Obsah článku
Máta peprná, latinsky Mentha piperita, je léčivá bylinka známá typickou mentolovou vůní, kterou určitě všichni znáte. Minimálně jako integrální přísadu mojita, bylinkových směsí či vonných olejů. Pozitivní je, že u nás roste i ve volné přírodě a její výskyt zdaleka není vzácný.
Vyhledává zejména stinné a vlhké místa, v zimních měsících na ni však natrefíte jedině v supermarketech nebo v lekárnách.
Máta a historie
Máta je známá již více než tři tisíce let, a to konkrétně v čínské medicíně, která využívala zejména účinek éterických olejů nacházejících se v lístcích rostlinky. Lidé kdysi mátu sypali i na místa odpočinku a klidu a Římané ji míchali s medem, aby jim osvěžovala dech a překryla tak pozůstatky „alkoholických orgií“.
Ženy ve starověkém Řecku si zase mentolovou mastí natírali ztuhlá ramena a nohy. Dnes je máta mimořádně oblíbená zejména v islámských zemích.
Máta peprná a léčivé účinky
Pojďme však k těm léčivým účinkům, které dělají z máty peprné takovou vzácnou bylinku. Známý a na přípravu nenáročný je mátový čaj podporující trávení a tvorbu žaludečních šťáv. Účinný je i při nadýmání a bolestech břicha. Mátová silice zmírňuje bolesti hlavy a využívá se i na inhalace proti rýmě, zánětem hrtanu a průdušek.
Máta peprná je super v létě, protože ochlazuje organismus. Pokud však holdujete nadměrné fyzické aktivitě, osvěží vás kdykoliv po cvičení, sportu, či jiné námaze. S nepříjemným zápachem z úst lze bojovat kloktadlem připraveným ze směsi z máty, heřmánku a šalvěje. Byliny třeba opatrně povařit ve vodě, pak krátce louhovat a přecedit.
Sponzorováno
Tímto odvarem si pak vyplachujte ústa několikrát denně. A pokud vás trápí bolest nohou, dopřejte si mátovou koupel. Je to super, zkuste to.
TIP: Bylinky na žaludeční nevolnost
Kvalitu příjemné mátové vůně ocení ti, jejichž dny jsou plné psychického napětí a stresu. Kouzelná bylinka vám pomůže dokonale se zrelaxovat.
Máta léčí
– Z účinných látek má největší význam silice s obsahem mentolu, dále třísloviny a organické kyseliny.
– Podporuje tvorbu žaludečních šťáv.
– Zmírňuje křeče trávicí soustavy a podporuje vylučování žluče.
– Potlačuje nadýmání a průjmy.
– Využívá se k inhalacím proti rýmě, zánětem hltanu a průdušek.
– Přidává se do aromatických vod, mentolových kapek a lihu, které se používají na masáže, proti bolestem hlavy a při výrobě zubních past.
– Máta zvyšuje tělesnou kondici, chuť k jídlu a posiluje celou nervovou soustavu.
– Aktivizuje játra a slinivku, utišuje bolesti žlučníku a žaludku.
– Podporuje tvorbu trávicích šťáv a žluči a uvolňuje svalstvo střev.
– Pomáhá při průjmu a uvolňuje křeče v tlustém střevě. Zastavuje zvracení, uvolňuje křeče žaludku, léčí koliky a nemoci střev.
– Zmírňuje plynatost a nadýmání
A co vy? Jaké máte zkušenosti a mátou peprnou? Budeme moc rádi za komentáře o máte pod článkem.
A co si dále přečíst o mátě peprné?
- Esenciální olej z máty peprné (Minta piperita) – účinky, vlastnosti, kontraindikace
- Esenciální olej z máty rolní (Mentha arvensis) – účinky a kontraindikace
- Mátový olej – účinky a kdy se dá použít?
VIDEO: Máta peprná a její blahodárné účinky
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články
[…] které využívaly naše babičky vzpomeneme žvýkání aromatických bylinek – například máty, petrželky či zrnka […]
[…] Samozřejmě, pít je třeba hlavně čistou vodu. Česko se pyšní velmi kvalitní pitnou vodou, kterou získáte z vašeho vodovodu. Velmi dobrou tekutinou výhodnou pro váš organismus jsou také ovocné šťávy, které obsahují i antioxidanty, vitamíny a minerály. Odborníci také doporučují jako vhodný nápoj pro tělo čaj. Osvěžit se můžete i s vodou s citronem, limetkami nebo mátou. […]
[…] máta peprná – 2 hrsti čerstvých listů na ½ litru alkoholu […]