Sponzorováno

Litotrypse rázovými vlnami (ESWL) – neinvazivní rozbití ledvinových a žlučových kamenů 4.29/5 (7)

  • Litotrypse rázovými vlnami je neinvazivní lékařský postup používaný k rozbití ledvinových kamenů a některých typů žlučníkových kamenů. Postup je také známý pod názvem litotrypse extrakorporální rázovou vlnou (ESWL).
  • Litotripse rázovými vlnami využívá rázové vlny, které jsou generovány mimo tělo (extrakorporálně) a zaměřeny na kameny. Rázové vlny procházejí tělem bez poškození měkkých tkání a zaměřují se na tvrdé kameny, které rozbijí na menší kousky. Tyto malé kousky mohou pak být přirozeně vyloučeny z těla močí.
  • Velkou výhodou tohoto postupu je to, že je minimálně invazivní. Není třeba chirurgického řezu. Pacienti se obvykle mohou velice rychle vrátit k běžným aktivitám.
  • Po proceduře může pacient pociťovat bolest nebo nepohodlí při vylučování fragmentů.
  • Litotripse rázovými vlnami je obecně považována za bezpečnou a účinnou metodu pro léčbu ledvinových kamenů. Avšak rozhodnutí o použití této metody by mělo být konzultováno s lékařem, který zváží všechny individuální faktory pacienta.

Co je to litotripse rázovými vlnami?

Litotrypse extrakorporální rázovou vlnou (ESWL) je běžný nechirurgický postup k léčbě ledvinových kamenů. K rozbíjení kamenů využívá vysokoenergetické rázové (tlakové) vlny. Drobné kousky kamínků se pak mohou snadněji pohybovat vašimi močovými cestami a dostanou se snáze ven z těla.

Ledvinové kameny se tvoří, když máte vysoké hladiny určitých látek (jako je vápník) v moči. Tvoří se ve vašich ledvinách, ale mohou se přesunout do vašich močovodů (trubice, které přivádějí moč do močového měchýře).

Mnoho ledvinových kamenů vyjde ven i samo od sebe – pohybují se vašimi močovými cestami a vy je čůráte ven. Někdy se však ledvinový kámen stane příliš velkým, než aby se mohl pohybovat (a uvízne uvnitř). Bolest během „ataku ledvinových kamenů“ je obvykle způsobena tím, že kámen uvízl ve vašem močovodu a zablokoval odtok moči z ledvin.

Litotripse rázovými vlnami dokáže rozmělnit a uvolnit kameny a umožní jim vyjít přirozeně ven. Litotryptor je přístroj, kterým se provádí litotrypse.

Litotripse rázovými vlnami - ilustrace

Litotripse rázovými vlnami – ilustrace

 

Kdy můžete potřebovat litotripsi rázovými vlnami?

Lékaři často používají ESWL k léčbě ledvinových kamenů, které:

  • Jsou příliš velké na to, aby se samy vyšly z těla ven (větší než 5 milimetrů v průměru – přibližně o velikosti gumy na tužku)
  • Zablokují tok moči
  • Jsou velmi bolestivé

Používá se výraz litotripse, někdy i litotrypse.

Při doporučování postupu k léčbě ledvinových kamenů lékaři zvažují toto:

  • Velikost kamene. ESWL obvykle funguje nejlépe k léčbě menších kamenů.
  • Umístění kamene
  • Jakékoli zdravotní potíže, které pacient má, nebo léky, které užívá
  • Typ vašeho těla. Anatomické rozdíly mohou způsobit další vzdálenost mezi kamenem a rázovými vlnami. To může snížit účinnost ESWL.

Jak probíhá litotripse rázovými vlnami?

Před litotrypsí rázovou vlnou (ESWL)

Váš lékař vám vysvětlí, jak se připravit na ESWL. Možná budete muset:

  • Nechte si vyšetřit krev nebo moč. Můžete podstoupit krevní testy, aby vám lékaři zkontrolovali funkci ledvin a krevní obraz a testy moči pro kontrolu infekcí močových cest.
  • Zkontrolovat vaše léky u svého lékaře. Pokračujte v užívání všech léků, pokud vám lékař neřekne jinak. Možná budete muset přestat užívat warfarin nebo jiné léky na ředění krve. Tyto léky by mohly zvýšit riziko krvácení související s tímto postupem.
  • Několik hodin před zákrokem přestaňte jíst a pít.
  • Zajistěte, aby vás po zákroku někdo odvezl domů.
Litotryptor - přístroj, kterým se provádí litotrypse

Litotryptor – přístroj, kterým se provádí litotrypse

 

Jak se provádí litotrypse rázovou vlnou (ESWL)?

Před ESWL vám lékař dá anestezii (úlevu od bolesti), abyste se cítili pohodlně. Během litotrypsie můžete spát nebo být vzhůru, ale ospalí. Nebo můžete mít regionální anestezii, což znamená, že budete vzhůru, ale od pasu dolů otupělí.

Během ESWL:

  • Budete ležet na polstrovaném stole na polštáři naplněném vodou. Nebo můžete sedět ve velké vaně s vodou, ale to se moc nepoužívá.
  • Lékaři použijí rentgenové paprsky nebo ultrazvuk k přesnému určení polohy kamene. Tyto snímky pomáhají lékaři zacílit rázové vlny co nejpřesněji na kámen.
  • Litotrypsní přístroj rázovými vlnami vysílá silné energetické vlny do vašeho těla. Pokud budete vzhůru, můžete slyšet praskání nebo cítit jakoby jemné klepání na boku.
  • Na ledvinový kámen jsou takto namířeny tisíce rázových vln, které rozbijí kámen na mnoho kusů.

Litotripse rázovými vlnami obvykle trvá asi hodinu. Může to trvat i trošku více nebo i méně času v závislosti na velikosti a počtu ledvinových kamenů, které máte, a na vašem celkovém zdravotním stavu.

Po litotripsi rázovými vlnami

ESWL je obvykle ambulantní zákrok (nevyžaduje pobyt v nemocnici). Půjdete tedy domů ve stejný den, ale počítejte s tím, že strávíte několik hodin v nemocnici.

Sponzorováno

Bolí to?

V závislosti na individuálních okolnostech a preferencích pacienta může být během procedury použita lehká anestezie nebo sedace, aby se minimalizovalo nepohodlí. Někteří pacienti mohou také dostat lokální anestetikum nebo analgetika.

Pokud tedy máte nějakou anestezii, neměli byste během procedury ESWL cítit bolest. Většina lidí, kteří podstoupili proceduru bez anestezie (místo toho jim byly předem podány léky proti bolesti), uvádí, že během litotrypse rázovými vlnami pociťují mírnou až střední bolest (na stupnici bolesti od 0 do 10 ji řadí na 5 nebo nižší). Asi 30 % lidí, kteří byli na litotrypsi rázovými vlnami bez anestezie, pociťuje během procedury silnou bolest (7 nebo vyšší na stupnici od 0 do 10).

Jaké jsou výhody litotrypse rázovou vlnou?

Výhody jsou zřejmé. Litotrypse rázovou vlnou vám může pomoci rozbít (odstranit) ledvinové kameny sami, aniž byste k jejich odstranění potřebovali invazivní operaci. Litotripse rázovými vlnami (ESWL) je primárně používána k léčbě ledvinových kamenů, ale v některých případech může být použita i k léčbě žlučníkových kamenů.

Co když litotrypse rázovou vlnou nefunguje?

V některých případech litotrypse rázovou vlnou nerozbije kámen natolik, aby všechny kusy prošly samy. Pokud k tomu dojde, možná budete potřebovat jiný přístup.

V závislosti na vaší situaci může lékař doporučit druhou ESWL nebo ureteroskopii, což je minimálně invazivní způsob odstranění zbývajících kamenů. Promluvte si s lékařem o různých typech léčby ledvinových kamenů.

Jak dlouho trvá zotavení po litotrypsi rázovou vlnou?

Většina lidí se vrátí ke svým obvyklým rutinám během několika málo dnů po ESWL. Ale můžete mít přetrvávající vedlejší účinky, dokud vaše tělo nevyloučí poslední úlomky kamene. Než se plně zotavíte z ESWL, můžete zaznamenat nežádoucí účinky, jako jsou:

  • Bolestivost. V blízkosti ošetřované oblasti můžete pociťovat bolest nebo ztuhlost. Někteří lidé si všimnou lehkých modřin na boku.
  • Krev ve vaší moči. Ve vaší moči můžete vidět malé množství krve (moč může mít růžovou barvu).
  • Bolestivé močení.

Tyto příznaky obvykle po několika dnech odezní.

Můžete očekávat, že fragmenty ledvinových kamenů se budou vylučovat močí několik dní až týdnů po zákroku. Kousky kamene mohou vypadat jako písek nebo prach.

Očekávejte, že budete cítit určité nepohodlí, když úlomky kamenů budou procházet tělem. Bolest se může objevovat a mizet, dokud se všechny kousky ledvinových kamenů nepropracují ven z vašeho těla.

Aby vám pomohl lékař zvládnout bolest, může vám předepsat:

  • Tamsulosin. To uvolní váš močový měchýř a pomůže vám vyčůrat kámen.

Berte jakékoli léky podle předpisu. Můžete také užívat volně prodejné léky proti bolesti, abyste se cítili pohodlně. Zeptejte se svého lékaře, jaké léky je bezpečné užívat.

Bolí čůrání po litotrypsi?

Ano, močení po litotrypsi rázovou vlnou může bolet několik dní. Odchod úlomků kamenů z těla ven (dokonce i těch malých) může bolet – někdy celkem hodně. Zeptejte se svého doktora, co můžete očekávat a kdy mu dát vědět o bolestivém močení.

Jak účinná je litotrypse rázovou vlnou při léčbě ledvinových kamenů?

Úspěšnost ESWL se velmi liší (od 30 % do 90 %). Úspěšnost může záviset na těchto faktorech:

  • Velikost kamene
  • Umístění kamene
  • Druh kamene
  • Typ vašeho těla

Máte vyšší šanci na úspěch, pokud je ledvinový kámen uvnitř určitých částí ledvin nebo horní části močovodu.

Jak se o sebe starat po zákroku?

Lékař vám jistě dá pokyny, jak se o sebe po ESWL starat. Zde je několik příkladů:

  • Měli byste pít hodně vody. Dobrá hydratace pomáhá úlomkům kamenů pohybovat se po těle a z těla.
  • Pobírejte kamínky, které vyloučíte. vyšetření kamene může vašemu poskytovateli říci, co ho způsobilo (a jak zabránit novým kamenům).
  • Kamenné úlomky, které nasbíráte, můžete uložit do vzorkového kelímku, který vám poskytne lékař. Postupujte podle pokynů svého lékaře.

Funguje litotrypse rázovými vlnami i na žlučníkové kameny?

Litotrypse rázovými vlnami (ESWL) je primárně používána k léčbě ledvinových kamenů, ale v některých případech může být použita i k léčbě žlučníkových kamenů. Úspěšnost a vhodnost této metody pro žlučníkové kameny však závisí na několika faktorech.

  • Litotrypse rázovými vlnami je obvykle účinnější na měkčí cholesterolové kameny než na tvrdší pigmentové kameny. Typ a složení kamenů mohou ovlivnit úspěšnost rozbití.
  • Hodně záleží na umístění kamenů. ESWL může být méně účinná na kameny, které jsou hluboko uvnitř žlučníku nebo v žlučovodech, kde může být obtížné přesně zaměřit rázové vlny.
  • Menší kameny jsou obvykle snáze rozbitné pomocí ESWL než větší kameny. Velké kameny mohou vyžadovat více sezení nebo mohou být obtížněji rozbitné.

Byli jste na litotrypsi? Jaké to bylo? Napište nám o tom do komentářů.

VIDEO: Litotrypse – odstraňování kamínků v ledvinách a močovodu

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva