Sponzorováno

Lymfotaping – co je to – kdy a proč se využívá 4.64/5 (11)

  • Lymfotaping je technika, která využívá speciální elastické pásky, nazývané lymfotapy, k ovlivnění toku lymfy a podpůrné léčbě lymfatického systému. Tato metoda byla vyvinuta jako alternativa nebo doplněk k tradiční lymfatické drenáži, která se používá při léčbě otoků, edémů a lymfatických problémů.
  • Lymfotapy jsou tenké a elastické pásky s lepící vrstvou na jedné straně. Jsou navrženy tak, aby se při aplikaci natáhly a poté vrátily do své původní délky. To vytváří mírný tah na pokožku a podkožní tkáně, což může pomoci otevřít lymfatické cesty a podporovat odtok lymfy.
  • Lymfotaping se často používá v různých situacích.
  • Lymfatické otoky: Lymfotaping se často používá k podpoře odtoku lymfy a ke snížení otoků a edémů způsobených lymfatickými problémy, jako je lymfedém nebo chronický otok.
  • Sportovní zranění: Lymfotaping může být použit při podpoře hojení zranění, snížení otoků a podpůrné léčbě poúrazových stavů, jako jsou natažené svaly, natržené vazy nebo modřiny.
  • Různé bolestivé stavy: Někdy se lymfotaping používá jako součást multimodálního přístupu ke zmírnění bolesti při různých podmínkách, jako jsou bolesti zad, bolesti kloubů nebo napětí svalů.
  • Korekce postury: Lymfotaping může být použit k podpoře správné postury tím, že poskytuje podporu a stimuluje určité svaly a tkáně.
  • Před použitím lymfotapingu je důležité to konzultovat s odborníkem, jako je fyzioterapeut nebo lékař s odborností na lymfatický systém. Tito odborníci mohou posoudit vaše individuální potřeby a vybrat vhodnou techniku a aplikaci lymfotapingu pro vaše konkrétní podmínky.

Lymfotaping – co je to - kdy a proč se využíváRegenerace tkání po úrazu, rekonvalescence nebo následná pooperační péče bude neustále závislá na tom, jak si poradíte s otoky. Na jedné straně je otok životně důležitý, protože tvoří fyziologickou obranu proti dalšímu poškozování tkání. Ale čeho je moc, to je prostě příliš. Tím je řečeno to, že na druhou stranu jde o nepříjemnou komplikaci, která prodlužuje dobu zotavování a způsobuje jen další zbytečnou bolest.

Léčba otoku je tímto způsobem nezbytnou součástí léčby a zotavení muskuloskeletálního aparátu.

Určitě existuje více způsobů, jak se vypořádat s otoky. Jednou z možností je použití lymfatických pásek, které jsou nejúčinnějším a nejméně bolestivým řešením.

Lymfotaping a co byste měli vědět?

Jejich práce spočívá v tom, že zlepšuje cirkulaci krevního a lymfatického oběhu, a právě o to nám jde. Zároveň pomáhá trávicímu systému a imunologickým procesům tam, kde cítíte bolesti. Výsledkem je rychlejší zotavení. Odlišnost od klasického tejpování spočívá v úplně jiné aplikaci, která v tomto případě podporuje lymfodrenáž!

Abyste to lépe pochopili, čtěte následující řádky. Podobně jako u dopravní infrastruktury s dálnicemi, hlavními a vedlejšími ulicemi, tak lymfatická soustava vytváří systém cév, tkání a orgánů. Jejich primární prací je tvoření a odvádění lymfy do žilního systému. Vzhledem k tomu, že otok není nic jiného než nahromaděná tekutina v určitém místě, kde nemá co dělat, můžeme si nepochybně pomoci jejím přemístěním. V tomto případě pravděpodobně navíc došlo k porušení žilní stěny, která bohužel propouští i to, co nemá. Kromě lymfotapingu však máme i další metody, jak s otoky bojovat.

Sponzorováno

Nežádoucí výpotek za pomocí tejpovacích pásků nasměrujeme směrem k méně přetížené oblasti, tedy k nejbližším zdravým a volným lymfatickým uzlinám. Tímto rozložením sil dosáhneme výrazného zmírnění otoku. K čemu lymfatická páska slouží, je zřejmé. V každém případě bychom i rádi upřesnili okolnosti, kdy byste aplikaci tejpů neměli provádět.

Kdy raději lymfotape nepoužívat?

Odložte pásku pro případ, že máme horečku. Páska skutečně nenabízí pomoc při hnisavém onemocnění kůže a otevřených ran. Tejpy ani nelepte na bradavice a kožní záněty nebo jiné dermatitidy. Opatrní buďte u seniorů, pokud trpí tzv. papírovou kůží. V případě podráždění žil nebo diabetické nohy se přikláníme k tomu, abyste se poradili se svým lékařem, stejně jako v případě, že trpíte rakovinou.

V případě, že máte vysoký krevní tlak, poruchy ve štítné žláze nebo onemocnění ledvin a objevují se otoky, bude pravděpodobně příčina někde jinde než v muskuloskeletálním systému. V těchto případech vám tejpy nepomohou, ale bez vhodného zahájení léčby se situace jen zhorší. V případě, že se na vás nic z toho nevztahuje, můžete se učit jak se správně otejpovat.

Jak tedy lymfotape správně aplikovat?

Před aplikací kineziologické pásky je pro začátek životně důležité pokožku připravit, tedy odmastit, osušit a oholit. V tu chvíli vezměte připravené tejpovací pásky, které se přestřihnou do „vějíře“. Nejprve zakružte rohy (ze kterých budou kotvy), v tom místě nechejte cca. 4 cm pásky v celku a poté zbytek nastříhejte na jednotlivé proužky, tj. na čtyři prsty. Dostanete takovou okouzlující chobotničku.

Kotva se přiloží blízko lymfatických uzlin a proužky se postupně přilepí bez napětí směrem k otoku ve tvaru vějíře. Důležité je napětí a umístění jednotlivých pásků. V případě lymfatického tejpování pásku nenatahujte, protože je předem nalepena na ochranný papír s cca 10 % napětím z výroby, ale můžete ji napnout na danou část těla jako při klasické aplikaci kineziologických tejpů. Kotvu dáme co nejblíže k uzlině nad ovlivněnou oblast. Vytvořenými pruhy se snažíme překrýt největší myslitelnou zónu otoku.

Cílem je v podstatě ovlivnit dynamiku tělesných tekutin a následně snížit otoky, což úzce souvisí se zmírněním bolestí, dekompresí měkké tkáně a posílením svalové pumpy. Tyto tři primární efekty lymfatického pásku zaručí pozoruhodný pokrok v cirkulaci lymfy a krve v postižené oblasti, tedy rychlejší transport odpadních látek, což může celkově urychlit hojení.

Lymfotaping kolene

Pokud jde o oblast kolenního kloubu, lze pro fixaci a léčbě použít velké spádové uzliny, ale i jiné důležité uzliny mezi zádní částí stehna a lýtkem. Jedná se o malé uzlinky. Důležité jsou také ty, které leží mezi stehenními výběžky.

Lymfotaping lze využít i u jiných částí těla. Ale to si necháme do dalšího článku, kde se dozvíte, jak si poradit s lymfotapingem u otoku hlavy a krku.

Sponzorováno

Máte zkušenosti s lymfotapingem? Napište nám do komentářů.

Dále si na toto téma přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Jana Kolínková (více o nás)

 

Jana Kolínková je specialistkou na téma kolem fyzioterapie a rehabilitace. Aktivně sportuje a její práce je i její zálibou. Spolehněte se na ni v oblasti tejpingu a ve všem kolem fyzioterapie. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva