Sponzorováno

Máte lupy? Zjistěte, jaké konkrétně a jak s nimi bojovat 4.82/5 (34)

Jak si poradit s lupy?

Jak si poradit s lupy ve vlasech?

Lupy jsou dnes velkým nepřítelem mnoha žen i mužů. Na první pohled jsou identifikovatelné jako velmi drobné bílé šupinky, které jsou viditelné nejenom ve vlasech, ale jsou často viditelné také na ramenou vašeho oblečení. Pokud se podíváme konkrétně na to, co lupy vlastně jsou, tak se nejedná o nic jiného, než jen zbytky kůže a odumřelé kožní buňky. Ty se na pokožce vaší hlavy odlupují a následně zůstávají v oblasti vlasů a padají dále, na vaše ramena. Rozhodně se nejedná o nic, co vypadá jakkoliv dobře. I proto by mělo být vaším cílem s lupy začít náležitě bojovat.

Lupy dělíme do dvou kategorií

Většina z nás jasně mluví jenom o tom, že má lupy a už se nepídí po tom, o jaký typ konkrétně jde. Lupy můžeme rozdělit do dvou hlavních kategorií.

1. Suché lupy

První kategorií jsou lupy suché, které dnes bývají mnohem běžnější. Poznáte je podle toho, že jsou spíše menší, a často se z vlasů jednoduše sypou na vaše ramena a dále po vašem těle. Poznáte je také podle jejich světlejšího odstínu.

2. Mastné lupy

Druhou kategorií jsou lupy mastné, které už mohou být o něco horší. V první řadě proto, že se odlupují mnohem hůře, a tak částečně stále zůstávají na pokožce. To může vést jak k podráždění pokožky, tak i k jejímu svědění. Častým doprovodným jevem těchto mastných lupů může být také výraznější zápach.

Proč vlastně lupy vznikají?

Hlavní rozdělení máme za sebou a tak se podívejme také na to, jaký je konkrétní důvod toho, že lupy vznikají. Dnes může být daných důvodů hned několik. Pokud se podíváme na pár hlavních, rozhodně sem patří:

  • Agresivní přípravky na vlasy
  • Špatné mytí vlasů
  • Nezdravý životní styl

Vliv může mít jak nedostatečné, tak i příliš časté mytí, špatná a nezdravá strava, ale může to být třeba i stres. Zkrátka a jednoduše je možných příčin více než dost a není nic výjimečného, že spolu mohou i souviset. I proto je dobré při řešení problémů s lupy nevsadit vše nutně na jednu kartu, ale začít s řešením daného problému skutečně komplexně. A jaké metody při odstranění lupů skutečně zaberou? Podívejme se na ně.

Nejčastější příčiny tvorby lupů můžeme rozdělit na 2 základní skupiny:

1. Vnější příčiny

  • nevhodné (nekvalitní) šampony
  • nevhodné přípravky pro péči o vlasy
  • životní prostředí (smog, prašné prostředí)
  • změna počasí

2. Vnitřní příčiny

  • stres a duševní napětí
  • nesprávná životospráva a nedostatek vitamínů
  • ložisková infekce v organismu
  • hormonální změny
  • zvýšené pocení
  • porucha imunity
  • některá neurologická onemocnění
  • dědičnost

Jak bojovat s lupy?

Podívejte se na několik našich tipů proti lupům:

1. Začněte kvalitním šamponem

Jeden ze základních a naprosto klíčových postupů, jak se zbavit lupů. Pokud vybíráte ten pravý, je v první řadě třeba, aby byl určený i na vaše vlasy a vaši vlasovou pokožku. Musíte tedy znát svůj typ vlasů. A to s ohledem na celkovou citlivost, tak s ohledem na to, jak budou vlasy po umytí vypadat. Teprve poté zvolte kategorii spojenou s tím, že daný šampon je určený na péči o vlasy v souvislosti s tím, kdy je nutné odstranit lupy. Co však při použití správného šamponu rozhodně nesmíme opomíjet, to je určitě nutnost pravidelné, ne však přehnané péče. Mnoho z nás si myslí, že šampon proti lupům je ideální používat třeba i dvakrát denně, jelikož jedině tak lupy zmizí co nejdříve. Je to velký omyl, jelikož právě ona přehnaná péče může mít na vznik lupů velký vliv. Proto i s daným šamponem volte klasický interval vlasové hygieny – tedy mytí jednou za pár dní.

2. Dopřejte svým vlasům i následnou péči

Šamponem vše začíná, ale rozhodně to u něho končit nemusí. Právě naopak. Dobrou cestou k eliminaci lupů je také následná péče. Pokud se chcete lupů dlouhodobě zbavit, je dobré omezit klasické fénování vlasů, stejně jako přípravky určené na závěrečný styling. Tedy různé laky, ale také různé pasty nebo gely. Také je dobré používat i specializovanou kosmetiku, která dokáže jak vlasy, tak hlavně pokožku hlavy důkladně vyživovat, ideálně hloubkově. Dobré je myslet i na celkovou regenerační funkci, jelikož jedině tak máte jistotu i toho, že vlasová pokožka bude působit zdravě. Nic nezkazíte ani i jemnou masáží, které zase prospěje celkem dobrému prokrvení, které napomůže okysličování, ale i výživě buněk a tedy i stimulaci jejich růstu a dělení.

3. Zaměřte se na stravu, aneb bez vitamínů to nepůjde

Mluvili jsme i o tom, že vliv na výskyt lupů může mít také špatný životní styl a nezdravá strava. Pokud v tomto případě pociťujete, že se nestravujete příliš zdravě – ba naopak, je nutné tomu také učinit přítrž. Samozřejmě nejlepší je, když má vaše tělo pravidelný a komplexní přísun všech důležitých vitamínů a jiných látek. Když chcete omezit lupy, určitě je dobré zaměřit se na tři hlavní, které jsou klíčem k dokonalé vlasové pokožce. Jedná se o:

Sponzorováno

Jak je do těla dostat? Daný vitamín získáte třeba z masa, ale také z vajec. Zmíněné prvky zase můžete hravě najít v různých semenech, ale nezklamou vás ani ořechy, popřípadě ryby. Pokud je na vás takový příjem živin komplikovaný, stále samozřejmě existují četné doplňky stravy, pomocí kterých můžete zajistit jak jednoduchou konzumaci, tak přirozeně i správné dávkování.

4. Šampon jen z lékárny

Dermatologové doporučují na lupy pouze kvalitní šampony z lékárny. Pomohou vám přípravky na bázi síry, dehtu, kyseliny salicylové a antimykotika, které jsou v šamponech již přidány. Na hodně lupů můžete použít salicylový nebo olivový olej, které je zvlhčí a pak se lehce vyčešou. Šampon s antimykotickou složkou používejte výhradně podle návodu nebo podle doporučení lékaře. Šampony pravidelně obměňujte, aby si kůže na ně nezvykla.

Diabetici zpozorněte

Zvlášť důležitou pozornost by měli pokožce hlavy věnovat diabetici. Porucha metabolismu glukózy má za následek zhoršené zásobování buněk glukózou, což může vést k různým funkčním poruchám kůže. Zpomaluje se hojení ran, kůže je citlivá na různé podněty vnějšího prostředí, často dochází k infekcím pokožky působením bakterií, ale i kvasinek a plísní. Obzvláště diabetici s tímto problémem by měli vyhledat dermatologa.

Problém může být i komplikovanější

Ne vždy jsou lupy spojeny jenom s drobnými potížemi, které trápí vaši vlasovou pokožku. Jsou i situace, kdy může být jejich vznik spojený s různými onemocněními, kdy se v oblasti vlasové pokožky začnou množit kvasinky. Že se jedná o problém výraznější, poznáte hlavně podle toho, že žádná z výše uvedených metod dlouhodobě nezabírá. V takovém případě je dobré oslovit odborníka. Tím může být nejenom dermatolog, který se problémem s pokožkou zabývá obecně. Stejně tak může být daným odborníkem i tricholog, který se specializuje přímo na nemoci vlasů. Oba dva by měly zvládnout daný problém nejenom dobře identifikovat a diagnostikovat, ale měly by přijít i se správným postupem léčby. Obvykle jde samozřejmě o specializovanou medikaci, která však také může být kombinována s běžným postupem, který jsme zmínili výše.

ANO nebo NE?

  • časté česání – kůži masírujete a prokrvuje, ale zároveň tím podporujete tvorbu lupů
  • velmi teplá voda – spolu s fénováním horkým vzduchem jejich tvorbě také pomáhá
  • každodenní mytí vlasů – s použitím správného šamponu si můžete pomoci, špatným svůj stav pouze zhoršíte a navíc budete mít vlasy mastnější.

Několik otázek na dermatoložku

Položili jsme dermatoložce pár dotazů a takto nám odpověděla:

Proč některým lidem „sněží na ramena“ a jiným lupy z vlasové pokožky nepadají?

Problém je obvykle ve změně přirozeného odlupování kůže, které ovlivňuje dědičná dispozice. Povrchové buňky se neodlupují, zůstávají, mísí se s mazem a pak, protože ve vlasové části hlavy jsou i potní a mazové žlázky – a vznikají lupy. Mohou být mastné, olejové, pokud je mazu příliš mnoho, nebo jsou suché, pokud má člověk suchou kůži. Už maličké děti mívají tzv. mléčný strup na hlavě. To je znak atopického dítěte. Takové děti mívají obvykle i v dospělosti suchou pokožku, kterou je třeba promašťovat, a mohou reagovat na různé alergeny.

Pomáhají proti lupům domácí recepty jako olivový olej či vyčesávání?

Pokud lidé lupy odstraňují kartáčováním, jsou dříve pryč. A u suchých lupů je skutečně ideální olej – olivový nebo salicylový. Když jsou však lupy mastné, je třeba jít k lékaři a použít speciální přípravky se sírou, s terénem, se selenem, které jsou na lékařský předpis. Volně dostupné šampony nejsou dostatečně účinné, jsou vhodné na doléčování nebo jako ochrana před recidivou.

Mohou být lupy projevem vnitřního onemocnění?

Vzácně, spíše ho mohou doprovázet. Například těžké poruchy jater a ledvin jsou doprovázeny suchou kůží, svěděním a tvorbou lupů.

A několik rad nakonec

  • Pokud máte pokožku těla se sklonem k vysoušení, dbejte na správnou péči i o pokožku hlavy.
  • Nemyjte si vlasy příliš horkou vodou a na fén raději zapomeňte.
  • Na slunci si vždy vlasy přikryjte. Ochráníte tak před UV zářením nejen pokožku, ale i samotné vlasy.
  • Pokud máte dobré zkušenosti s olejem, zkuste si ho pravidelně vmasírovat i do pokožky hlavy.
  • Pravidelně se češte. Pokud máte dlouhé vlasy, rozčešte si je alespoň jednou denně.
  • Vlasy je třeba pravidelně mýt, zvláště pokud se pokožka hlavy zvýšeně potí. Nedostatečná hygiena může vést k podráždění pokožky hlavy.
  • O vhodném přípravku na mytí a ošetřování vlasové části hlavy se poraďte s dermatologem.

Jak s lupy na ramenou a vlasech bojujete vy? Napište nám vaše tipy, jak na lupy. Budeme rádi.

Co si o lupech dále přečíst?

VIDEO: JAK NA LUPY, MASTNÉ VLASY A SEBORHEU

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva