Sponzorováno

Lymfodrenáž a její účinky – jak je to s ní doopravdy? 4.73/5 (37)

  • Lymforenáž je terapeutická technika, která se používá k podpoře a zlepšení odtoku lymfy v lymfatickém systému. Lymfatický systém je důležitou součástí imunitního systému a zodpovídá za odstraňování odpadních látek, toxických látek a nadměrného množství tekutin z těla.
  • Účinky lymfodrenáže probereme v tomto článku.
  • Zlepšuje lymfatický oběh: Lymfodrenáž pomáhá zlepšit tok lymfy v lymfatickém systému. Při správné aplikaci se provádí specifické pohyby a tlak na lymfatické uzliny a cévy, což podporuje jejich aktivitu a zlepšuje odtok lymfy.
  • Podporuje odstranění toxických látek: Lymfatický systém má funkci odstraňovat toxiny a odpadní látky z těla. Lymforenáž stimuluje tento proces, což může pomoci detoxikaci těla a snížit zátěž na imunitní systém.
  • Redukce otoků: Lymforenáž se často používá k redukci otoků, které mohou být způsobeny přetížením lymfatického systému nebo nedostatečným odtokem lymfy. Stimulace lymfatického toku může pomoci snížit otoky a zlepšit drenáž tekutin.
  • Posílení imunitního systému: Zlepšený lymfatický tok může podpořit imunitní systém tím, že pomáhá odstraňovat patogenní organismy, viry a bakterie z těla. Silný a zdravý lymfatický systém je důležitý pro optimální funkci imunitního systému.
  • Relaxace a zklidnění: Lymforenáž může také přinést relaxaci a zklidnění. Masáž a stimulace lymfatického systému mohou působit relaxačně na tělo a mysli, snižovat stres a zlepšovat celkový pocit pohody.
  • Lymforenáž by měla být prováděna odborně vyškoleným terapeutem, který má znalosti o lymfatickém systému a správných technikách. Nejlepší je konzultovat s odborníkem v oblasti lymfoterapie, aby se získaly přesné informace a doporučení ohledně lymforenáže a její aplikace.

Jak je to s lymfodrenáží? Pomáhá proti celulitidě?

Jak je to s lymfodrenáží? Pomáhá proti celulitidě?

V některých kosmetických salonech někdy ani nevědí, co nabízejí – zprůchodnění lymfatických cév či smrt. Skutečná lymfodrenáž je hlavně pro nemocné.

Nebyli jste na lymfodrenáži? Nejste „in“. Slovo lymfodrenáž je dnes součástí slovníku každé ženy, která se snaží bojovat s pomerančovou kůží nebo s nadváhou. Na tento „zázrak“ se spoléháme zvlášť před létem a při klepání na dveře různých kosmetických center. Dělají v nich však skutečnou lymfodrenáž nebo jen obyčejnou uvolňující masáž?

Není lymfodrenáž jako lymfodrenáž

„Lymfodrenáž představuje speciální hmatovou techniku, která pomáhá rozpustit lymfatický systém, a tak podporuje průtok lymfy. Lymfatické uzliny se uvolní, zprůchodní lymfatické cévy, čímž se odpadní látky a toxiny posouvají postupně až do lymfatického centra, kde se lymfatický oběh spojuje s krevním,“ takovými na první pohled učenými slovy zve klientky jedno z center a slibuje zmírnění celulitidy a vyformování postavy. Když si pozorně přečtete první větu, může vás jen vyděsit. Může si někdo „rozpustit“ lymfatický systém? Bez něj bychom zemřeli. „Kdyby se rozpustil lymfatický systém, čím by se odváděl z těla tkáňový mok?“ Usmívá se MUDr. Etela Janeková. Věta má podle ní správně znít takto:

Lymfodrenážní masáž zprůchodňuje povrchové lymfatické cévy a napomáhá tak odtok přebytečné vody z lidského těla. Lékařka ještě na vysvětlení dodává: „Ochablost svalů, nedostatek pohybu, a jednostranná zátěž jsou nejčastější příčinou nedostatečného odvádění toxinů a hromadění těchto škodlivých látek ve tkáních a kloubech. Následkem toho vznikají pocity únavy, pocit těžkých nohou, celulitida, oslabení imunitního systému a otoky.“ Jak tedy důvěřovat masážnímu salonu, když hlásá nesmysl?

„Lymfodrenáž“ v salonu jen preventivně

Pokud jste úplně zdravá, příjemné hlazení, které vám v salonu udělají a říkají mu lymfodrenáž, vám zřejmě neublíží. Může vás uvolnit, zrelaxovat a pomoci odlehčit například unaveným nohám. A celulitida? Podle MUDr. Leoše Středu dokáže reklama „oblbnout davy“ a ženy zbytečně vrážejí do její léčby obrovské peníze: „Když se průtok lymfy zpomalí, v těle se hromadí toxické zplodiny a tehdy dochází v určitém místě k přestavbě tkáně. To se navenek projeví jako celulitida. Lymfodrenáž, která má za úkol pomoci průtoku lymfy, může zpomalit její další tvorbu. Jenže nemůže odstranit ty škody, které již byly napáchané a vrátit zdravou tkáň.“

Skutečná lymfodrenáž

Mnozí odborníci nám potvrdili, že lymfodrenáž zdravý člověk vlastně nepotřebuje. Podle MUDr. Evy Kmetyové, primářky fyziatrické – rehabilitačního oddělení je dokonce možné, že skutečnou lymfodrenáž v kosmetických salonech ani nedostanete: „Velmi záleží na odbornosti. Lymfodrenáž by měl dělat speciální školený fyzioterapeut. To, co se prezentuje jako odbourávání celulitidy, nemusí být skutečná lymfodrenáž. Je to módní wellness, masáže, které uvolňují ztuhlé svaly, zlepšují prokrvení, mohou odstranit z podkoží nějaké tekutiny a částečně upravit tonus pokožky a navodit příjemný pocit. Skutečná ruční lymfodrenáž se považuje za složitější techniku, která se používá především jako podpora odtoku lymfy při léčbě otoků.

Ne každý otok přitom má na svědomí nahromaděná lymfa!“ Podle doktorky Kmetyové se například při ruční lymfodrenáži používá jen na ruku osm speciálních hmatů, přičemž je důležitý tlak a směr pohybu. „Správně prováděna ruční lymfodrenáž trvá šedesát minut. V pokročilých stadiích lymfedému vznikají takzvané sloní ruky nebo nohy, tedy extrémní otoky, které nelze zaměnit s oteklými nohami například v důsledku únavy,“ říká lékařka.

Sponzorováno

A závěr?

Závěr? Pokud jste zdravá a vyberete se na takzvanou lymfodrenáž, ať už ruční nebo přístrojovou, může vás příjemně uvolnit. Podle doktora Leoše střed vám ji může udělat byť zaškolená kosmetička. Nemá co pokazit. Pokud nepomůže, neuškodí. Je jen na vás, za co zaplatíte. Kosmetické salony se pojišťují vaším podepsaným prohlášením o zdravotním stavu. Pokud však máte skutečně zdravotní problém, lymfodrenáž se musí provádět pod odborným lékařským dohledem. „Pokud vám například oteče jen jedna ruka nebo noha, neléčte se v kosmetickém salonu, ale vyhledejte lékaře. Může jít o závažné onemocnění,“ upozorňuje MUDr. Kmetyová.

Co je to lymfa?

Lymfa – tkáňový mok se v lymfatických cévách a žilkách pohybuje jedním směrem díky činnosti svalů. Lymfa se tak dostává i do těch nejmenších lymfatických cév – kapilár. V lymfatických uzlinách lymfa spolupracuje s bílými krvinkami, které chrání organismus před infekcemi, rakovinnými buňkami, viry či před bakteriemi. Lymfatické cévy tvoří velkou část imunitního systému. Jejich úlohou je odvod toxických látek z tělesných tkání. Při normální činnosti protéká lymfatickým systémem přibližně čtyři litry tekutin, co jsou vlastně vedlejší produkty metabolických procesů.

Zdravý člověk lymfodrenáž vlastně nepotřebuje. Lymfu si může rozproudit obyčejnou masáží nebo cvičením, při kterém se přirozeně namáhá svalstvo, například obyčejný běh, chůze, aerobik či pilates cvičení. Když už však někdo chce lymfodrenáže absolvovat, neměl by je podstupovat častěji než jednou týdně.

Léčebná lymfodrenáž

Lymfodrenážní masáže, ruční i přístrojové, lymfodrenážní gymnastika či bandážování, to vše se využívá při léčbě závažných onemocnění. Musí se však provádět pod lékařským dohledem.

Lymfodrenáž nelze použít při zhoubných onemocněních, ať už neléčených nebo nedoléčených, při akutních bakteriálních infekcích a akutních infekčních stavech (hnisavá angína, chřipka). Nevhodná je pro lidi, trpící akutním žilním onemocněním, které je spojeno se zánětem. Mohlo by při něm dojít k rozšíření infekce. Nedoporučuje se ani při zvýšené funkci štítné žlázy a neléčeném vysokém tlaku krve. Rovněž není vhodná, pokud otok končetin vyvolalo onemocnění srdce, žlučníku nebo ledvin.

Názory odborníků na lymfodrenáž

MUDr. Ivan Buran, PhD., Neurolog
Lymfodrenáž se v medicíně používá zejména při řešení otoků způsobených poruchou oběhu lymfy. Jsou poznatky, že zrychlený oběh lymfy podporuje imunitní systém a podílí se na potlačení zánětlivých procesů. Působením na tenká vlákna nervového systému dochází k potlačení bolesti, působením na svalový aparát se snižuje svalové napětí.

Tyto účinky se dají využít při řešení některých neurologických onemocnění jako bolestivých stavů při diabetické neuropatii, při takzvaném zánětu sedacího nervu, zejména pokud jsou palčivého charakteru spojené s poruchou prokrvení. Někdy se dosahují překvapivě příznivé efekty. Z této léčby jsou vyloučeny zánětlivé procesy cév a kůže. Indikace musí určit lékař.

Doc. MUDr. Vladimír Bella , PhD., Onkolog – mamolog
Každá onkologická pacientka, která podstoupila operaci prsu s ozářením, by měla prakticky po celý život denně cvičit speciální cviky, které zabrání otékání rukou. V rámci operace se totiž často odstraňují i ​​lymfatické uzliny v podpaží, což může způsobit porušení lymfatických cév. Lymfa pak nemůže volně proudit a vznikají lymfedémy, tedy otoky.

Pokud žena necvičí, otoky mohou být velmi vážné. Měl jsem pacientku, která pro extrémní otok dokonce přišla o ruku. Při mírnějších stavech však může pomoci právě lymfodrenáž, ať už ruční nebo přístrojová. Může se využít asi dvakrát do roka, mezitím se někdy užívají léky na odvodnění. Lymfodrenáž by měl určitě dělat speciálně vycvičený rehabilitační pracovník, aby se pacientce více neublížilo, ale pomohlo.

Rakovinu si masáží nepřivodíte

Jeden z mýtů, kolující mezi těmi, kteří mají obavy z lymfodrenáže, říká, že častá stimulace lymfatických cest, ať už masáží, nebo dokonce obyčejným holením pod pažemi, může vyprovokovat zhoubné bujení. Na to, zda je na tom něco pravdy, jsme se zeptali MUDr. Evy Demečkové, primárky Oddělení klinické hematologie LF UK. „Příčinu vzniku zhoubného onemocnění lymfatického systému, které patří mezi onkohematologické onemocnění, dosud neznáme. Víme však, že vzniká poruchou genetické výbavy mateřské krvetvorné buňky. U každého člověka vzniká denně v těle 1 x 103 buněk, které mají potenciál maligní se svrhnout, ale zdravý imunitní systém je rozpozná a zlikviduje. Proč se někdy tak nestane, to nikdo neví.

Lymfodrenáž nebo i obyčejná masáž tedy není nebezpečná z hlediska vzniku onemocnění. Nedoporučuje se však provádět u pacientů s maligním onemocněním lymfatického systému, protože by mohlo dojít k rozsevu nemocných buněk. A co se týče údajně nebezpečného dráždění uzlin pod paží při holení, je to spíše úsměvné, protože u zdravého člověka se tam uzliny ani nevyskytují.“

Byli jste někdy na lymfodrenáži? Napište nám o tom do komentářů. Budeme rádi.

VIDEO: Ukázka manuélní lymfodrenáže

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva