Obsah článku
- Luteolin je flavonoid se silnými protirakovinovými ✅, protizánětlivými ✅ a antioxidačními ✅ vlastnostmi.
- Mezi potravinové zdroje luteolinu patří citrusové plody, listová zelenina, košťálová zelenina a koření.
- Podle studií na zvířatech a buňkách může luteolin chránit mozek a nervy, předcházet komplikacím s rakovinou a cukrovkou či zvyšovat kardiovaskulární zdraví.
- Ukázal také slibné výsledky u dětí s poruchami autistického spektra, ale stále chybí dobře navržené klinické studie.
- Luteolin může zhoršovat rakovinu děložního čípku a některé formy zánětu tlustého střeva. Těhotné ženy a děti by měly užívat luteolin pouze pod přísným lékařským dohledem.
- Doplňky obvykle obsahují směs luteolinu a dalších flavonoidů, jako je rutin a kvercetin - bývají k dispozici jako prášky nebo zvýkací tablety.
Luteolin je chemická látka klasifikovaná jako bioflavonoid. V čisté formě má žlutou barvu. Luteolin má mnoho využití jako doplněk pro naše zdraví, díky svým antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem. Tyto vlastnosti umožňují luteolinu „vychytávat“ v těle reaktivní sloučeniny obsahující kyslík a dusík, které ve finále mohou způsobit poškození buněk.
Luteolin je flavonoid přítomný v mnoha druzích ovoce, zeleniny a léčivých bylin. Flavonoidy chrání rostliny před mikroby a jinými hrozbami pro životní prostředí a poskytují nám lidem řadu zdravotních výhod.
Luteolin tedy produkuje mnoho druhů rostlin. Významné potravinové zdroje luteolinu jsou citrusové plody, zejména pomeranče. Dále pak brokolice, mrkev, celer a zelený pepř také obsahují luteolin. Mezi bylinky s luteolinem patří petržel, máta peprná, rozmarýn a oregano. A dále arašídy jsou jedním z nejdůležitějších zdrojů luteolinu.
Mnoho kultur po celém světě používá rostliny bohaté na luteolin k posílení imunitního systému, zmírnění zánětů a dokonce i proti rakovině.
Luteolin je nezaměňujte se žlutým rostlinným pigmentem, luteinem. Jde o jiné látky.
Použití luteolinu
Použití luteolinu ve zdravotních doplňcích se primárně týká jeho schopnosti zvládat zánětlivé stavy. Kromě antioxidačních účinků může dále luteolin nabídnout vlastnosti pro podporu paměti a nervového systému.
Klady luteolinu
- ✅ Zmírňuje zánět a oxidační stres
- ✅ Chrání mozek
- ✅ Bojuje s různými druhy rakoviny
- ✅ Zabraňuje kardiovaskulárním onemocněním
- ✅ Pomáhá bojovat s bakteriálními a virovými infekcemi
- ✅ Zabraňuje komplikacím s diabetem
- ✅ Může pomoci s problémy se štítnou žlázou a alergiemi
Zápory luteolinu
- ☝ Nejsou příliš prostudovány účinky u lidí
- ☝ Může narušit funkce progesteronu
- ☝ Může zhoršit zánět tlustého střeva
- ☝ Nějaké přínosné dávky této látky jsou jen těžko dosažitelné konzumací potravin
Zdroje luteolinu
Bylinky jako petržel a celer, jsou na prvním místě seznamu potravin bohatých na luteolin. Další zdroje této látky jsou:
- ✅ Citrusové plody (citron, pomeranč, grapefruit)
- ✅ Koření (tymián, máta peprná, rozmarýn, oregano)
- ✅ Zelenina (brokolice, zelí, mrkev, paprika)
Pojďme se nyní podívat na top výhody této látky pro naše zdraví.
Luteolin může bojovat proti rakovině
S prudkým nárůstem rakoviny v USA a dalších rozvinutých zemích pokračuje hledání nějaké „magické pilulky“, která by s touto chorobou efektivně bojovala. Možná by luteolin mohl najít své místo v jedné takové pilulce. ✅ Ve studiích na myších a jiných laboratorních zvířatech zabránil luteolin růstu:
- Rakovině prostaty (zdroj zde)
- Rakovině prsu
- Rakovině plic (zdroj zde)
- Rakovině žaludku
- Rakovině tlustého střeva
- Rakovině vaječníků
- Rakovině jater
Může dokonce bojovat s rakovinami rezistentními na léky a zvýšit účinky chemoterapie – to vše bez poškození zdravých buněk (zdroj zde).
Výše uvedené výsledky by měly připravit cestu luteolinu do budoucnosti výzkumu rakoviny. Bohužel klinické studie dosud neověřily jeho vlastnosti pro boj proti rakovině. Je jednoduše potřeba více testů a studií.
Může zlepšit kardiovaskulární zdraví
Kardiovaskulární choroby jsou stále na seznamu nejčastějších příčin smrti. Ve studiích na potkanech byl luteolin schopen:
Sponzorováno
- Posílit srdeční buňky (zdroj zde)
- Stabilizujte srdeční enzymy
- Zabraňuje poškození tkáně a buněčné smrti
- Chrání buňky před oxidačním stresem během infarktu
Luteolin snížil zánět a nahromadění tuku v krevních cévách myší a chránil je před aterosklerózou (zdroj zde).
Chrání mozek a nervy
Podívejme se na několik zdravotních problémů, při kterých se tato látka ukázala skvělou a nápomocnou.
Autismus
Míra poruch autistického spektra se od roku 1997 do roku 2008 zvýšila o 289,5%. Poškození mozku a zánět mohou bránit vývoji nervů a vyvolat třeba i tuto poruchu.
U 50 dětí s poruchou autistického spektra vykazovaly doplňky s luteolinem, kvercetinem a rutinem slibné výsledky. Koordinace, sociální dovednosti a chování dětí se zlepšily o 27 – 35% (zdroj zde). Tato studie měla jen malý vzorek a postrádala kontrolní skupinu. Další navržené klinické studie by měly potvrdit tento účinek luteolinu a dalších flavonoidů.
Luteolin dokázal chránit mozek a zlepšit nervový vývoj v různých studiích na zvířatech a buňkách. Došlo k:
- Snížení hladiny glutamátu
- Bojoval proti zánětu mozku a oxidačnímu stresu
- Podpořil růst neuronů v hippocampu
- Prevenci proteinových mutací
Alzheimerova choroba
Studie na potkanech s Alzheimerovou chorobou potvrdily protizánětlivé účinky luteolinu. To zabránilo Alzheimerově chorobě u zvířat zlepšením jejich paměti a koordinace (zdroj zde).
Luteolin chrání lidské mozkové buňky před poškozením volnými radikály a zánětlivými proteiny specifickými pro toto onemocnění.
Deprese
Luteolin může bojovat proti depresi u myší ✅ tím, že chrání nervy v hippocampu (mozkové centrum pro emoce a paměť) a aktivuje receptory GABA ().
Luteolin vykazoval podobné ochranné účinky u myší s různými neurologickými poruchami. Výsledkem bylo snížení příznaků:
- Parkinsonovy choroby
- Při poranění mozku
- Roztroušené skleróze
Může chránit pokožku před UV zářením
Už jste někdy slyšeli radu, že byste měli „jíst opalovací krém“? Funguje to takto: když konzumujete antioxidanty, jako je luteolin, chrání vaši pokožku zevnitř a zabraňují poškození způsobenému UV zářením. Studie na myších potvrdily tento účinek luteolinu. Zvrátil stárnutí kůže (blokováním exprese MMP-1) a dokonce byl prevencí rakoviny kůže.
Může dokonce stimulovat růst vlasů
Vypadávání vlasů může vyvolat mnoho faktorů, ale vysoká úroveň zánětlivé látky zvané prostaglandin D2 (PGD2) může být jedním z viníků, zejména u mužů. U myší s vysokou hladinou PGD2 vzniká plešatost a mastná pleť. Vědci se domnívají, že snížení PGD2 může být něco jako „lék“ na plešatost. Může také urychlit regeneraci pokožky a zlepšit zdraví pokožky hlavy, protože vysoké hladiny PGD2 blokují mechanismy opravy pleti.
Jak může luteolin pomoci? Ve studiích na potkanech a buňkách luteolin snížil hladinu PGD2. To by mohlo podpořit růst vlasů. Ale mějte na paměti, že dostupný výzkum je velmi omezený. To, zda luteolin dokáže zvrátit vypadávání vlasů u lidí, není jisté. Musí proběhnout další a další studie. Ale potenciál tady je.
Vedlejší účinky luteolinu a preventivní opatření
Ve studiích na zvířatech a buňkách luteolin nepoškozoval zdravé buňky ani nezpůsoboval významné vedlejší účinky.
Léčba luteolinem a jinými flavonoidy však dočasně zvýšila podrážděnost u 50% dětí s poruchami autistického spektra (zdroj zde).
Luteolin blokuje účinky progesteronu, a tak pomáhá v boji proti rakovině prsu, ale tento účinek může být škodlivý v případě rakoviny dělohy a děložního čípku. Důkazy o jeho účinku na estrogen jsou protichůdné a vyžadují další zkoumání.
Těhotné ženy a děti by také neměly užívat luteolin, pokud nejsou pod přísným lékařským dohledem.
Dávkování luteolinu
Luteolin je k dispozici v různých formách doplňků, včetně:
- Prášků
- Žvýkacích tablet
Většina produktů obsahuje směs luteolinu a rutinu, což je flavonoid získaný z kvercetinu. Dávky se pohybují v rozmezí 100 – 300 mg na porci.
Kromě jednotlivých doplňků stravy a kombinací flavonoidů je luteolin přítomen v různých bylinných doplňcích pro podporu imunity a antioxidační podpory.
Sponzorováno
Děkujeme, že jste dočetli článek až sem. Máte s luteolinem nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře v příloze.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články