Obsah článku
- Meningokok je bakterie zvaná Neisseria meningitidis, která může způsobovat závažné infekce, známé jako meningokokové infekce. Tyto infekce jsou zvláště nebezpečné, protože mohou rychle přejít do život ohrožujících stavů.
- Meningokok se šíří hlavně kapénkovou cestou, například kašláním, kýcháním nebo blízkým kontaktem (líbaním). Infekce jsou nejčastější u dětí a mladých dospělých, zejména ve velkých kolektivech (koleje, vojenské základny).
- Existuje očkování proti některým kmenům meningokoka, které výrazně snižuje riziko infekce. Pokud se meningokoková infekce objeví, je nutné ji okamžitě léčit antibiotiky.
- Rychlá léčba může zachránit život a zabránit vážným komplikacím.
Předávání bakterií meningokokové infekce mezi lidmi
Meningokokové infekce se šíří kapénkovou infekcí. V počátku tedy stojí kontakt s nemocným člověkem nebo člověkem, který je sice zdravý, ale bakterii v sobě má a může ji šířit do svého okolí. Stačí pak již jen kýchnutí, zakašlání nebo políbení. Inkubační doba se pohybuje v rozmezí jednoho dne až týdne. Bakterie se vyskytuje nejčastěji v nosohltanu zdravého jedince (u něhož nemoc vůbec nepropukne) a může se šířit na osoby další, kterým však již může přinést velmi vážné následky.
Nemocí jsou nejvíce ohrožené děti předškolního věku a dále mladiství ve věku 15 – 20 let. Ke vzniku onemocnění mohou být vyšší predispozice po velké fyzické nebo psychické námaze, celkovém oslabení organizmu. Mezi zmiňované rizikové faktory patří též pobyt v zakouřených prostorech a místech s velkou koncentrací osob.
Meningokokové infekce nemají zcela zřejmé příznaky
Bakterie se z nosohltanu velmi rychle šíří do krevního oběhu a dostává se tak do celého těla. Rozvoj příznaků je tedy opravdu prudký – stačí pár hodin k tomu, aby člověk upadl do bezvědomí. Prvotní známky nemoci je však možné velmi snadno splést s počínající chřipkou či angínou.
Sponzorováno
U nakažených se objevuje horečka, bolesti hlavy, někdy i zvracení. Následují bolesti svalů, kloubů, výrazná únava a celková vyčerpanost. U pacientů dochází k hnisavému zánětu mozkových blan, což se projeví právě silnou bolestí hlavy, ztuhnutím šíje a nemožností předklonit krk. Pokud dojde k otravě krve, nastává u pacienta bezvědomí a je ohrožena funkčnost životně důležitých orgánů. Na kůži se postupně objevují krvavé skvrnky způsobené špatnou srážlivostí krve. Dochází k selhávání jater, ledvin, v nejhorších případech i srdce.
V mnoha případech toto onemocnění na člověku zanechá nepříjemné trvalé následky. Mezi ty lze uvést hluchotu, slepotu, amputaci prstů nebo končetin, neurologické následky, psychomotorickou retardaci.
Včasné započetí léčby je klíčové
Nemoc má velmi rychlý průběh a klíčové pro úspěšnost léčby je její včasné započetí. V případě jakýchkoliv pochybností a podezření na meningokokovou infekci je třeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Diagnóza bývá obvykle potvrzena po odběru krve.
Léčba je založena zejména na podávání vysokých dávek antibiotik. Ta minimalizují možnost dalšího šíření bakterie v těle. Je třeba zabránit poškození a selhání životně důležitých funkcí. Léčba probíhá v nemocnici na jednotce intenzivní péče.
Prevence vzniku meningokokovým infekcím
Existuje více typů této nemoci, v České republice se nejčastěji projevují typy A, B, C, W-135 a Y, typ B je tím jasně nejčastějším. Právě proti těmto je možné se nechat naočkovat, k dispozici je více možných vakcín. Proti čtyřem séroskupinám A, C, W-135 a Y existuje vakcína vhodná pro děti starší jednoho roku. Vakcínu proti meningokokům séroskupiny B lze podat již u dětí starších dvou měsíců. Dle věku dítěte se u této vakcíny liší počet aplikovaných dávek.
Děti jsou pak dle typu očkovací látky chráněni proti nemoci po dobu zhruba 5 let, poté je nutné očkování zopakovat. Vakcína není hrazena ze zdravotního pojištění, je tedy nezbytné za její aplikaci zaplatit a od svého lékaře si ji pro dítě vyžádat.
Jako vhodná prevence onemocnění bývá též udáván zdravý životní styl, vyhýbání se pobytu v zakouřeném prostředí, vyvážená strava a pravidelný pohyb venku.
Co si dále o meningokokovi přečíst?
- Článek na webu Očkovacího centra
- Další informace o meningokokovi
- O očkování proti meningokokovým onemocněním
- Meningokoková meningitida – co je to – příznaky, příčiny a léčba
- Meningokokcémie (meningokoková bakterémie) – co je to – příznaky, příčiny a léčba
VIDEO: Meningokok – nemoc, která mi změnila život
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Meningococcal Disease (Neisseria meningitidis Infection) Autoři: Nixon Nguyen; Derrick Ashong
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Bakterie a bakteriální onemocnění, Infekce, Lidský mozek
Přečtěte si také naše další články