Sponzorováno

Léto s sebou přináší i nástrahy, zjistěte, jak se jim bránit 4.8/5 (10)

kvěziny alergieLetní měsíce s sebou přinášejí kromě pohody, relaxu a zábavy i nástrahy.

Pozor na extrémní horka

Extrémní horka ovlivňují lidský organismus, ale i na jídlo, potraviny či vodu v přírodních a umělých koupalištích. Doporučuje se pít během horkých dnů dostatečné množství vhodných nápojů. Za vhodné se považují zejména stolní minerální vody, bylinné a ovocné čaje, vyhnout se třeba alkoholickým nápojem či kávě.

Důraz je třeba klást i na potraviny a přípravu pokrmů. Je třeba uplatňovat zásadu „lehčí stravy“. Jde o potraviny s vyšší stravitelností a nižší energetickou hodnotou. Lidé by měli kupovat pouze takové množství a druhy potravin, které jsou schopni zkonzumovat do vyznačeného data spotřeby a mají zajištěny podmínky pro jejich skladování. „Po nákupu třeba potraviny dopravit co nejrychleji domů a uchovávat v ledničce“ poznamenala odbornice.

Rodiče by měli věnovat pozornost pískovišť

Pozor je třeba dávat také při pobytu na slunci. Je třeba si chránit především kůži, oči a používat pokrývky hlavy. Před sluncem musí rodiče chránit i kojence a malé děti, přičemž pozor by si měli dávat i staří lidé či osoby s kardiovaskulárním onemocněním.

Sponzorováno

Rodiče by však měli věnovat zvýšenou pozornost i dětským hřištím a pískoviště, ve kterých se hrají děti. Nejčastějším zdrojem parazitárních infekcí jsou exkrementy psů a koček, které mohou za určitých okolností způsobit onemocnění jako toxokaróza, toxoplazmóza zda nákaza dětskou tasemnicí. V úvahu přichází také salmonelóza. Pískoviště nejsou rizikové jen z tohoto hlediska, ale jsou také oblíbeným útočištěm alkoholiků a narkomanů. Proto je třeba nejdříve zhodnotit stav pískoviště, až potom nechat dítě se v něm hrát.

Zchladit je možné i s pomocí klimatizace

Opatrní by měli lidé být také při návštěvě přírodních či umělých koupališť. Úřad veřejného zdravotnictví ČR doporučuje koupat se pouze na koupalištích, které jsou pod stálou kontrolou. Úřad pravidelně během letní koupací sezóny sledovat kvalitu vody a aktuální výsledky zveřejňuje na stránce mzcr.cz.

Zchladit je možné kromě koupání i klimatizací v autě či doma a v práci. Aby však nebyla klimatizace více škodlivá, musí být nastavena tak, aby rozdíl teplot mezi vnějším a vnitřním prostředím nebyl vyšší než pět, maximálně sedm stupňů Celsia. Náhlé změny teplot vzduchu v krátkém čase představují pro organismus stresovou situaci. Jde o vznik tzv. teplotního šoku, jehož důsledkem může být celkové oslabení organismu.

A co si o létě ještě přečíst?

VIDEO: Jaké jsou nástrahy léta?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva