Obsah článku
Co za ovoce je marakuja (mučenka)?
Mučenka jedlá čili marakuja je popínavý teplomilný druh mučenky, která se jako ovoce pěstuje v severozápadní části Jižní Ameriky, v Indii, na Novém Zélandu, v Karibiku, Brazílii, v jižní Floridě, na Havaji, v Austrálii, ve východní Africe, v Izraeli a v Jihoafrické republice. Má tvrdou vnější kůru a šťavnatý střed naplněný semeny.
Existuje několik typů marakuje, které se liší velikostí a barvou. Fialové a žluté odrůdy jsou u nás nejčastěji dostupné, jsou to tyto druhy:
- Passiflora edulis. Jedná se o malé kulaté nebo oválné plody s fialovou slupkou.
- Passiflora flavicarpa. Tento druh je kulatý nebo oválný se žlutou slupkou a obvykle o něco větší než fialová odrůda.
Ačkoli jsou to tropické plody, některé odrůdy mohou relativně v pohodě přežít v subtropickém podnebí. Z tohoto důvodu se pěstují po celém světě a plodiny lze nalézt v Asii, Evropě, Austrálii a Jižní a Severní Americe.
Marakuja (mučenka) je hodně výživná
Mučenka je dobrým zdrojem živin, zejména vlákniny, vitamínu C a provitaminu A. Jedna fialová mučenka obsahuje tyto (a další) živiny:
- Kalorie: 17
- Vláknina: 2 gramy
- Vitamin C: 9% doporučené denní hodnoty (DDD)
- Vitamin A: 8% DDD
- Železo: 2% DDD
- Draslík: 2% DDD
I když se to nemusí zdát moc, mějte na paměti, že se jedná o hodnoty pro jediné malé ovoce, které má pouze 17 kalorií. Marakuja je také bohatá na další prospěšné rostlinné sloučeniny, včetně karotenoidů a polyfenolů. Jedna studie ve skutečnosti zjistila, že mučenka byla bohatší na polyfenoly než mnoho jiných tropických druhů ovoce, včetně banánů, liči, manga, papáji a ananasu.
Mučenka navíc nabízí malé množství železa. Vaše tělo obvykle příliš dobře neabsorbuje železo z rostlin. Železo v mučence však přichází s velkým množstvím vitaminu C, o kterém je známo, že zvyšuje vstřebávání železa. A to je přeci super.
Přínosy mučenky pro vaše zdraví
Díky svému skvělému nutričnímu profilu může mučenka nabídnout různé zdravotní výhody. Pojďme se na několik z nich podívat.
Marakuja je bohatá na antioxidanty
Antioxidanty chrání vaše tělo před volnými radikály, což jsou nestabilní molekuly, které mohou poškodit vaše buňky, pokud jsou přítomny ve velkém množství.
Mučenka obsahuje mnoho antioxidantů. Je zejména bohatá na vitamín C, beta karoten a polyfenoly.
Polyfenoly jsou rostlinné sloučeniny, které mají řadu antioxidačních a protizánětlivých účinků. To znamená, že mohou snížit vaše riziko chronického zánětu a stavů, jako jsou srdeční choroby (2, 5, 6).
Vitamin C je důležitý antioxidant, který musíte získat ze své stravy. Podporuje váš imunitní systém a zdravé stárnutí.
Beta karoten je také důležitým antioxidantem. Vaše tělo jej přemění na vitamin A, který je nezbytný pro zachování dobrého zraku.
Jídelníčky bohaté na rostlinný beta karoten byly spojeny s nižším rizikem některých druhů rakoviny, včetně prostaty, tlustého střeva, žaludku a prsu (studie na toto téma zde).
Semena mučenky jsou bohaté na piceatannol, polyfenol, který může zlepšit citlivost na inzulín u mužů s nadváhou, což potenciálně snižuje riziko cukrovky 2. typu, pokud se užívá jako doplněk.
Marakuja je velmi dobrým zdrojem vlákniny
Jedna porce mučenky poskytuje asi 2 gramy vlákniny – a věřte, že na tak malé ovoce je to docela dost. Vláknina je důležitá pro udržení zdravého střeva a prevenci zácpy, přesto ji většina lidí nejí dostatečné množství.
Sponzorováno
Rozpustná vláknina pomáhá zpomalit trávení jídla, což může zabránit prudkému zvýšení hladiny cukru v krvi.
Jídelníčky s vysokým obsahem vlákniny jsou také spojeny s nižším rizikem onemocnění, včetně srdečních chorob, cukrovky a obezity.
Doplňky z kůry mučenky mohou efektivně snižovat zánět
Vysoký obsah antioxidantů ve slupce mučenky jim může poskytnout silné protizánětlivé účinky, pokud jsou brány jako doplněk stravy.
Jedna malá studie zkoumala účinky doplňku kůry z fialové mučenky na příznaky astmatu po dobu čtyř týdnů. Skupina, která užívala doplněk, zaznamenala snížení sípání, kašlání a dušnosti.
V jiné studii u lidí s kolenní osteoartritidou zaznamenali ti, kteří užívali extrakt z kůry fialové mučenky, menší bolest a ztuhlost v kloubech než ti, kteří tento doplněk neužívali. Zajímavé výsledky, že?
Celkově jsou ale účinky antioxidantů na záněty a bolesti u pacientů s osteoartrózou stále nejasné a je zapotřebí dalšího výzkumu.
Je dobrá pro diabetiky
Mučenka má nízký glykemický index a vysoký obsah vlákniny (10,4%). To z ní dělá skvělé ovoce pro udržení hladiny inzulínu pro diabetiky.
Ovoce jako mučenka má vysoký obsah vlákniny, jako je pektin, díky kterému se budete cítit plní, aniž byste zvýšili příjem kalorií.
Mladší pleť s marakujou
Všichni víme, že antioxidanty jsou dobré pro naši pokožku. Mučenka obsahuje mnoho druhů antioxidantů, jako je vitamin A, vitamin C, riboflavin a karoten. Tyto antioxidanty snižují produkci volných radikálů v našem těle. Volné radikály jsou vytvářeny buňkami našeho těla jako vedlejší produkt a mohou způsobit stárnutí pokožky. Protizánětlivé vlastnosti mučenky mají tendenci uklidňovat a regenerovat naši pokožku.
Zlepšuje naši imunitu
Posilte si imunitu pomocí mučenky. Mučenka je hodně bohatá na vitamín C, beta-kryptoxanthin a alfa-karoten, které posilují vaši imunitu. Má také železo, které zvyšuje hladinu hemoglobinu v našich červených krvinkách.
Prevence osteoporózy
Je známo, že mučenka je bohatá na minerály, jako je hořčík, vápník, fosfor železnatý, draslík a sodík. Tyto minerály udržují dobrou hustotu kostí, pomáhají při rychlém zotavení kostí a předcházejí osteoporóze.
Možné nevýhody a rizika mučenky
Mučenka je pro většinu lidí naprosto bezpečná, alergie se vyskytuje u malého počtu lidí. U osob s alergií na latex se zdá, že jsou nejvíce ohroženy alergií na mučenky. Je to proto, že některé rostlinné proteiny v ovoci mají strukturu podobnou struktuře latexových proteinů, což může u některých lidí vyvolat alergickou reakci. Tak na to pozor.
Fialová mučenka může také obsahovat chemikálie zvané kyanogenní glykosidy. Ty se mohou kombinovat s enzymy za vzniku jedovatého kyanidu a jsou potenciálně jedovaté ve velkém množství. Musí to být ale opravdu velké množství. Tvrdá vnější slupka ovoce se však obvykle nejí a obecně se považuje za nepoživatelnou. Takže v tomto směru žádný strach.
Jak jíst marakuju?
Chcete-li jíst toto chutné tropické ovoce, můžete ho jednoduše rozkrojit (nebo stačí rukama roztrhnout kůru), abyste odhalili barevné, šťavnaté maso a semena. Semena jsou jedlá, takže je můžete jíst spolu s dužinou. Čeká na vás intenzivní výborná citrusová chuť.
Bílý film oddělující kůži od masa je také jedlý, ale většina lidí ho nejí, protože je velmi hořká.
Sponzorováno
Mučenka je velmi univerzální a lze ji použít mnoha způsoby. Mnoho lidí si na ovoci pochutnává syrové a jedí ho přímo z kůry. Mezi nejoblíbenější způsoby použití mučenky patří:
- Koktejly a nápoje. Dužinu marakuje lze protlačit přes síto a připravit tak šťávu, kterou lze přidat do koktejlů nebo použít k přípravě nápojů.
- Dezerty – marakuja se často se používá jako poleva nebo příchuť pro koláče a dezerty, jako je tvarohový koláč nebo pěna.
- Na saláty. Může být použita k přidání citrusové a sladké chuti do salátů.
- V jogurtech. Smíchejte marakuju s neochuceným bílým jogurtem a připravte si lahodnou svačinku nebo snídani.
A co si dále o mučence přečíst?
Zdroj článku a studie o mučence
- The Effect of Piceatannol from Passion Fruit (Passiflora edulis) Seeds on Metabolic Health in Humans Vliv Piceatannolu z mučenky (Passiflora edulis) na metabolické zdraví u lidí
- Studies on floral biology of passion fruit Autor: Kundan Kishore
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé ovoce
Přečtěte si také naše další články