Obsah článku
Přestože se kdysi tuhá mýdla používala k mytí i praní, postupem času se z našich domácností vytratila. Nahradili je totiž tekutá mýdla či sprchové gely a v případě čištění prádla dnes používáme armádu moderních pracích prostředků. Věděli jste však, že na jihu Francie se stále vyrábějí mýdlové kostky na přírodní bázi s jedinečnými vlastnostmi? Poznejte rozmanité přednosti Marseillského mýdla, kterými si tento naturální pomocník možná získá i vás.
Místo původu prozrazuje již samotný název
Originální a v podstatě velmi jednoduchý název Savon de Marseille v překladu znamená mýdlo z Marseille. Právě v tomto jihofrancouzském městě se tradice výroby mýdla udržuje již úctyhodných 600 let. Patřičnou vážnost tomuto výrobku však projevil až Ludvík XIV., který v roce 1688 položil základy významné obchodní značky. Prostřednictvím zákona totiž stanovil, že název Savon de Marseille se smí používat výhradně pro mýdla z olivového oleje zhotovené ve zmíněné územní oblasti. Od té doby se zákon pozměnil pouze v jediném směru – do mýdel mohou být přiměšováno i jiné rostlinné oleje (palmový a kokosový).
Ingredience nejsou tajné
Jak již bylo zmíněno výše, základem každého mýdla je olivový olej, který se v kostce může nacházet až v 72% ním podílu. Výsledný produkt má tehdy typickou nazelenalou barvu. Pokud se do mýdlové substance přidá i palmový a kokosový olej, barva mýdla se změní na krémovou. Pěnivý produkt dále obsahuje mořskou vodu ze Středozemního moře, kalcinované sodu (uhličitan sodný) a louh (hydroxid sodný).
Tradice na ústupu
Zatímco začátkem 20. století se produkce Marseillského mýdla vyšplhala až na 180 tisíc tun ročně, dnes je situace zcela odlišná. Z původních 132 převážně rodinných manufaktur totiž k roku 2000 totiž zůstalo jen pět. Poměrně výrazným způsobem se přitom změnila i velikost kostek. Někdejší pětikilové a dvacetikilové bloky mýdla se změnily na kostky s hmotností od 300 gramů do jednoho kila. Pokud vás zajímá cena, pak vězte, že 400-gramové balení odlehčí vaši peněženku o přibližně pět eur.
Sponzorováno
Desatero vzácných vlastností Marseillského mýdla
- Jde o čistě přírodní produkt. Marseillské mýdlo je založeno na 100%ně naturální bázi. Jako vůně se při výrobě používají esenciální oleje a květiny (levandule, lupeny růží a podobně).
- Je přátelské k životnímu prostředí a není testováno na zvířatech. Originální Marseillské mýdlo je biologicky rozložitelné, bez barviv a bez konzervantů. Výzkum a kontrola kvality probíhá v laboratořích, které nevyžadují testování na zvířatech.
- Je ekonomické. Marseillské mýdlo díky své konzistenci vydrží až dvakrát déle než běžné mýdlo z obchodu. Pokud se s kostkou o hmotnosti 250 gramů bude jeden člověk sprchovat každý den, vydrží mu přibližně dva měsíce.
- Přispívá ke kráse. Marseillské mýdlo je hypoalergenní, neobsahuje žádné chemikálie a je ideální pro citlivou pokožku. Dermatologové ho často doporučují při léčbě akné, ekzémů, lupénky a přecitlivělé pokožky. Jeho pH 9,5 nezpůsobuje žádné podráždění. Právě naopak, zanechává pokožku hebkou.
- Odstraňuje i odolnější skvrny. Zaschlá rajčatová šťáva či dokonce krvavé fleky – to vše při správném použití není pro Marseillské mýdlo žádný problém. Stačí ho nanést na skvrnu namočenou ve vlažné vodě, nechat působit alespoň 30 minut (případně přes noc) a potom prádlo vyprat v pračce. Mýdlové vločky můžete nasypat i přímo do bubnu.
- Je šetrné k jemným textiliím. Hedvábí, vlna i dětské oblečení si díky Marseillského mýdlu uchovávají svou jemnost a dokáží se zbavit odolnějších skvrn bez zásahu agresivních prostředků.
- Je antiseptické. Pokud Marseillského mýdlem potřete podrážděnou či poraněnou pokožku, rány zůstanou dezinfikované a proces hojení se urychlí.
- Poslouží i jako pěna na holení. Stačí Marseillským mýdlem promnout tolikrát, až se na mokré pokožce vytvoří krémovitá pěna. Díky olivovému oleji zůstane oholená kůže jemná a vláčná.
- Odpuzuje moly. Pokud se tento škodlivý hmyz nastěhoval i do vašeho šatníku, vložte mezi oblečení právě kousky Marseillského mýdla.
- Můžete ho používat jako univerzální čistící prostředek. Pokud necháte v teplé vodě rozpustit mýdlové vločky, klidně ní můžete mýt nábytek, obkládačky a sanitu v koupelně či dokonce podlahy. Mýdlo je vhodné i na kožené sedací soupravy.
Jaké účinky byste od Marseillského mýdla zřejmě nečekali?
Kostky tohoto francouzského mýdla v nohách postele jsou prý skvělými bojovníky proti nočním křečím a revmatismu. Oceníte ho dokonce i v případě, pokud nemáte zubní pastu. Složky Marseillského mýdla mají údajně příznivé účinky na dásně. Sporným zbývá jen to, jak takové mýdlo v ústech asi „chutná“.
Co si dále přečíst o mýdle?
VIDEO: Marseillské mýdlo a jeho výroba
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kosmetika a vizáž
Přečtěte si také naše další články