Sponzorováno

Masáž gua sha (neboli kvaša, guaša) – k čemu je dobrá? 4.53/5 (19)

Při gua sha, masér škrábe pokožku krátkými či dlouhými tahy

Při gua sha, masér škrábe pokožku krátkými či dlouhými tahy

Co je gua sha?

Gua sha je spíš přírodní, alternativní terapie než masáž – je to jakési oškrábání pokožky masážním nástrojem ke zlepšení oběhu. Tato starověká čínská léčebná technika může vést k lepšímu zdraví a může také řešit některé zdravotní problémy, třeba jako chronická bolest.

Při gua sha, masér škrábe pokožku krátkými či dlouhými tahy, aby stimuloval mikrocirkulaci měkké tkáně. To ve finále zvyšuje průtok krve. Tyto tahy se provádí nástrojem s hladkým okrajem známým jako masážní nástroj gua. Masér také aplikuje masážní olej na kůži a pak nástroj používá k opakovanému oškrábnutí pokožky.

Gua sha je určen k řešení stagnující energie, nazývané chi, v těle. Asiaté věří, že tato stagnace může být odpovědná za zánět. Zánět je hlavní příčinou mnoha stavů spojených s chronickou bolestí. Předpokládá se, že toto tření povrchu pokožky pomůže snížit zánět a podpořit uzdravení.

Gua sha se obecně provádí na zádech, hýždích, krku, pažích a nohou. Jemná verze je dokonce někdy používána na obličeji jako obličejová technika. Váš masér může při masáži použít mírný tlak a postupně může zvyšovat jeho intenzitu, aby zjistil, kolik síly ještě můžete akceptovat.

Jaké jsou zdravotní výhody gua sha?

Jak už jsme uváděli, Gua sha může snížit zánět, takže se často používá k léčbě onemocnění, které způsobují chronickou bolest, jako je artritida a fibromyalgie, stejně jako další onemocnění, která vyvolávají bolesti svalů a kloubů.

Gua sha může také zmírnit příznaky jiných stavů, například:

1. Hepatitida B

Hepatitida B je virovou infekcí, která způsobuje zánět jater, poškození jater a jizvení jater. Výzkum naznačuje, že gua sha může snížit chronický zánět jater. To je zajímavé, že?

Jedna případová studie sledovala člověka s vysokými jaterními enzymy, což je právě indikátor zánětu jater. Byl na masáži gua sha a po 48 hodinách léčby zaznamenal pokles jaterních enzymů. Tento případ (a nejen tento) vede k tomu, že vědci mají pocit, že gua sha má schopnost zlepšit zánět jater, čímž dále snižuje pravděpodobnost poškození jater. Další výzkum probíhá.

2. Zlepšení migrénové bolesti hlavy

Pokud vaše migréna nijak nereaguje na léky, které nejsou dostupné na lékařský předpis, může vám možná pomoci Gua sha. V jedné studii 72-letá žena žijící s dlouhodobými chronickými bolestmi šla chodila gua sha po dobu 14 dnů. Její migrény se během této doby výrazně zlepšily, což naznačuje, že tato stará léčebná technika může být účinným prostředkem proti bolesti hlavy. Je ale také zapotřebí více výzkumu.

3. Podporuje dokonce kojení

V jedné studii byla ženám od druhého dne po porodu dávána pravidelně masáž gua sha, až do opuštění nemocnice. Nemocnice tyto ženy sledovala v několika týdnech po porodu a zjistila, že mnoho z nich má méně zpráv o překrvení prsou, plnosti prsou a nepohodlí. A to jim hodně usnadnilo kojení. Zajímavé, že? Je to tak.

Sponzorováno

4. Bolest krku

Technologie Gua sha může být také účinná při léčbě chronické bolesti krku. K určení účinnosti této léčby bylo 48 účastníků studie rozděleno do dvou skupin. Jedna skupina se podrobila delší dobu masáži gua sha a druhá použila tepelnou podložku na ošetření bolesti krku. Po týdnu účastníci, kteří prošli masáží gua sha, hlásili méně bolesti ve srovnání se skupinou, která s metodou gua sha nepřišla do styku.

5. Tourettův syndrom

Touretteův syndrom se projevuje nedobrovolnými pohyby, jako jsou obličejové tiky či a hlasité výbuchy vzteku. Podle jedné případové studie může gua sha v kombinaci s jinými terapiemi přispět ke snížení symptomů Touretteva syndromu.

Při studii byl sledován 33letý muž, který měl od 9. roku věku diagnostikován Tourettův syndrom. Docházel na akupunkturu, užíval byliny, chodil pravidelně na gua sha. Po 35 týdnech se jeho symptomy zlepšily o 70 procent. Přestože tento muž měl pozitivní výsledky, je zapotřebí dalšího výzkumu. Ale je to velice slibné.

6. Pomůže pro perimenopauze

Perimenopauza nastává, když se ženy blíží k menopauze. Příznaky jsou například:

  • nespavost
  • nepravidelná perioda
  • úzkost
  • únava
  • návaly horka

Několik studií zjistilo, že u některých žen dojde při pravidelné alplikaci gua sha ke zmírnění symptomů perimenopauzy. Například jedna studie zkoumala 80 žen s perimenopauzálními příznaky. Intervenční skupina dostávala 15 minut léčby gua sha jednou týdně ve spojení s konvenční terapií po dobu 8 týdnů. Kontrolní skupina dostala pouze konvenční terapii. Po dokončení studie oznámila intervenční skupina ve srovnání s kontrolní skupinou větší snížení symptomů, jako je nespavost, úzkost, únava, bolesti hlavy a návaly horka. Vědci se domnívají, že terapie gua sha může být bezpečným a účinným prostředkem proti perimenopauze.

7. Detoxikace

Gua sha dává do pohybu lymfatický sytém. Proto je dobrá při detoxikaci.

8. Stimuluje imunitní systém

Jedna z nejslibnějších výhod gua sha je její účinek na imunitní systém. Když je tato masáž prováděna, aktivuje se imunitní systém a umožňuje tělu urychlit jeho přirozený proces hojení. V asijské kultuře je často používána gua sha v případě léčby onemocnění metodou „nechte nemoc uniknout z těla pryč“.

Má gua sha nějaké vedlejší účinky?

Jako přírodní a přirozený léčebný prostředek je gua sha bezpečná. Tato masáž však může změnit vzhled Vaší pokožky. Protože se jedná o tření nebo škrábání pokožky masážním nástrojem, mohou prasknout malé krevní cévy známé jako kapiláry v blízkosti povrchu pokožky. To může způsobit podlitiny kůže a menší krvácení. Poranění obvykle zmizí za pár dní.

Vyhýbejte se této technice, jestliže jste během posledních šesti týdnů prodělali operaci. Lidé, kteří užívají přípravky k ředění krve nebo mají poruchy srážlivosti, nejsou moc dobrými kandidáty na masáž gua sha. V tomto případě je potřeba vše konzultovat s lékařem.

A co vy? Znáte tuto metodu, masáž? A jak vám pomohla? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále přečíst?

VIDEO: Jak vypadá gua sha?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Masáž gua sha (neboli kvaša, guaša) – k čemu je dobrá?”

    1. Vlastina Šedinová napsal:

      Článek je zajímavý a srozumitelně napsaný. Přináší cenné informace, jen jeho jediným nedostatkem je video, kde se ukazuje gua sha masáš, ale v anglickém jazyce. Jsme Češi a každý anglicky neumí.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva