Sponzorováno

Meditace s pomocí virtuální reality – umí pomáhat s úzkostí a dalšími problémy 4.6/5 (10)

Ano, opravdu můžete meditovat s pomocí virtuální reality.

Ano, opravdu můžete meditovat s pomocí virtuální reality.

Zdraví a wellness se dotýkají každého z nás trochu jinak. Každý z nás má jiné metody relaxace, meditace. A každý z nás má také jiný vztah k moderním informačním technologiím. Toto je příběh jedné osoby. Jedné reálné ženy. Pojďme si ho společně poslechnout.

Kdyby jste mi před rokem řekli, že má oblíbená relaxační aktivita bude připoutání počítače k hlavě, abych se ponořila do virtuálního světa, nikdy bych vám nevěřila. Opravdu nikdy. Navíc bych se vám i vysmála. Virtuální realita může být jakkoliv nová technologie, ale já jsem píše opakem IT fandů.

V mé rodině jsem známá svým argumentem, že CD a VHS pásky by se měly vrátit. Je známo, že jsem majitelkou doslova starověkého telefonu. Takže asi vidíte, že vztah mezi mnou a IT není nijak intimní. Spíše naopak. Asi před rokem by byla virtuální realita (VR) v jakékoli podobě jen sotva na mém radaru. Takže je to skoro zázrak, že jsem kdy začala s meditací s pomocí virtuální reality. Ano, přijala jsem ji jako užitečný nástroj k léčbě své úzkostné poruchy.

Všechno to začalo, když jsem jako dárek dostala headset Oculus Go VR, s doporučením, ať vyzkouším meditační aplikaci.

Oculus Go je headset pro virtuální realitu, který vám poskytne vše v jednom. Žádné kabely, ani žádná omezení.

Když jsem začínala, měl jsem fakt hodně nízká očekávání. Nebudu mít z omezeného zorného pole klaustrofobii? Nebudu mít závratě a nevolnost? Pokud jsem něco cítila, bylo to to, že VR může zhoršit moji úzkost, nikoli ji snížit.

Přesto jsem se rozhodla, že budu zařízení zkoušet tak dlouho, jak jen to dokážu vydržet – což by podle mě bylo asi 30 sekund.

Začínám s meditací přes virtuální realitu

Nasunutím na sluchátka a otevřením meditační aplikace uvedenou jemnou klavírní hudbou jsem byla ohromena tím, že jsem téměř okamžitě poznala relaxační reakci mého těla.

Když jsem se usadila v mém výběru prostředí (lavička s výhledem na oceán při západu slunce) a hudby (plovoucí, příjemná skladba zvaná „refresh“), cítila jsem, že starosti mého dne plavou kamsi pryč. Můj dech se zpomalil. Moje srdeční frekvence klesla na rovnoměrný a stabilní rytmus. Příjemné.

Seděla jsem, vydechuji a v rytmu vln jsem zaznamenala rekordních 40 minut. Jedním slovem jsem vlastně meditovala – což je za normálních okolností pro mou úzkostnou mysl opravdu nesmírně obtížné. Když jsem nakonec vyjmula headset, abych pokračovala ve svém dni, cítila jsem uklidňující účinky mé meditační zkušenosti s VR celé hodiny.

Od té doby jsem byla jako závislá. Nyní se těším na čas, když trávím každý druhý den meditací v kterémkoli z mnoha prostředí aplikace – od zimního lesa, přes polární záři až po džungli lemovanou vodopády.

Je to jako bych měla přístup na celý tajný svět klidu a pohody – a na požádání. Používám aplikaci k odpočinku po dlouhém dni nebo k přípravě na stresující pracovní hovor. Beru si to sebou i na dovolenou. Je to nyní něco jako záchranné lano pro moje duševní zdraví, o kterém jsem nikdy ani nevěděla, že ho mohu mít a že ho potřebuji.

Výhody meditace při úzkostných stavech

Jsem samozřejmě hodně překvapena, že meditace ve virtuální realitě pomůže zmírnit mou úzkost. Výhody meditace jsou dobře vyzkoušeny u mnoha různých stavů duševního zdraví, zejména pro generalizovanou úzkostnou poruchu.

Sponzorováno

Jedna studie ukazuje, že vhodná vědomá meditace snižuje symptomy úzkosti, zlepšuje reaktivitu na stres a posiluje mechanismy zvládání u lidí s generalizovanou úzkostnou poruchu.

Jedna studie zjistila, že po jediné relaci vědomé meditace zažívali účastníci výrazně menší úzkost.

TIP: Jak meditovat doma?

Pro někoho, jako jsem já, kdo žije v jakémsi trvalém stavu mentálního vzrušení, je meditace bezplatná a neriziková intervence, která by mohla mít velmi pozitivní dopad na kvalitu život.

Proč meditace s pomocí virtuální reality místo „normální“ meditace

Problém s úzkostí je samozřejmě v tom, že dělá moji mysl extra nervózní a navíc připravenou vytrhnout se z blažené meditace Zen rovnou do hurikánu starostí a úkolů. Z tohoto důvodu je, podle mého názoru, nenucená tichá meditace obzvláště obtížná pro lidi s úzkostí.

Virtuální realita mi to pomáhá překonat zapojením mých smyslů. S pohledem do nádherné scenérie před mýma očima a hudbou v uších jsem mnohem lépe schopna soustředit se na tuto chvíli, než když se snažím vyčistit hlavu pomocí své vlastní vůle.

Virtuální realita mi dává něco, na co bych se mohla soustředit, kromě úzkostných nebo rušivých myšlenek, které neustále soupeří o prostor v mé hlavě. A „jemně upoutat mou pozornost zpět do současnosti“, jak říkají meditační skripty, není tak obtížné, když nevidím nepořádek v mé ložnici nebo neslyším své děti hádat se ve vedlejší místnosti.

Navíc skutečnost, že se jedná o samostatné zařízení, mě vede k větší zodpovědnosti, takže se vlastně držím celé meditační relace. Je mnohem méně pravděpodobné, že si během používání Oculusu zkontroluji čas nebo upozornění na Facebooku, než když se pokouším meditovat pomocí YouTube nebo nějaké aplikace v telefonu.

Může to vypadat úplně divně, ale já dokonce dávám přednost meditaci s virtuální realitou, před meditací v přírodě. Když se snažím uklidnit svou mysl ve skutečném přírodním prostředí, zjistím, že mi úzkost stále brání. Mohla jsem sedět na mechovém pařezu v klidném lese a měla jsem strach, že se přiletí komár a bodne mě. Na klidné písečné pláži jsem paranoidní, že mi racek přeletí nad hlavou a pokadí mě.

Takže, stejně jako bych klidně uvažovala o kráse květnaté louky nebo o vlnícím se proudu vody – protože se ukázalo, že trávení času v přírodě pomáhá snižovat stres – v mém současném stavu duševního zdraví to prostě není pravděpodobné. VR je pro mě aktuálně lepší volbou. A kdo ví, třeba je VR prvním krokem, druhým bude pak samotná příroda.

Začala jsem akceptovat, že se cítím lépe s virtuální realitou ve své vlastní posteli, než v lese (kde pro mě jsou jistá nebezpečí, jak uznala moje hlava).

A pár posledních slov

Jednoho dne bych ráda dokázala potlačit hluk ve své hlavě bez pomoci. Bylo by úžasné dosáhnout „om“ v tichosti na vrcholku hory.

Prozatím však vidím virtuální realitu jako nástroj, který mi pomáhá překlenout propast mezi tímto ideálem a mou realitou. Někteří lidé by to mohli nazvat „podvádění“ při meditaci. Jednoduše tomu říkám úleva.

Co si ještě přečíst o virtuální realitě a moderní medicíně?

VIDEO: Jak může vypadat takové meditační video? Třeba nějak takto

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva