Sponzorováno

Máte chuť na šťávu z ovoce? Pozor na to, co pijete 4.75/5 (16)

Skutečně víte co pijete? Buďte obezřetní. A zapojte hlavu.

Skutečně víte co pijete? Buďte obezřetní. A zapojte hlavu.

Konzumace ovoce, ale také zeleniny, je dnes velmi doporučované. Je to především kvůli obsahu různých prospěšných látek. Stávají se tedy jasnou volbou ve chvíli, kdy je vaším cílem dodržovat zdravý životní styl. Právě ovoce i zelenina totiž primárně obsahují:

Do těla je ale nemusíte dostávat jenom tak, že je sníte. Hitem jsou dnes i různé ovocné šťávy, tedy džusy. Na ty však pozor, jelikož ne vždy jsou tak kvalitní, jak si mnoho lidí může myslet. Často totiž mohou mít zcela opačný efekt. Co byste si měli u džusů a různých ovocných šťáv hlídat? Podívejte se s námi na několik zásadních bodů.

Když kupujete džus, dejte si pozor na složení

Nejsnadnější cestou, jak si dát ovocné nebo zeleninové šťávy je to, že si jednoduše koupíte džus. Když ale vyrazíte do obchodů, je třeba, abyste byli velmi obezřetní. Z jakého důvodu? Jelikož lákadla na etiketách se mohou výrazně lišit od toho, co se skrývá uvnitř. Pokaždé, když si džus kupujete, je dobré zkontrolovat podíl ovocné složky. To, že například pomerančový džus obsahuje třeba jenom polovinu pomerančové šťávy, a zbytek je voda, to není nic divného. Logicky se to projevuje také na jeho ceně.

Je mnohdy rozdíl i v tom, zda se jedná výhradně jenom o šťávu z vymačkaných pomerančů – která je nejlepší, nebo se jedná o takzvaný koncentrát. Zde mluvíme o tom, že se vymačká šťáva, z ní se nechá odstranit voda a daný koncentrát se následně převáží. Poté dojde k opětovnému domíchání vody a už samotnému stáčení do krabic. Tato možnost se využívá hlavně z důvodu levné dopravy, a může být spojena s tím, že při správném poměru vody skutečně stále pijete stoprocentní šťávu z pomeranče. Prostě složení je klíč. Na to se zaměřte.

Mnohdy i něco navíc

Jak poznat ten pravý džus je tedy jasné. Měl by být v ideálním případě stoprocentní složení. Dále ale doporučujeme koukat i na to, zda v něm není přece jenom i něco navíc. Co máme na mysli? Je mnoho věcí, které dnes mohou samotní producenti do džusů přidávat. Mezi hlavní složky rozhodně patří:

  • Různá barviva
  • Jiné, levnější ovoce
  • Konzervanty a éčka

Z těchto jasných důvodů doporučujeme všímat si samotného složení. Vždy tedy vezměte obal a přečtěte si, co se v něm nachází. Čím méně jednotlivých různých složek, tím pochopitelně více a lépe pro vás. A to z toho důvodu, že takový produkt se následně nejvíce blíží klasické, čerstvě vymačkané šťávě z ovoce.

Zde je dobré danou situaci také lehce rozvést, jelikož ne vždy mohou být příměsi na škodu. Někdy jsou dokonce nezbytností. Jsou druhy ovoce, které jsou od přírody kyselejší a tak je doslazení džusu nutné – podobně byste to udělali i doma, při použití vlastního odšťavňovače. Stejně tak mohou být některé příměsi nezbytné z toho důvodu, že konzistence by byla až příliš hustá jako v případě banánu. Mít tedy stoprocentní šťávu jenom z tohoto ovoce je naprosto nemyslitelné. Proto u příměsí myslete i na to, proč zde jsou – někdy zde jednoduše být musí. Stačí zapojit selský rozum.

Sponzorováno

Zajímejte se i o to, odkud ovoce pochází

Ano, i to vás může zajímat. Je jasné, že například u pomerančů nemůžete chtít, aby se jednalo o lokální produkci. Pokud se ale jedná o jablka a jiné ovoce, je možné cílit na to, aby se jednalo o takové, které je vyrobeno u nás. Z jakého důvodu? Můžete přesně znát místo, kde se pěstovalo, stejně jako podpoříte lokální produkci. Pozitivem je též to, že budete vědět, že dané ovoce neputovalo přes polovinu světa. Nejenom, že dlouhá přeprava může mít vliv na jeho kvalitu, ale také může dojít k tomu, že je ovoce ošetřováno různými látkami, které se zcela pochopitelně mohou dostat i do výsledného produktu. Proto čím kratší cesta k vám na stůl, tím rozhodně lépe.

Domácí džus může být nejlepším řešením

Pokud se nechcete stát obětí marketingových lákadel a nechcete dlouhé hodiny trávit u regálů v obchodech, je zde možnost mnohem jednodušší. A to taková, že si džus připravíte doma sami. Stačí k tomu mít odšťavňovač a dále už jenom klasické ovoce, podle chuti. Jistota je pro vás zcela jasná. Nejenom, že si ovocní džusy budete moci připravit podle chuti, z jakéhokoliv ovoce. Budete mít také jistotu vždy stoprocentního složení, pokud jde o podíl ovocné složky. Samozřejmě z důvodu kratší trvanlivosti je vhodné vypít daný nápoj co možné nejdříve, tedy do pár dní, pokud ho máte uchovaný v ledničce v chladu. Problémem nemusí být ani zamrazení, ale ne u každého takto vyrobeného domácího džusu je to dobrá cesta.

I u domácí přípravy buďte na pozoru

I když se domácí příprava džusu může jevit jako nejlepší možná volba, my musíme říci, že je dobré, abyste byli obezřetní. Proč? Vliv má rozhodně to, jaké ovoce používáte. Pokud se ho rozhodnete zpracovat ho se slupkou, mohou se vám do pití dostat různé pesticidy a chemické látky, které jsou v zemědělství celkem běžně používané. Také doporučíme obezřetně hledět na kvalitu ovoce. Nahnilé jablko nebo pomeranč může jak ovlivnit chuť, tak dokáže také udělat řadu problémů, pokud jde o vaše zdraví. Myslete na to a kontrolu surovin nikdy nepodceňujte.

Názvosloví u džusů – jak se v tom vyznat

A jaké názvy se u džusů používají nejvíce? Pojďme v tom hokeji udělat trošku pořádek:

  1. Přímá šťáva nebo přímo lisovaná šťáva – to je nejlepší kvalita. Ale nenajdete ji často. Bývají o něco dražší než koncentráty. Chcete to nejlepší? Hledejte tyto.
  2. Koncentráty (dále se označují jako Ovocná šťáva, zeleninová šťáva, džus, juice, 100 %, stoprocentní) – o nich jsme už v tomto článku hovořili. Je dobré vědět, že prakticky veškeré stoprocentní šťávy na našem trhu se vyrábějí z koncentrátů. Jsou to tedy nápoje, které obsahují výhradně ovocné či zeleninové složky.
  3. Nektar – dá se říci ucházející kvalita (ale každý ať posoudí sám). Obsahují cca kolem 50% ovoce, zbytek je voda a cukry.
  4. Nealkoholické ochucené nápoje (limonády) – největší šunty v obchodech. Těm se vyhněte. Obsahují vodu, cukr, chemii. Ovoce moc ne, většinou pod 1%. Směšné. V půllitrové láhvi je jen pár kapek ovoce. Doslova pár kapek.

Freshe jsou fajn, na ty se spolehněte

Poslední dobou u nás docela zdomácněly nápoje nazvané jako freshe. Nejlepší je si je koupit a vypít hned (třeba v různých supermarketech jsou stánky). Doma už pak moc dlouho nevydrží (počítejte jen pár dní) a klesá jejich užitná hodnota. Nejlepší je pít je čerstvé hned, ať už si je uděláte doma nebo si je koupíte ve stánku. Do freshů nesmí být přidávány žádné další složky (kromě bylin a semínek).

Sponzorováno

TIP: Mrkněte se na ovoce s nízkým obsahem cukru. Při dietě ho jistě oceníte.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva