Sponzorováno

Lumbální punkce (vyšetření mozkomíšního moku, odběr z páteře) – co to je a kdy a kde se provádí? 4.84/5 (31)

  • Lumbální punkce, někdy nazývaná také jako páteřní punkce nebo bederní punkce, je lékařský postup, při kterém se pomocí tenké jehly odebírá vzorek mozkomíšního moku (cerebrospinálního moku) z prostoru mezi obratli bederní páteře.
  • Lumbální punkce se provádí za účelem diagnostiky různých neurologických onemocnění nebo stavů, jako jsou meningitida, encefalitida, subarachnoidální krvácení, demyelinizační onemocnění (například roztroušená skleróza) nebo intrakraniální tlak.
  • Lumbální punkce se také může použít k léčebným účelům, například k injekci léků přímo do mozkomíšního moku pro léčbu určitých stavů, jako je například chemoterapie nebo léčba infekcí.
  • Procedura se obvykle provádí za pomocí lokálního anestetika, aby se minimalizovalo nepohodlí nebo bolest během postupu. Pacient obvykle leží na boku nebo se sklání do předklonu, aby se zvýšil prostor mezi obratlemi. Poté se jehla vloží do bederní oblasti a vzorek mozkomíšního moku se odebere do sterilní zkumavky.
  • Po provedení lumbální punkce se pacientovi může doporučit zůstat v klidu, aby se minimalizoval riziko komplikací, jako je bolesti zad nebo bolesti hlavy.

Lumbální punkce se provádí v bederní oblasti.

Lumbální punkce se provádí v bederní oblasti.

Lumbální punkce se provádí v bederní oblasti, v dolní části zad. Během lumbální punkce je mezi dva bederní obratle vložena jehla, aby se odebral vzorek mozkomíšního moku. Mozkomíšní mok je tekutina, která obklopuje váš mozek a míchu – chrání je před zraněním.

Lumbální punkce může pomoci diagnostikovat závažné infekce, jako je meningitida i další poruchy centrálního nervového systému, jako je Guillain-Barreův syndrom a roztroušená skleróza, dále také rakovinu mozku nebo míchy. Někdy lékaři také používají lumbální punkci k injekci anestetických léků nebo chemoterapeutických léků do mozkomíšního moku.

Proč se tedy lumbální punkce dělá?

Lumbální punkcí lze provést:

  • Odběr mozkomíšního moku pro laboratorní analýzu
  • Měření tlaku v mozkomíšním moku
  • Injekce spinálních anestetik, chemoterapeutických léků nebo jiných léků
  • Injekce barviva (myelografie – to je rentgenové kontrastní zobrazení míchy) nebo radioaktivní látky (cisternografie – speciální vyšetření s aplikací kontrastní látky do páteřního kanálu a následným zobrazením nitrolebních prostor, kde je uložen mozkomíšní mok) do mozkomíšního moku, abyste vytvořili diagnostické obrazy toku tekutiny

Informace z lumbální punkce mohou pomoci diagnostikovat:

  • Závažné bakteriální, plísňové a virové infekce, včetně meningitidy, encefalitidy a syfilisu
  • Krvácení v oblasti mozku (subarachnoidní krvácení)
  • Některé rakoviny zahrnující mozku nebo míchu
  • Některé zánětlivé stavy nervového systému, jako je roztroušená skleróza a Guillain-Barreův syndrom
Lumbální punkce (vyšetření mozkomíšního moku - ilustrace

Lumbální punkce (vyšetření mozkomíšního moku – ilustrace

 

Rizika lumbální punkce

I když je lumbální punkce obecně považována za bezpečnou, vždy existují jistá rizika. Tak například:

Sponzorováno

  • Bolest hlavy po lumbální punkci. Až 25 procent lidí, kteří podstoupili lumbální punkci, pociťuje bolesti hlavy kvůli úniku tekutiny do okolních tkání. Bolest hlavy obvykle začíná několik hodin až dva dny po zákroku a může být doprovázena nevolností, zvracením a závratěmi. Bolení hlavy je obvykle přítomno, když sedíte nebo stojíte a vstanete. Punkční bolesti hlavy mohou trvat od několika hodin do týdne nebo i více. Bolest hlavy se objevuje méně často, když pacient odpočívá několik hodin po skončení procedury.
  • Bolesti nebo pocit diskomfortu v oblasti zad. Po zákroku můžete pociťovat bolest nebo diskomfort v dolní části zad. Bolest by mohla vyzařovat i do zadní části nohou.
  • Krvácení. Krvácení se může objevit v blízkosti místa punkce nebo zřídkakdy v epidurálním prostoru.
  • Mozková herniace. Zvýšený tlak v lebce (intrakraniální) způsobený nádorem na mozku nebo jinou lézí zabírajícími prostor může vést ke stlačení mozkového kmene poté, co se odebere vzorek mozkomíšního moku. Tato komplikace je spíše velmi vzácná.

Jak se připravit

Před lumbální punkcí se lékař ptá na vaši rodinnou anamnézu, provádí fyzikální vyšetření a udělá krevní testy, aby zjistil, zda nemáte poruchu krvácení nebo srážení. Lékař může také doporučit vyšetření CT nebo MRI, aby zjistil, zda nemáte nějaký abnormální otok v mozku nebo kolem něj.

Potraviny a léky

Váš lékař vám poskytne konkrétní pokyny týkající se jídla, nápojů a léků. Pravděpodobně budete požádáni, abyste po půlnoci před zákrokem nic nejedli a nepili.

Informujte určitě svého lékaře, pokud užíváte léky na ředění krve nebo jiné antikoagulační léky. Například warfarin (Coumadin, Jantoven), klopidogrel (Plavix) a některé léky proti bolesti, jako je aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin IB, jiné). Informujte také svého lékaře, pokud jste alergičtí na jakékoliv léky, třeba lokální anestetika.

Co můžete očekávat při lumbální punkci?

Lumbální punkce se obvykle provádí v ambulantním zařízení nebo v nemocnici. Lékař s vámi bude mluvit o možných rizicích a případných nepohodlích, které byste mohli během léčby cítit. Pokud se provádí lumbální punkce u dítěte, rodič může obvykle zůstat v místnosti.

Před zahájením procedury

Budete vyzváni, abyste se převlékli do nemocničního oděvu. Existuje několik možných pozic pro tento test. Obvykle ležíte na jedné straně s koleny přitaženými k hrudníku, nebo sedíte a nakloníte se na stabilní plochu. Tyto pozice ohnou záda, zvětšují prostor mezi vašimi obratli a usnadňují lékaři umístění jehly.

U dítěte nebo malého dítěte někdo během procedury udržuje dítě v požadované pozici.

Zadní část je umyta antiseptickým mýdlem nebo jódem a pokryta sterilním povlakem.

Během provádění procedury

  • Je injektováno lokální anestetikum do dolní části zad, aby se ošetřilo místo punkce před vložením jehly.
  • Mezi dva spodní obratle (bederní oblast), přes spinální membránu (dura) a do páteřního kanálu je vložena tenká, dutá jehla. Během této části procedury můžete pocítit mírný tlak v zádech.
  • Jakmile je jehla na svém místě, můžete být požádáni o mírnou změnu pozice.
  • Tlak mozkomíšního moku se změří, odvádí se malé množství tekutiny a tlak se znovu změří.
  • Jehla je odstraněna a místo punkce je pokryto obvazem.
  • Postup obvykle trvá asi 45 minut. Lékař vám může doporučit, abyste leželi kratší dobu po proceduře.

Někdy může být ultrazvuk použit jako vodítko během postupu – zejména pak u kojenců a malých dětí. Ultrazvuk může zabránit přílišnému vložení jehly.

Po skončení procedury

Naplánujte si odpočinek. Nezúčastněte se ten den náročných aktivit. Můžete se vrátit do práce, pokud vaše práce nevyžaduje, abyste byli fyzicky aktivní. Diskutujte o své činnosti se svým lékařem, pokud máte nějaké dotazy.

Užívejte léky proti bolesti. Doporučí vám je lékař.

Výsledky testů lumbální punkce

Připomeňme si pár faktů. Mozkomíšní mok cirkuluje kolem mozku a míchy (centrální nervový systém). Tato „vodní lázeň“ působí jako podpora vztlaku mozku a míchy. Mozkomíšní mok přispívá k ochraně mozku před zraněním.

Normální mozkomíšní mok je normálně čirý a obsahuje různé látky. Normální hodnoty pro vyšetření páteřní tekutiny jsou následující:

  • Protein (15-45 mg / dl)
  • Glukóza (50-75 mg / dl)
  • Počet buněk (0-5 mononukleárních buněk)
  • Počáteční tlak (70-180 mm)

Tyto normální hodnoty mohou být pozměněny zraněním nebo onemocněním mozku, míchy nebo přilehlých tkání. Hodnoty jsou rutinně hodnoceny při vyšetření míchy získané z lumbální punkce. Kromě toho se míšní tekutina testuje na infekci v mikrobiologické laboratoři.

Lékař obvykle posoudí a interpretuje výsledky testu s pacientem. Tyto výsledky budou často hodnoceny ve vztahu k jiným výsledkům krve a radiologických testů.

Sponzorováno

Byli jste na lumbální punkci? Napište nám o tom do komentářů.

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva