Sponzorováno

Lněné semínko je díky obsahu živin unikátní – proč si ho dát? 4.78/5 (23)

Lněné semínko je bohatým zdrojem zdravého tuku, antioxidantů a vlákniny. Semena obsahují bílkoviny, lignany a esenciální mastnou kyselinu alfa-linolenovou kyselinu, také známou jako ALA nebo omega-3.

Lněné semínko je bohatým zdrojem zdravého tuku, antioxidantů a vlákniny. Semena obsahují bílkoviny, lignany a esenciální mastnou kyselinu alfa-linolenovou kyselinu, také známou jako ALA nebo omega-3.

Když se řekne len, mnohým z vás se jistě vybaví známý Krteček, stejně jako se vám jistě vybaví i to, že se jedná o přírodní surovinu určenou k výrobě kvalitního oblečení. Len má ale i mnohá další využití. A to hlavně v oblasti stravování. Zde je jako základní surovina využíváno lněné semínko. Na první pohled drobnost, ale umí toho velmi mnoho.

A klady, které máme na mysli, jsou spojeny zejména s jeho pozitivy v souvislosti s lidským zdravím. Opomíjet nelze také to, že lněné semínko zajímavě chutná po kombinaci oříšků a másla, ale umí zaujmout i tím, že ho lze použít v různých úpravách. Mezi nejznámější patří:

  • Lněný olej
  • Pražená semínka
  • Lněná kaše

A proč lněné semínko vůbec jíst? Na hlavní souhrn pozitiv a tedy i klíčových výhod se podíváme společně.

Skvělý vliv na hormonální rovnováhu

Jistě víte, že hormonální nerovnováha dokáže v lidském těle nadělat skutečně velkou paseku. Na to je dobré myslet a snažit se o to, aby po této stránce bylo ve vašem organismu vše v naprostém pořádku. A jak toho docílíte? Pomůže vám lněné semínko, které dokáže danou rovnováhu opět výrazně pomoci navodit. Jak konkrétně? Není to nic složitého. Na všechno mají vliv látky označované jako takzvané fytoestrogeny. Ty se právě ve lněném semínku nacházejí a tím, že je konzumujete, pomáháte hormonální stránce svého zdraví. A to hned v různých ohledech. Zvýšená konzumace může přijít vhod nejenom v obdobní přechodu, ale může se hodit třeba také v období, kterým je těhotenství.

Pomůže při problémech s trávením

Lněné semínko je dobrým pomocníkem také ve chvíli, kdy vaše zažívání není úplně v normálu. Tedy hlavně ve chvíli, kdy se objevují problémy se zácpou. To proto, že právě lněné semínko má projímavé účinky a tak dokáže rozpohybovat obsah střev. Je to dáno hlavně tím, že obsahuje celkem velké množství vlákniny, která právě toto dokáže. Dále však nelze zapomínat ani na to, že napomůže lepšímu trávení, dokáže také navodit pocity sytosti a v tomto ohledu je důležitý i fakt spojený s pomocí při různých menších bolestech trávicího ústrojí.

Může pomoci s návaly horka

Studie z roku 2005 na 30ti ženách naznačila, že konzumace 40 g lněného semene denně může pomoci snížit výskyt nebo závažnost návalů horka u žen, které během menopauzy nepodstupují estrogenní terapii.

Studie s 188 ženami, publikovaná v časopise Menopause, zjistila, že denní příjem 40 g lněného semene, což představuje 400 μg lignanů, zlepšilo příznaky návalů horka přibližně o polovinu. Nicméně ženy, které užívaly placebo, také zaznamenaly snížení a nebylo zřejmé, že účinky byly způsobeny lněným semenem. Rozdrcené lněné semínko bylo posypáno na obiloviny, jogurt nebo smícháno do pití.

Existují naděje, že se lněná semínka mohou stát alternativní nebo doplňkovou terapií pro návaly horka, ale výzkumníci dospěli k závěru, že studie „nebyla schopna poskytnout podporu pro používání lněného semínka při snižování návalů horka více než placebo“.

Dodá tělu unikátní důležité látky

Na rozdíl od ovoce a zeleniny, které jsou spojeny hlavně s vitamíny a minerály, jsou lněná semínka spojena s celou řadou doslova unikátních látek. A díky tomu je možné říci, že má na tělo poměrně zajímavý ozdravný vliv. O jaké látky se jedná? Jsou to hlavně?

  • Nenasycené mastné kyseliny
  • Fytoestrogeny lignany
  • Vitamíny B a E

Tato kombinace má na organismus zajímavé účinky spojené hlavně s tím, že pomáhá vašemu tělu v detoxikaci, stejně jako ho dokáže pomoci regenerovat. Unikátní jsou i vlastnosti pomáhající eliminovat stres, stejně jako vlastnosti označené jako protizánětlivé. To vše dohromady má blahodárný vliv na zdravé fungování lidského organismu.

Sponzorováno

Lněné semínko pomůže i při hubnutí

Vraťme se ještě k obsahu vlákniny. Ta nemusí pomoci jenom v případě, že je vaším cílem zlepšit činnost vašeho trávicího systému. Vláknina je obecně doporučována i jako perfektní pomocník ve chvíli, kdy chcete podpořit hubnutí. Dokáže výrazně tlumit chutě – hlavně na sladké, stejně jako vám dokáže pomoci i ve chvíli, kdy je vaším cílem navodit pocit sytosti. Díky vláknině toho sníte méně, což vede k tomu, že se vám podaří mnohem efektivně držet na uzdě kalorický příjem.

TIP: Semínka vždy melte až těsně před použitím. Neskladujte je pomletá. Přijdete tím o cenné živiny.

Prospívá lidskému cévnímu systému

Když se ohlédneme i za nenasycenými mastnými kyselinami, tak je nutné říci, že primárně je to trojice omega-3, omega-6 a dále omega-9. Právě tyto kyseliny jsou někdy označované jako takzvané zdravé tuky. Zdravé proto, že lidskému tělu nejenom že neškodí, ale dokážou také pomáhat v tom, že eliminují špatná cholesterol. Tedy ten s označením LDL. Díky tomu se nejenom celkově zlepšuje průchodnost vašich cév, ale dochází zde hlavně k tomu, že se výrazným způsobem snižuje riziko mozkové přírody. Pokud jste v rizikové kategorii, určitě lněné semínko nepodceňujte.

Benefity pro pohybový aparát

I když se jedná jenom spíše o okrajový účinek lněného semínka, je třeba říci, že tento účinek existuje a je potvrzený několika studiemi. Je spojený s tím, že pravidelná konzumace dokáže pomoci pohybovému aparátu. Hlavně v oblasti kloubů, kde napomáhá celkovému zlepšení jejich zdravotního stavu a jejich bezproblémového fungování. Když budeme konkrétní, tak se vám pravidelná konzumace bude hodit nejenom v pokročilejším věku, ale také ve chvíli, kdy často sportujete a tak své klouby zcela logicky poměrně dost namáháte.

Zlepšuje hladinu cukru v krvi

Předpokládá se, že lignany a další fytoestrogeny přispívají ke snížení rizika chronických onemocnění, jako je diabetes, kvůli jejich protizánětlivému účinku.

V malé studii, publikované v roce 2013, vědci každých 12 týdnů dali 25 osobám 0 g, 13 g nebo 26 g lněného semínka. Účastníci měli prediabetes a byli to buď muži s obezitou nebo nadváhou nebo ženy, které prodělaly menopauzu.

Ti, kteří užívali 13 g lněného semene, měli nižší hladinu glukózy a inzulínu a zlepšili citlivost na inzulín.

Studie na potkanech, publikovaná v roce 2016, naznačila, že sloučeniny nacházející se v lněném semene mohou pomoci snížit výskyt diabetu 1. typu a zpozdit nástup diabetu 2. typu u lidí, ale je zapotřebí více studií.

V roce 2016 vědci zveřejnili výsledky studie, ve které bylo 99 osobám s prediabetem podáno 40 g, 20 g nebo žádné lněné semínko a žádné placebo každý den po dobu 12 týdnů. Výsledky ukázaly, že konzumace lněného prášku denně může snížit krevní tlak u lidí s prediabetem, ale nezvyšuje hladinu cukru v krvi a rezistenci na inzulín.

Není pro každého – hlavně při pravidelném a velkém množství

Na závěr dodejme, že s konzumací raději opatrně. A to hlavně v počátku. I když klady převažují, lněné semínko nemusí být pro každého. Hlavně při pravidelném vyšším množství. Prvním rizikem jsou právě projímavé účinky, které sice pomohou během zácpy, ale pokud mluvíme o normálním zažívání, mohou přinášet pár drobnějších komplikací
Dále nelze zapomenout také na to, že se zvýšená a pravidelná konzumace nedoporučuje také v případě, kdy trpíte vyšší formou cukrovky, nebo trpíte problémy se srážlivostí krve. Pokud si někde dáte salát a v něm bude lněné semínko, nebo lněný olej, zase až tak velký problém to nebude. Když však půjde o snahu o pravidelnou konzumaci, doporučujeme vám tento postup raději prokonzultovat s vaším lékařem. Ne vždy to pro vás může být ku prospěchu věci.

Kolik lněných semínek denně konzumovat?

Obecně platí, že lžíce nebo dvě denně jsou dobrou dávkou, aby se zajistilo, že získáte fyziologicky významné množství látek. Totéž platí pro olej.

TIP OD ČTENÁŘE: „Osobně jsem konzumoval pět lžic denně bez jakéhokoli poškození a nahradil jsem olivový olej dobrým množstvím lněného oleje jako salátového dresingu (má super chuť lněného semínka).“

U každého bude jiné množství právě to nejlepší – takže jděte na to s intuicí, experimentujete. Pokud jste nemocní, obraťte se na svého lékaře, abyste od něj získali konkrétní doporučení. Poslouchejte také vaše tělo.

A co si ještě přečíst o lněných semínkách?

VIDEO: Jak získat z lněného semínka maximum živin

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva