Sponzorováno

Měděná voda – proč pít vodu z měděné nádoby? Jaké to má účinky na zdraví? 4.63/5 (46)

Měděná voda - proč pít vodu z měděné nádoby? Jaké to má účinky na zdraví?Voda je nejdůležitějším elementem pro udržení života na této planetě. Celých 70% lidského těla se skládá z vody.

Možná jste to nevěděli, ale ve starodávných dobách byla běžná praxe skladovat vody v nádobách vyrobených z mědi. Dělaly to takto dokonce i naše babičky. Jejich cílem bylo pravděpodobně chránit pitnou vodu, ale to je jiný příběh. V dnešním moderním světě, kde máme UV filtry a různé čističe na čištění vody, může být skladování vody v kovových nádobách už nemoderní, staré a nepotřebné. Tato starodávná praxe, na kterou se mimochodem odkazuje také ve starých textech Ayurvedy, je nyní podporována hned několika vědeckými studiemi.

Skladování vody v měděné nádobě je vlastně přirozený proces čištění. Může zabíjet všechny mikroorganismy, plísně, houby, řasy a bakterie přítomné ve vodě, která by mohla být škodlivá pro tělo a může způsobit, že voda je dokonale vhodná k pití. Navíc voda uložená v měděné nádobě, nejlépe přes noc nebo alespoň čtyři hodiny, získává z mědi určité benefity. Měď je stopový prvek, která je životně důležitý pro lidské zdraví. Má antimikrobiální, antioxidační, protikarcinogenní a protizánětlivé vlastnosti. Pomáhá také neutralizovat toxiny.

Na rozdíl od některých jiných prvků, naše tělo nemůže měď syntetizovat, takže ji musíte získat z dietních zdrojů. Mezi nejlepší zdroje mědi patří měkké mořské plody, maso z tělních orgánů, čočka, ořechy, semena, čokoláda, obiloviny, brambory, hrách a některá tmavě zelená listová zelenina.

Pití 2 až 3 sklenic vody, která byla uložena v měděné nádobě, je dalším jednoduchým způsobem, jak dodat tělu dostatek mědi.
Podle Ayurvedy, pití vody obohacené mědí hned první věc ráno na prázdný žaludek pomáhá vyvážit všechny tři dóše (Kapha, Vata a Pitta). To také zajišťuje správné fungování různých orgánů a mnoha metabolických procesů.

Několik důvodů, proč pít měděnou vodu

Podívejte se na několik zajímavých důvodů, proč pít vodu z měděné nádoby:

1. Pomáhá trávení fungovat lépe

Měď má vlastnosti, které zabíjejí škodlivé bakterie a snižují zánět v žaludku, což je skvělý prostředek proti vředům, problémům trávení a infekcím. Měď také pomáhá očistit a detoxikovat váš žaludek, reguluje činnost vašich jater a ledvin, hlídá správnou likvidaci odpadu a zajišťuje vstřebávání živin z jídla. Když se voda uchovává v měděné nádobě, minerál se do něj vstupuje. Tato měď ve vodě pak pomáhá „rozbít“ částice potravin v naší stravě a zlepšuje naše trávení.

2. Pomáhá hubnout

Chcete-li zhubnout rychleji, zkuste pít vodu uloženou v měděné nádobě pravidelně. Kromě jemného ladění vašeho trávicího systému, aby lépe fungoval, měď také pomáhá vašemu tělu rozbít tuk a eliminuje ho efektivněji, čímž pomáhá tělu udržovat jen to, co bude používat, a zbytek „vyhazovat“.

3. Pomáhá hojení ran rychleji

Jak jsme už ve článku zmínili, měď má antibakteriální, antivirové a protizánětlivé vlastnosti – tím pádem je měď skvělý nástroj pro rychlou regeneraci ran. Kromě toho je také známo, že měď posiluje váš imunitní systém a pomáhá při výrobě nových buněk. Ale její léčebné vlastnosti nepomáhají tělu jen z venku – měď je také známa tím, že pomáhá léčit potíže v těle, zejména v žaludku.

4. Zpomaluje stárnutí

Pokud se obáváte vrásek a jemných čar na obličeji, měď je váš přírodní pomocník. Měď bojuje proti volným radikálům, které jsou jeden z hlavních důvodů proč v průběhu života jemné čáry a vrásky na obličeji vznikají.

5. Pomáhá udržovat zdravé srdce a vyrovnává hypertenzi

Srdeční onemocnění jsou jednou z nejčastějších onemocnění, které ohrožují lidský život a měď pomáhá minimalizovat riziko vývoje těchto onemocnění. Měď pomáhá regulovat krevní tlak, srdeční frekvenci a drží na uzdě hladinu cholesterolu a triglyceridů.

6. Snižuje riziko vzniku rakoviny

Další onemocnění, která se bohužel stává extrémně častým, je rakovina. A jak v tomto případě pomáhá měď? Měď má velmi silné antioxidační vlastnosti, které pomáhají bojovat proti volným radikálům a neguje jejich špatné účinky, které jsou jeden z hlavních důvodů vzniku rakoviny.
 

7. Chrání vás před infekcemi

Měď je známá tím, že je oligodynamická (oligodynamický účinek je vlastnost některých kovů bránit růstu a množení bakterií) a může proto velmi účinně ničit bakterie. Je zvláště účinná proti E. coli a Staphylococcus aureus, dvě bakterie, které se běžně vyskytují v našem těle a jsou známy tím, že způsobují těžká onemocnění.

Sponzorováno

8. Reguluje funkce štítné žlázy

Odborníci se domnívají, že mezi lidmi s onemocněním štítné žlázy panuje jedna obecná skutečnost – obvykle mají nízké hladiny mědi v těle. Zatímco tento problém je nejčastěji pozorován u lidí s hypertyreózou (zvýšenou činností štítné žlázy), mohou tímto problémem trpět i pacienti hypotyreózou (nízká činnost štítné žlázy).

9. Pomoc při artritidě a zánětu kloubů

Měď má velmi silné protizánětlivé vlastnosti. Tato aktivita je obzvlášť vhodná pro zmírnění bolesti způsobenou zanícenými klouby – jako v případě artritidy a revmatoidní artritidy. Vedle toho má měď také vlastnosti pro posilování kostí a imunitního systému, což z něj dělá takřka dokonalý lék na zmíněnou artritidu a revmatoidní artritidu.

10. Zvyšuje zdraví pokožky a produkci melaninu

Měď je hlavní složkou při výrobě melaninu (pigment, který ovlivňuje barvu vašich očí, vlasů a kůže) v našem těle. Je to právě měď, která napomáhá produkci melaninu. Vedle toho pomáhá měď také při výrobě nových buněk, které pomáhají doplnit nejvyšší vrstvy pokožky a zanechávají tak hladkou a pružnou pokožku.

Jak udržet nádobu z měděné vody čistou?

Měděnou nádobu je třeba pravidelně čistit. Tradiční metody čištění mědi zahrnují tření mědi směsí soli a tamarindové pasty nebo čerstvé citronové šťávy. Pokud není citronová šťáva, vyzkoušejte ocet.

Nechte vodu zůstat v džbánu přes noc nebo nejméně 8 hodin, abyste dosáhli nejlepších efektů. Ráno si užívejte denní dávku měděné vody.

Studie podporují použití měděných nádob na vodu

V jedné nedávné studii, která byla publikována v časopise Journal of Health, Population and Nutrition, vědci zkoumali vliv uchování vody v měděné nádobě na mikrobiálně kontaminovanou pitnou vodu, včetně škodlivých bakterií, jako jsou E. coli a salmonella. Vědci uchovávali vodu kontaminovanou touto bakterií v měděných hrncích po dobu 16 hodin při pokojové teplotě. Zní až neuvěřitelně, že po 16 hodinové době skladování, vědci nebyli schopni objevit bakterie. Navíc vědci zjistili, že hodnota pH vody vzrostla, což znamená, že se přirozeně stala více alkalickou. Jak ukázaly jiné studie, přirozená alkalická voda má řadu přínosů pro zdraví.

V další nedávné studii výzkumníci uchovávali vodu kontaminovanou bakteriemi v řadě různých nádob na vodu, včetně měděných a stříbrných nádob, aby zjistili jejich účinnost při odstraňování biologické kontaminace vody. Studie ukázala, že měděné nádoby měly významný inhibiční účinek na bakterie ve vodě po několika hodinách expozice. Vědci zjistili, že pH vody také vzrostlo ve zdravém rozmezí.

Kolik mědi ano a kolik je už moc?

Až donedávna se obecně věřilo, že většina lidí konzumuje dostatečné množství mědi. Moderní výzkum však ukázal, že tomu tak není. Ve Spojeném království a ve Spojených státech bylo například analyzováno množství typických jídel pro jejich obsah kovů. Podle nedávných průzkumů spotřebovává pouze 25% populace USA množství mědi, u které se odhaduje, že je dostatečně vyhovující pro výživu. Typické výživy v USA poskytují jen asi polovinu této hodnoty a některé stravy v převážně průmyslově vyspělých zemích obsahují méně než 40% doporučené dávky.
Obecně se nyní doporučuje, aby denní příjem byl od 0,4 mg / den u dětí ve věku 1-3 let na 1,2 mg / den u dospělých.

Světová zdravotnická organizace (WHO) a FAO (Food and Agriculture Administration) navrhují, aby u populace průměrný příjem mědi nepřekročil 12 mg / den u dospělých mužů a 10 mg / den u dospělých žen.

U pacientů trpících indickou dětskou cirhózou nebo dědičnými onemocněními, jako je Wilsonova choroba, se v těle kumuluje nadměrné množství mědi a pacient pak trpí poškozením jater, často s fatálními následky. Mezi příznaky akutní otravy mědí patří nevolnost, zvracení a bolest břicha a svalů. Nadbytečná měď může být odstraněna pomocí specifických činidel nebo konzumací vysokých množství zinku.

Toxicita mědi

Sponzorováno

Akutní otrava mědí je vzácnou událostí, která se značně omezuje na náhodné vypití roztoků dusičnanu měďnatého nebo síranu měďnatého, které by neměly být v domácnosti snadno dostupné. Tyto a organické soli mědi jsou silné látky a vypité velké dávky jsou obvykle odmítány zvracením. Chronická otrava mědí je také velmi vzácná. Kapacita zdravých lidských jater vylučovat měď je značná a hlavně z tohoto důvodu nebyly moc hlášeny případy chronické otravy mědí.

A co si dále o vodě přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    4 Komentářů u článku “Měděná voda – proč pít vodu z měděné nádoby? Jaké to má účinky na zdraví?”

    1. Petr napsal:

      Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně měděné konvice. Na základě různých doporučení jsem zakoupil do domácnosti měděnou konvici na vodu, ale záhy jsem dostal vynadáno, že to zase tak zdravé není. Našli nějaký dokument ze Státního zdravotního ústavu, kde se to moc nedoporučuje. Můžete mi prosím k tomu něco napsat? Mě se to moc nezdá, ale rád bych měl více informací. Předem děkuji za informace.
      https://szu.cz/wp-content/uploads/2023/03/riziko_z_medene_nadoby.pdf

      • Daniel Borník napsal:

        Pití vody z měděné nádoby může mít některé zdravotní výhody, pokud je konzumováno v rozumné míře. Tradiční ayurvédská medicína doporučuje uchovávání vody v měděné nádobě jako způsob, jak zlepšit zdraví. Mezi možné přínosy patří:

        – Měď má přirozené antibakteriální vlastnosti, které mohou pomoci eliminovat některé bakterie ve vodě.
        – Voda uchovávaná v měděné nádobě může stimulovat trávení a podpořit funkci trávicího systému.
        – Měď obsahuje stopové prvky, které mohou přispět k posílení imunitního systému.
        – Měď má antioxidační vlastnosti, které mohou pomoci v boji proti volným radikálům.

        Nicméně je důležité to fakt nepřehánět. Nadměrná konzumace vody z měděné nádoby může vést k toxicitě, což může způsobit zdravotní problémy, jako je nevolnost, průjem nebo v extrémních případech poškození jater a ledvin. Je také důležité měděné nádoby pravidelně čistit, aby se zabránilo hromadění oxidace (patiny), která by mohla být škodlivá.

        Pití vody z měděné nádoby může být zdravé, pokud se dodržuje ona zmíněná střídmost a nádoba se udržuje čistá.

        • Petr napsal:

          Děkuji za odpověď.
          Jen bych ještě poprosil o informaci, kolik se může za den vody z měděné nádoby vypít, aby to mělo pozitivní účinky, do jaké doby (množství vody +/-) to je zdravé? (čistotu nádoby chápu, to je základ vždy a ne jen v tomto případě)
          Předem děkuji za doplňující info.
          Petr

          • Daniel Borník napsal:

            Obecně se doporučuje pít 1 až 2 sklenice denně vody z měděné nádoby. To je, myslím, dostatečné množství, které může nabídnout zdravotní výhody bez rizika nadměrného příjmu mědi. Také pamatujte na to, že je také důležité zajistit, aby voda byla v měděné nádobě uchovávána alespoň 6 až 8 hodin, aby došlo k přenosu iontů mědi do vody, ale zároveň by neměla být uchovávána příliš dlouho, aby se zabránilo nadměrné koncentraci mědi.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva