Sponzorováno

Marihuana a zdraví: Mocný lék nebo nebezpečná droga? 4.7/5 (37)

Marihuana a zdravíZemí, kde je marihuana stále na seznamu zakázaných látek – s vysokým potenciálem zneužití, a zatím žádnými prokázanými zdravotními benefity – je na světě velmi mnoho. Jak to tedy opravdu je? Má tato rostlina využitelný léčebný potenciál? Obsahové látky zodpovědné za účinky marihuany, nazýváme společným názvem – kanabinoidy.

Jak se momentálně využívá marihuana k léčebným účelům?

V České republice je na trhu ústní sprej, který obsahuje marihuanový extrakt, a tedy přírodní kanabinoidy. Určen je k léčbě spastických (křečovitých) stavů a bolesti při roztroušené skleróze. Dronabinol a nabilone jsou syntetické kanabinoidy, účinné v léčbě ztráty apetitu, ztráty na hmotnosti (při AIDS, či rakovině), a také při nevolnosti a zvracení v důsledku chemoterapie.

Nežádoucí účinky marihuany a kanabinoidů

Samozřejmě, marihuana ani kanabinoidy nejsou bez rizik, ani vedlejších účinků. Kromě depresí, se v souvislosti s užíváním marihuany v pubertě a rané dospělosti nejčastěji hovoří o rozvoji schizofrenie a zhoršení rozumových funkcí. Pochopitelně, kouření marihuany je stejně, jako kouření tabáku, karcinogenní, a může vést ke vzniku rakoviny, nebo vyvolat chronickou bronchitidu (dlouhodobý zánět průdušek). Používání léčebných dávek konopného extraktu, či syntetických kanabinoidů, však není s těmito nežádoucími účinky propojené, a proto můžeme tuto léčbu považovat za mnohem bezpečnější, než rekreační kouření marihuany.

Marihuana a rakovina

V souvislosti s rakovinou a léčebným používáním marihuany, bylo již provedeno množství studií, jejich výsledky však zatím nevedou k jednoznačným závěrům. Kanabinoidy dokážou potlačit růst některých nádorů – tím, že zabrání dělení nádorových buněk, i novotvorbě cév, které nádor vyživují. Nicméně, nefungují univerzálně, a jejich účinky závisí na konkrétním typu rakoviny.

Přesto je internet plný zpráv o zázračném konopném oleji, který léčí rakovinu. Neznámější je příběh Ricka Simpsona strojního inženýra, kterému byla v roce 2012 diagnostikována rakovina kůže. Tu se mu nakonec podařilo úspěšně vyléčit. Dnes je jedním z nejaktivnějších aktivistů na světě, který se snaží zpopularizovat a zlegalizovat lék, pomocí kterého vyléčil přes 5000 lidí z rakoviny. Svůj recept na výrobu konopného oleje publikoval Rick i na internetu, najdete ho na stránce phoenixtears.ca.

Lékařka Sue Sisleyová a její výzkum léčby s marihuanou

Lékařka Sue Sisleyová zaznamenala nečekaný trend mezi pacienty. Vyšetřuje pacienty, kteří bojují s posttraumatickým stresem (PTSD) a mnozí z nich cítili z užívaných léků úzkost, nespavost či deprese. Někteří pacienti jí ovšem oznámili, že místo užívání několika léků se cítí lépe, protože našli alternativu – léčí se pomocí marihuany. Sisleyová zjistila, že léčba může napomoci při několika diagnózách.

Sponzorováno

AIDS / HIV

Ve výzkumu na 10 HIV pozitivních lidech, kteří kouřili marihuanu, výsledky zaznamenali, že pacienti měli lepší spánek, větší chuť k jídlu a také se jim zlepšila psychická nálada.

Alzheimerova choroba

Vědci také zjistili, že užívání marihuany zpomalilo průběh proteinových depozit na mozek. Podle odborníků proteiny mohou být součástí látek, které způsobují Alzheimerovu chorobu.

Artritida

Zjištění jsou protichůdné, ale některé z nich naznačují, že užívání snižuje úroveň artritidy.

Chronická bolest

Užívání může mít také významný analgetický účinek, při testování 56 pacientů došlo k 30% snížení chronické bolesti.

Crohnova nemoc

Marihuana zmírňuje bolest, průjmy a napomohla pacientům přibírat.

Epilepsie

Marihuanový extrakt v pokusech na NYU Longone Medical Centre ukázal poloviční snížení záchvatů epilepsie u dětí i dospělých.

Glaukom

Je jednou z hlavních příčin slepoty pro zvýšený oční tlak. Vědci zjistili, že marihuana může snižovat nitrooční tlak, ale také snížit krevní tlak, TEB by mohl poškodit oční nerv pro snížené krevní napájení.

Na co všechno může být dobrá marihuana?

Za poslední roky si vědci z celého světa několikrát posvítili na účinky marihuany v souvislosti se zdravím člověka nebo léčbou určitých onemocnění. Výzkumy ukazují, že s určitými omezeními a samozřejmě pod dohledem lékařů, by mohla být marihuana prospěšná a mít pro zdraví pozitivní účinky například i při:

  • hubnutí
  • diabetu 2. typu
  • některých druzích rakoviny
  • depresi, úzkosti, hyperaktivitě
  • glaukomu (onemocnění očí, zelený zákal / šedý zákal)
  • epileptických záchvatech nebo Tourettovým syndromem
  • AIDS
  • migréně
  • artritidě
  • Alzheimerově chorobě
  • neurologických poškozeních (například po mrtvici)
  • střevních zánětech
  • roztroušené skleróze
  • bipolární poruše (manio-depresivní psychóze)

Na potvrzení těchto účinků si však budeme muset ještě počkat, protože jsou zapotřebí ještě další výzkumy a testy. I proto se oficiálně marihuana používá pouze k tišení bolestí u pacientů s onemocněními jako je rakovina, AIDS, roztroušená skleróza, Parkinsonova a Alzheimerova choroba.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: O konopí

VIDEO: Konopí, výzva pro vědu

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva