Obsah článku
Chodíte na toaletu až příliš často?
Pokud nadměrně pijete, tak je to vcelku pochopitelné a není důvod se znepokojovat. Tělo jednoduše musí onu přijatou tekutinu poslat pryč, což je přirozené. Co ale ve chvíli, kdy zase až tak často nepijete – dokonce nedodržujete denní pitný režim, a na toaletu chodíte velmi často? Může to být problém. Když se podíváme na statistiky, tak průměrná žena jde na toaletu osmkrát během dne a zhruba dvakrát večer a v noci.
Jestliže u vás je to častější, je dobré myslet na hlavní důvody, jaké to mlže znamenat, obecně se může jednat o různé urologická onemocnění a zde je třeba jít k lékaři, které už dobře pozná, o jaké jde. Také se může jednat o poměrně známý příznak cukrovky. Třetí důvod je spojený spíše s vašimi hormonálními změnami a celým vaším tělem. A to ve chvíli, kdy čekáte miminko. To si buďte jista, že je tento stav zcela normální.
Nechodíte na toaletu téměř vůbec?
Opět si nejprve spočítejte, kolik toho během dne vypijete. Jestliže jenom pár malých skleniček, je celkem jasné, proč se právě toto děje. Nutno dodat, že nedostatečný pitný režim není správný a je třeba v pití přidat. Proč?
- Odstraníte nežádoucí látky z těla
- Vyčistíte své ledviny
- Eliminujete vznik močových kamenů
Co když pijete klasicky a přesto na toaletu nechodíte? V takovém případě je dobré mít na paměti, že ve vašem močovém měchýři mohou být bakterie, které zabraňují jeho správné funkci v tom, aby dal pokyn k cestě na záchod. Navíc i tyto bakterie mohou tvořit písky potřebné právě ke vzniku močového kamene. Na závěr připomeňme, že nedostatečná návštěva toalety může být spojena i s tím, že vodu z těla vyloučíte jinak – třeba potem, při dlouhodobé sportovní aktivitě. Zde rozhodně doporučíme dodat tělu více tekutin.
Jdete na záchod, ale objem moči je minimální?
I to je problém. Často ho zná mnoho mužů, jelikož se může jednat o první příznak toho, že není něco v pořádku s jejich prostatou. U vás je samozřejmě tento důvod zcela vyloučený a tak se je třeba podívat na některé další, které mohou hrát roli. Když se podíváme na nejznámější příčiny, může sem patřit:
Sponzorováno
- Vrozená vada
- Kámen
- Nádor
Vlivem toho je rázem vytvořena překážka, přes kterou se moč velmi těžko dostává ven. Pokud je tento problém pravidelný a dlouhodobý, rozhodně doporučíme vyhledat lékaře. To i ve chvíli, kdy někdy moč nekontrolovaně uniká – i to je známka jasné překážky. Problémy tohoto rázu však mohou být i jinde. Ani zde nelze zapomínat na možné přemnožené bakterie a také na infekce. V takovém případě je samotné močení, i když je problémové, doprovázeno bolestmi a také pálením. Také zde je naše rada jedna jediná a zní, že musíte navštívit lékaře. Není dobré to odkládat, jelikož se případné infekce mohou rozšířit, nehledě na to, že vás dané problémy mohou výrazně omezit i ve vašem běžném životě.
Všímejte si barvy vaší moči
Je až příliš sytě žlutá? To znamená, že má tělo velmi málo tekutin, je dehydratovaní a je třeba podpořit pitný režim. Co v případě opačném, kdy je až příliš světlá, a má dokonce barvu, která se může podobat vodě? Tento stav znamená, že pijete až moc a je možné zpomalit, jelikož tekutiny neabsolvují ve vašem močovém ústrojí ten správný koloběh. Jde po celkem jednoduché signály, pomocí kterých zjistíte, jaký správný pitný režim je pro vás ten pravý.
Také nezapomínejte na další problémy spojené s barvou
Ta se může jevit tmavší, může se jevit jako hustá, což ještě nemusí být důsledkem problému, ale jenom stravy – typicky v případě chřestu, nebo červené řepy. Když se ale objeví krev, už to problém je. Opět mohou být spojeny s vrozenou vadou, nádorem, nebo poškozením močového měchýře třeba škrábnutím od kamene. Oranžový odstín při správném pitném režimu zase může značit problémy se žloutenkou a problémy s játry. Že je návštěva lékaře nevyhnutelná, to nemusíme připomínat. Podívejte se také na článek, ve kterém jsme se zaměřili na barvu moči a co může ta která barva znamenat.
Nepříjemný zápach moči
I ten se může objevit. Opět začneme příčinami banálními, které mohou být spojené se zmíněným chřestem, stejně jako mohou být spojeny třeba s různými léky, které začnete užívat. Jestliže se zápach v moči objeví právě v tomto případě, není důvod se jakkoliv znepokojovat. To stejné ale můžeme říci i ve chvíli, kdy má vaše tělo nadměrné množství bílkovin – stačí jejich příjem omezit a vše bude v naprostém pořádku.
Sponzorováno
Když se podíváme na komplikace větší, tak řada z nich je spojena s infekcí močových cest. Právě infekce, a to kdekoliv na těle, je s danou tvorbou zápachu spojena – třeba když vám hnisá prst na ruce. Dále může být zápach jasným ukazatelem na cukrovku, nebo i na to, že vám selhávají ledviny. V posledním případě s návštěvou lékaře neotálejte, jelikož zde už mohou hrát ve váš prospěch pouhé hodiny.
Co si ještě přečíst na toto téma?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Vylučovací soustava
Přečtěte si také naše další články