mohou vést k rakovině.
  • Biopsie endometria. Váš lékař může vzít vzorek tkáně zevnitř dělohy, aby byl následně vyšetřen.
  • Ultrazvuk. Tato zobrazovací metoda používá zvukové vlny pro vytváření obrazů vaší dělohy, vaječníků a pánve.

Na základě výsledků vašich testů může lékař doporučit další vyšetření, včetně:

  • Sonohysterografie. Během této zkoušky se kapalina vstříkne trubicí do dělohy prostřednictvím vaší pochvy a děložního čípku. Váš lékař pak používá ultrazvuk, aby vyhledal problémy v podšívce dělohy.
  • Hysteroskopie. Tato vyšetření zahrnuje vložení tenkého, osvětleného nástroje do pochvy a děložního čípku do dělohy, což dovoluje lékaři, aby viděl vnitřní stranu dělohy.

Lékaři mohou být přesvědčeni o diagnóze menoragie až po vyloučení jiných menstruačních poruch, zdravotních stavů nebo léků jako možných příčin nebo zhoršení tohoto stavu.

Léčba menoragie

Specifická léčba menoragie je založena na řadě faktorů, například na těchto:

  • Vaše celková zdravotní a lékařská historie
  • Jaká je příčina a závažnost stavu
  • Vaše reakce na konkrétní léky, procedury nebo terapie
  • Pravděpodobnost, že vaše období budou brzy v normálu
  • Vaše budoucí plány na porod
  • Vliv tohoto onemocnění na váš životní styl
  • Váš názor nebo osobní preference

Obecně jsou možnosti léčby menoragie následující:

Léky

Léčba menoragie může zahrnovat:

  • Nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen či podobně, pomáhají snížit ztráty menstruační krve. Nesteroidní protizánětlivé léky mají další přínos pro zmírnění bolestivých menstruačních křečí (dysmenorea).
  • Kyselina tranexamová – ta pomáhá snížit menstruační ztrátu krve a je třeba ji užívat pouze v době krvácení.
  • Perorální antikoncepce. Kromě zajištění kontroly porodnosti mohou perorální antikoncepce pomáhat regulovat menstruační cykly a omezovat epizody nadměrného nebo prodlouženého menstruačního krvácení.
  • Perorální progesteron. Hormon progesteron může napomoci vyrovnání hormonální nerovnováhy a snížení příznaků menoragie.
  • Hormonální nitroděložní tělíska. Toto nitroděložní zařízení uvolňuje typ progestinu nazývaného levonorgestrel, který činí děložní výstelku tenkou a snižuje menstruační průtok krve a křeče.

Pokud máte anémií kvůli vaší menoragii, lékař vám může doporučit pravidelné užívání doplňků železa. Pokud jsou hladina železa nízká, ale ještě nejste anemická, můžete začít s doplňky železa preventivně – je to lepší, než abyste čekali, až se anémie projeví.

Další možné postupy

Možná budete potřebovat chirurgickou léčbu menoragie, pokud jiné druhy léčby nejsou úspěšné. Další možnosti léčby mohou být:

  • Dilatace a kyretáž. V tomto případě jde o malou gynekologickou operaci, při které se pomocí nástroje zvaného kyreta odstraňuje část sliznice z dutiny děložní, popřípadě z hrdla děložního. Ačkoli je tento postup běžný, možná budete potřebovat časem další postupy v oblasti kontroly a léčby, pokud se objeví menoragie znovu objeví.
  • Embolizace děložní tepny. U žen, jejichž menoragie je způsobena fibroidy, je cílem tohoto postupu zmenšit všechny fibroidy v děloze blokováním děložních artérií a přerušením jejich krevního zásobování. Jedná se o metodu, kdy je pod rentgenovou kontrolou zaveden pravým tříslem přes pravou stehenní tepnu katetr (hadička) postupně do obou děložních tepen a tímto katetrem jsou aplikovány mikroskopické částice, které zneprůchodní oba hlavní kmeny děložních tepen.
  • Ultrazvuková operace. Podobně jako u embolizace děložní arterie, ultrazvuková chirurgie zachází s krvácením způsobeným fibroidy zmenšováním fibroidů. Tento postup používá ultrazvukové vlny k zničení fibroidní tkáně. Pro tento postup nejsou nutné řezy.
  • Myomektomie. Tento postup zahrnuje chirurgické odstranění děložních fibroidů. V závislosti na velikosti, počtu a umístění fibroidů se může váš chirurg rozhodnout provést myomektomii pomocí otevřené operace břicha, několika malými řezy (laparoskopicky) nebo pochvou a děložním hrdlem (hysteroskopicky).
  • Endometriální ablace. Tento postup zahrnuje zničení výstelky vaší dělohy (endometria). Postup používá laser, radiofrekvenci nebo teplo aplikované na endometrium – vede ke zničení tkáně. Po ablaci endometria většina žen má mnohem lehčí období. Těhotenství po ablaci endometria má mnoho komplikací.
  • Endometriální resekce. Tento chirurgický zákrok používá elektrochirurgickou drátovou smyčku k odstranění výstelky dělohy. Z endometriální ablace a endometriální resekce mají prospěch ženy, které mají velmi těžké menstruační krvácení. Těhotenství se po tomto postupu nedoporučuje.
  • Hysterektomie. Hysterektomie – operace k odstranění dělohy a děložního hrdla – je trvalý postup, který způsobuje sterilitu (končí i menstruace). Hysterektomie se provádí v anestezii a vyžaduje hospitalizaci.

Mnoho z těchto chirurgických výkonů se provádí na ambulantním základě. Přestože možná budete potřebovat celkovou anestezii, je pravděpodobné, že se můžete vrátit domů později ve stejný den (nebo den následující). Břišní myomektomie nebo hysterektomie obvykle vyžaduje hospitalizaci.

Když je menoragie známkou jiného stavu, jako je onemocnění štítné žlázy, léčba tohoto stavu obvykle vede k lehčímu menstruačnímu období.

Sponzorováno

Těžké menstruační období může ztěžovat ženám jejich běžný každodenní život – existují však léčebné postupy, které vám pomohou.

Co si dále o menstruaci jako takové přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva