Sponzorováno

Máte problémy se srdcem či ledvinami? Pozor na minerálky 4.78/5 (9)

Máte problémy se srdcem či ledvinami? Pozor na minerálkyČistá voda, minerálka, či ovocné džusy. Každý člověk pije to, co mu nejvíc vyhovuje. Je však dobré vědět, co se za čím skrývá. Své doporučení a vysvětlení uvedla Lucia Tomišová, ředitelka Asociace výrobců nealkoholických nápojů a minerálních vod na Slovensku.

Je minerálka to, co si načepujete v různých pramenech a studánkách? Co je to vlastně minerálka?

Přírodní minerální voda je mikrobiologicky nezávadná voda s charakteristickým původním obsahem minerálů a stopových prvků s významným fyziologickým účinkem a původní čistotou. Tyto výjimečné vlastnosti jsou zachovány díky její podzemnímu původu a chrání ji před všemi riziky znečištění.

TIP: Přečtěte si více o minerálkách.

Balené minerální a pramenité vody mohou pocházet pouze z řádně uznaného zdroje, který se několik let sleduje a má určené ochranné pásmo, které v okolí nepovoluje žádnou činnost, která by mohla poškodit kvalitu vody v něm. Naopak co se týká ostatních veřejně přístupných pramenů, léčivých, minerálních nebo jiných, pokud nejsou řádně uznány, nejsou ani kontrolovány, a tak je za ně samotné, jakož i za zdravotní nezávadnost vody z nich zodpovědný pouze majitel pozemku, na kterém se nacházejí.

Kolik minerální vody denně můžeme vypít, a je nějaké omezení pro koho jsou vhodné a pro koho ne?

Kolik a jaký druh minerální vody bychom měli denně vypít, závisí od nás samotných a skutečného obsahu minerálů ve vodě. Minerální vody mají vhodně doplňovat denní pitný režim, jehož základem by měla být voda s nižší mineralizací (tj. do 500 mg / l). Obecně platí, že minerální voda by neměla překročit 30 – 50% z celkového denního příjmu vody, který je individuální, ale v zásadě představuje 2,5 – 3 l na osobu, v závislosti na tělesné hmotnosti, věku, stravování, teploty, tělesné aktivity atd.

V některých situacích jsou minerální vody s vyšším obsahem minerálních látek ideálním zdrojem na krytí nedostatku vody a minerálních látek, zejména v horkých letních měsících a při těžké fyzické námaze. Minerální vody by se neměly kombinovat s iontovými nápoji a doplňky výživy s vysokým obsahem minerálních látek. Opatrnost při výběru a dávkování minerálních vod se zvýšenou mineralizací je třeba zachovat v dětském věku a u dospělých s onemocněním ledvin a srdce. Obecně se preferují čisté minerální a pramenité vody.

Sponzorováno

Je měkká voda upravená filtry lepší na běžné pití?

V současnosti jsou dostupné výsledky několika studií, které potvrdily příznivý vliv pití tvrdší vody, čili vody s vyšším obsahem vápníku a hořčíku, na lidský organismus. Dlouhodobé pití, výlučně měkké vody, spíše může představovat vážné zdravotní rizika a vést ke zvýšenému riziku vzniku několika závažných chorob (kardio-vaskulární choroby, rakovina, osteoporóza).

Filtrační zařízení pracují na různých principech, a při koupi podobného zařízení třeba mít k dispozici informace o kvalitě vody, kterou jdeme upravovat. Obecně však platí, že z hygienického hlediska nejsou vhodné jako konečný způsob úpravy vody, produkují „demineralizovanou vodu“, zbavenou prakticky všech minerálů, které jsou pro lidský organismus nepostradatelné. Znamená to, že nejsou vhodné pro trvalou spotřebu, a v žádném případě nejsou vhodné pro přípravu stravy pro kojence.

Jak je to s džusy?

Pod pojmem džus spotřebitel často vnímá celou kategorii produktů s obsahem ovoce. Pokud vycházíme z anglického překladu „fruit juice“ je „džusem“ ovocná šťáva, a tak ji i zná Česká legislativa. Rozlišujeme v zásadě tři kategorie. Liší se v závislosti na výši ovocného podílu, který daný nápoj obsahuje. Ovocnou šťávu nebo ovocnou šťávu z koncentrátu, nektar a ovocný nápoj.

Jaký je rozdíl mezi ovocnou šťávou, nektarem a ovocným nápojem?

Rozdíl mezi jednotlivými kategoriemi je zvláště ve výši ovocného podílu, které nápoj obsahuje. Na trhu máme totiž 100% ovocné šťávy vyrobené z jednoho nebo více druhů čerstvého ovoce, 100% ovocné šťávy vyrobené z koncentrátu opětovným zředěním koncentrované šťávy pitnou vodou, ovocné nektary, které se vyrábějí přidáním vody do ovocných šťáv, přičemž minimální ovocný podíl musí být alespoň 50% (u některých druzích ovoce 25%).

Sponzorováno

Ovocný nápoj je nealkoholický nápoj vyrobený na bázi ovocné šťávy, kdy je ovocný podíl nižší než při nektarech.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Máte problémy se srdcem či ledvinami? Pozor na minerálky”

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva