Obsah článku
- Lobektomie je chirurgický zákrok, při kterém se odstraní jeden z laloků orgánu. Nejčastěji se tento termín používá v souvislosti s operacemi plic nebo jater.
- Lobektomie plic: Tento zákrok se provádí k odstranění jednoho laloku plíce, nejčastěji kvůli rakovině plic, infekci nebo jiným plicním onemocněním. Plíce mají tři laloky na pravé straně (horní, střední a dolní) a dva laloky na levé straně (horní a dolní). Odstranění laloku může pomoci v léčbě nádorů nebo infekcí, aniž by bylo nutné odstranit celou plíci.
- Lobektomie jater: Tento zákrok se provádí k odstranění jednoho nebo více laloků jater, například kvůli nádorům nebo jiným nemocem jater. Játra jsou složena z několika laloků a odstranění jednoho z nich může být nezbytné k odstranění nemocné tkáně.
- Lobektomie je významný chirurgický zákrok, který vyžaduje pečlivé zhodnocení stavu pacienta a jeho potřeb. Po operaci následuje doba zotavení a sledování, aby se zajistilo, že pacient se dobře hojí a že nemoc, kvůli které byla operace provedena, je účinně řešena.
Lobektomie je typ operace, při které je odstraněn jeden lalok orgánu, protože třeba obsahuje zhoubné nádory. Například se tato operace provádí na plicích (například při rakovině plic) nebo játrech.
Lalok je jednou z částí, které tvoří každou plíci. Pravá plíce má tři laloky a levá plíce má dva.
Lobektomie se také příležitostně provádí u jiných stavů, než je zmíněná rakovina plic, jako je tuberkulóza, těžká CHOPN nebo trauma, které přeruší hlavní krevní cévy v blízkosti plic. V tomto článku rozebereme více lobektomii plic.
Účel lobektomie – proč se dělá?
Lobektomie se provádí k odstranění nemocné nebo poškozené části plic, nejčastěji kvůli rakovině plic. Konkrétně se lobektomie nejčastěji provádí u nemalobuněčného karcinomu plic, u kterého je nádor omezen na jeden lalok.
Tento postup je méně invazivní a zachovává více funkce plic než pneumonektomie, což je operace, která znamená odstranění celé jedné plíce. Lobektomie je ale poněkud rozsáhlejší než klínovitá resekce, operace, která odstraňuje nádor a malé množství okolní tkáně.
Typy lobektomie
Lalok vašich plic lze odstranit několika různými metodami.
Otevřená lobektomie
Plicní lalok se odstraní dlouhým řezem na straně hrudníku (tj. torakotomie). To znamená roztažení žeber od sebe, aby lékař získal přístup k vašim plicím.
Tento typ operace se obvykle provádí, pokud lékař potřebuje odstranit větší nádory 2. a 3. stupně z plic a lymfatických uzlin.
Video-asistovaná torakoskopická chirurgie (VATS)
Plicní lalok se odstraní několika malými řezy v hrudníku pomocí nástrojů a kamery. Tento postup se stává preferovanou technikou. Dle studií u nemalobuněčného karcinomu plic ve stadiu 1 nebo 2 lze zvážit lobektomii VATS.
Pokud je lobektomie VATS možná / proveditelná, může mít za následek méně komplikací než otevřená lobektomie.
Roboticky asistovaná torakoskopická chirurgie (RATS)
Podobně jako VATS, ale prováděné pomocí robotů, také RATS zřejmě vede k menšímu počtu komplikací a kratším hospitalizacím po lobektomii. Byl úspěšně použit u stadia 3 nemalobuněčného karcinomu plic, ale zůstává spor o to, zda poskytuje lepší výsledek.
Potenciální rizika lobektomie
Lobektomie je závažný chirurgický výkon a chirurgické komplikace nejsou neobvyklé. Chirurg to s vámi prodiskutuje před operací.
Některé potenciální komplikace jsou či mohou být:
- Prolongovaný únik vzduchu, který vyžaduje ponechání hrudní trubice na místě déle než tři až čtyři dny. Toto je nejčastější komplikace.
- Infekce, jako je zápal plic
- Krvácení
- Srdeční problémy, jako je infarkt nebo nepravidelný srdeční rytmus
- Krevní sraženiny v nohách (hluboká žilní trombóza), které mohou cestovat do plic (plicní embolie)
- Bronchopleurální píštěl, abnormální průchod, který se vyvíjí mezi velkými dýchacími cestami plic a prostorem mezi membránami, které lemují plíce
Podle některých výzkumů je míra pooperačních komplikací mnohem vyšší u tradiční otevřené lobektomie. Odhaduje se, že komplikace způsobené VATS se vyskytují v 6 % až 34,2 % případů, zatímco u výkonů, které začínají jako VATS a poté vyžadují konverzi na otevřenou lobektomii, to může být až 58 %.
Výběr chirurgické techniky
Při rozhodování o typu lobektomie, která je ve vašem případě nejlepší, váš lékař zváží tyto proměnné:
- Charakteristiky vaší konkrétní rakoviny
- Kde se nachází váš nádor
- Velikost vašeho nádoru
- Zda se váš nádor rozšířil do okolních tkání nebo ne
- Rozsah vaší bolesti
- Jak dobře fungují vaše plíce před operací
- Váš celkový zdravotní stav
Velikost a umístění nádorů
Navzdory rychlejšímu zotavení jsou chvíle, kdy VATS není možno provézt. Umístění některých nádorů velmi ztěžuje provedení VATS a v těchto případech může být otevřená lobektomie bezpečnější a je i pravděpodobnější, že odstraní celý nádor.
Pokud si během VATS váš chirurg uvědomí, že rakovina je příliš velká na to, aby se dala zvládnout pomocí videa, nebo pokud se objeví jiné obavy, může být nutné změnit postupy a zahájit otevřenou lobektomii hrudníku.
Bolest
Ve studiích bylo zjištěno, že období zotavení po lobektomii VATS je často kratší, s menší pooperační bolestí než po otevřené lobektomii. Syndrom bolesti po torakotomii (také nazývaný postpneumonektomický syndrom) je stav přetrvávající bolesti na hrudi vyskytující se měsíce až roky po operaci rakoviny plic.
Sponzorováno
Po otevřené operaci hrudníku byla bolest hlášena u 50 % až 70 % pacientů alespoň dva měsíce po výkonu. Asi 40 % pacientů mělo o rok později stále určitý stupeň bolesti, přičemž 5 % uvedlo, že bolest byla „celkem významná“.
Neexistují žádné jasné srovnávací studie bolesti pro VATS nebo RATS, ale předpokládá se, že kratší doba operace a méně invazivní povaha procedur snižují bolest.
Výhody VATS | Nevýhody VATS |
---|---|
Rychlejší zotavení: Méně dní s bolestí, kratší pobyt v nemocnici | Omezeno na nádory určité velikosti, umístění |
Závažnost bolesti je menší a pociťována méně měsíců | Chirurgům často vyhovuje otevřená lobektomie |
Menší krevní ztráty během videoasistované operace | Může vést k nouzové otevřené lobektomii |
Nižší výskyt pooperačních komplikací | Některé rakovinné buňky mohou zůstat v těle |
Zkušenosti chirurga
Ne všem chirurgům vyhovuje provádění VATS a to může hrát roli v tom, jakou techniku nakonec doporučí.
Nezapomeňte se zeptat, proč lékař doporučuje zrovna otevřenou lobektomii, a zda je to jediná možnost, kterou máte. Možná budete chtít získat druhý názor od chirurga, kterému vyhovuje provádění VATS, ale mějte na paměti, že ani nejlepší chirurgové neprovedou VATS, pokud umístění nádoru naznačuje, že otevřená lobektomie může vést k lepšímu výsledku.
Příprava před lobektomií
Před operací lékař zkontroluje všechna rizika a vysvětlí podrobnosti o postupu, ať už se jedná o otevřenou lobektomii, VATS nebo RATS.
Předoperační kontrola
Před lobektomií se lékař či chirurg bude chtít ujistit, že jste co nejlépe připraveni po zdravotní stránce (tedy co „nejzdravější“). Bude také chtít vědět, že po odstranění plicního laloku budete moci pohodlně dýchat. Předoperační postupy mohou být:
- Pečlivém uvážení vaší zdravotní historie
- Fyzické vyšetření
- Krevní testy
- Testy funkce plic)
V závislosti na vašem věku a fyzickém stavu může lékař také otestovat vaše srdce.
Lékař také pečlivě zkontroluje všechny vaše léky během vaší předoperační návštěvy a může doporučit vysazení některých léků na určitou dobu před operací.
Je užitečné, když si s sebou vezměte lahvičky s léky na předpis i bez předpisu a také s doplňky, které užíváte. Některé doplňky stravy mohou třeba prodloužit dobu krvácení a je třeba je vysadit v dostatečném předstihu před operací. Na to si dejte pozor.
Operace & kouření
Pokud kouříte, váš chirurg vám důrazně doporučí, abyste s kouřením přestali co nejdříve. Pokud přestanete kouřit před operací, může to podstatně snížit riziko komplikací, zlepšit hojení ran a zvýšit šanci, že operace bude úspěšná.
Zvýšení úspěšnosti operace rakoviny plic je pouze jednou z výhod odvykání kouření po diagnóze rakoviny.
Průběh lobektomie
Lobektomie se provádí na operačním sále v celkové anestezii, takže zákrok prospíte. Před nebo po operaci můžete dostat antibiotika intravenózně.
Budete umístěni na umělou plicní ventilaci s dýchací trubicí zavedenou do krku a může vám být také umístěn katétr k odvádění moči během a po výkonu.
Během operace bude sledována vaše srdeční frekvence, krevní tlak a dýchání.
Pokud podstupujete otevřenou lobektomii, provede lékař řez na té straně těla, kde se odstraňuje tkáň. Řez bude pravděpodobně začínat na přední části hrudníku kolem bradavky a povede kolem směrem k zádům až do oblasti pod lopatkou.
K roztáhnutí žeber bude použit speciální nástroj. Chirurg pak odstraní tkáň a uzavře řez stehy nebo svorkami.
Pokud podstupujete proceduru VATS nebo RATS, budou kolem oblasti laloku provedeny tři nebo čtyři malé řezy. Do hrudní dutiny pak lze zavést torakoskop, malou trubici se světlem a malou kamerou. Odesílá snímky na obrazovku počítače, aby pomohl chirurgovi vizualizovat oblast. Chirurgické nástroje se pak zavedou do ostatních řezů a použijí se k odstranění problematické tkáně.
Po každém chirurgickém zákroku bude do operované oblasti umístěna hrudní trubice, která umožní odtékání přebytečné tekutiny a vzduchu mimo hrudník po určitou dobu. Chirurg uzavře řez(y) stehy nebo svorkami.
Zotavení po lobektomii
Po lobektomii můžete být sledováni ambulantně. Někteří pacienti mohou vyžadovat sledování na jednotce intenzivní péče (JIP) po dobu jednoho dne, než odejdou do běžného nemocničního pokoje.
Respirační fyzioterapeut s vámi bude spolupracovat a požádá vás, abyste se zhluboka nadechli a vydechli do incentivního spirometru. Ošetřující personál (sestry) vám pomůže vstát a pohybovat se, jakmile to bude možné.
Respirační fyzioterapie (RFT) je soubor vyšetřovacích a terapeutických technik, které se zaměřují zejména na dýchání pacienta.
Většina pacientů zůstává v nemocnici cca 4-7 dní, v závislosti na typu provedené lobektomie.
Prognóza pacientů
Prognóza po lobektomii závisí na mnoha různých faktorech. Některé z nich jsou stadium rakoviny plic – to znamená, jak daleko se rozšířila – a také váš celkový zdravotní stav a to, zda máte kromě rakoviny plic nějaké další plicní problémy.
Pětiletá míra přežití u pacientů s lobektomií je dle studií přibližně 70%. Když je lobektomie úspěšně provedena u raného stadia rakoviny plic, nabízí šanci na dlouhodobé přežití bez recidivy rakoviny.
V závislosti na charakteristikách vaší rakoviny může váš onkolog doporučit adjuvantní chemoterapii po operaci, aby se snížilo riziko recidivy. Adjuvantní chemoterapie má za cíl zničit zbytkové nádorové buňky, které nejsou viditelné ani při zobrazovacích vyšetřeních. Tento typ léčby minimalizuje možnost návratu onemocnění.
Možná také můžete zvážit i plicní rehabilitaci. Plicní rehabilitace pro rakovinu plic byla v některých onkologických centrech zahájena teprve nedávno, ale zdá se, že pomáhá s dušností a dalšími příznaky.
Sponzorováno
Máte s lobektomií nějaké svoje zkušenosti? Napište mi je do komentářů.
Studie a zdroje článku
- Lobectomy Autoři: Gerardo Rea; Mohan Rudrappa.
- Zdroj obrázku ve článku: ArtistUI / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Játra, Operace, Plíce
Přečtěte si také naše další články