Obsah článku
Road trip po Itálii, expedice v Asii či stará dobrá klasika v Chorvatsku. Kdekoli budete toto léto relaxovat a chytat bronz, myslete především na oči! Dioptrické brýle a kontaktní čočky mohou svým nositelům letní romantiku pořádně otrávit.
Slunce může poškodit oční rohovku, spojivky i sítnici. Kontaktní čočky způsobit záněty i týdny po pobytu ve vodě, dioptrické brýle nepříjemné úrazy. Co všechno potřebujete vědět o očích, abyste si léto užívali v bezpečí?
Léto a KONTAKTNÍ ČOČKY
Patříte k nositelem kontaktních čoček? Pak si dejte pozor při sportu, na farmách, na koních, a zejména při koupání ve vodě.
Riziko infekcí ve vodě
Kontaktní čočky ve spojení s vodou představují riziko. Ve vodách přežívají bakterie, viry, chlamydie, plísně a akantaméby. Chlamydiové oční záněty mohou vzniknout i týdny či měsíce po pobytu ve vodě. Mikroorganismus je díky kontaktní čočce v dlouhodobém kontaktu s povrchem oka. „Mezi nejnebezpečnější patří akantaméby, které přežívají ve vodách, řekách, jezerech či horských potocích. Způsobují závažný zánět rohovky spojený s bolestmi, světloplachostí, zarudnutím a slzením. V mnoha případech, zejména při pozdní diagnostice, končí vředem rohovky, který může být příčinou slepoty“, varuje oční lékařka a mikrochirurgické Oční kliniky NeoVize MUDr. Miriam Záhorcová. Oční lékaři radí koupat se bez kontaktních čoček. Pokud nedohlédne ani na metr před sebe, sáhněte po jednodenních, které na konci horkého dne u vody vyhodíte a tak snižujete riziko infekcí. Zdrojem akantamébou jsou i nádoby s roztoky a pouzdra na kontaktní čočky. Proto buďte při hygieně skutečně precizní.
Pozor na farmách a na koních
Práce s domácími i s užitkovými zvířaty v „špinavém“ prostředí (např. ve stáji), kde je zvýšená přítomnost plísní a mikroorganismů ze slámy, dřeva či z výkalů, může být v kombinaci s kontaktními čočkami zdrojem infekcí. Samozřejmě v případě, pokud nosíte kontaktní čočky a ty se kontaminují, například prsknutím do oka při čištění koně. Ve vlhkém prostředí (včetně vlhké slámy) přežívají bakterie, viry, chlamydie, plísně či nebezpečné akantaméby.
Léto a DIOPTRICKÉ BRÝLE
Dioptrické skla jsou již dnes odlehčené a nerozbitné, díky čemuž nevznikají při pádech ostré střepy. Riziko úrazu však netřeba podcenit. Při úderu či nešťastném pádu, např. z koně, z kola, bruslí či ze skály se plastový i kovový rám může prolomit a způsobit poranění jako kterýkoli ostrý předmět. U profesionálních i rekreačních sportovců oční chirurgové jako trvalé řešení doporučují např. laserové odstranění dioptrií.
Léto a LASEROVÉ OPERACE
Odstranění dioptrií současnými šetrnými laserovými metodami s použitím femtolaseru doporučují oční chirurgové všem pasivním, aktivním, profesionálním či extrémním sportovcem. Letní měsíce s HD očima po laseru si můžete vychutnat i vy. Laserové odstranění dioptrií můžete podstoupit v červnu, v červenci i v srpnu. Mýtus, že v létě se nedělají, už dávno neplatí. Pozor však na výběr správné metody. Povrchové metody s použitím pouze jednoho, excimerového, laseru (LASEK, PRK, Epilasek, Super Laser, No Touch Laser, 6D Laser) oční chirurgové před letní sezónou vůbec nedoporučují. Problémem je vysoká koncentrace UV záření, která může poškodit citlivý povrch oka s odlaserovaným povrchovém rohovky. Po metodě LASEK je nutné dva měsíce nosit na slunci sluneční brýle. Jinak hrozí vznik zákalů rohovce, které mohou způsobit neostré vidění.
Naopak, hloubkovým metodám, při kterých chirurg používá kombinaci excimerového a femtosekundového laseru, ultrafialové záření vůbec nepřekáží. Zákroky typu LASIK, NeoLASIK, NeoLASIK HD můžete podstoupit kdykoliv během letních měsíců a stále si užívat krásné počasí. Při těchto šetrných metodách chirurg neodstraňuje z oka povrch rohovky (epitel). Rohovka tak zůstává celistvá a chráněna před slunečním zářením. Oční chirurgové proto v letních měsících doporučují metodu s použitím femtosekundového laseru.
Sponzorováno
Léto a SLUNEČNÍ BRÝLE
„Na sluneční záření jsou obecně citlivější lidé s mínusovými dioptriemi a světlou (např. modrou) duhovkou. Bývají svetloplachejší, výrazněji reagují na ostré světlo. Brýle by měli nosit vždy za jasného slunce, zlepšuje jim to pohodlí. U ostatních platí – sluneční brýle si nasaďte vždy za slunečného počasí, a to v kterémkoliv ročním období“ radí oční lékařka a mikrochirurgické Oční kliniky NeoVize MUDr. Miriam Záhorcová.
TIP: Jak vybrat sluneční brýle?
Speciální důležitá je podle odbornice sluneční ochrana u moře a na horách. „V očním lékařství známe onemocnění z vysoké intenzity světla, může způsobit dočasnou slepotu. Proto dbejme na kvalitní sluneční brýle vždy při intenzivním rozptýleném slunečním světle s intenzivním jasem – a to je nejčastěji právě u moře a na horách.“ Na jasném slunci by měli nosit sluneční brýle i děti. „Miminkům je dobré přistínit stříškou nebo slunečníkem na kočár. Dětem, které již zvládnou sedět, či udělat první krůčky zakryjte obličej alespoň čepicí s kšiltem. Ostatní děti by měly nosit sluneční brýle vždy za slunečného počasí, pro ty nejmenší dostat koupit i sluneční brýle na gumičku. “
Vzezření BRÝLÍ (tvar, velikost a materiál)
Základní pravidlo zní: čím větší, tím lépe. Sluneční brýle by měly pokrývat celou velikost oka. Módní výstřelky maličkých rozměrů neposkytují dostatečnou ochranu. Z materiálů je nejvhodnější tvrzený plast nebo sklo. Zabrání poškrábání a deformacím.
UV FILTR
Zapamatujte si číslo 400 nanometrů. UV filtr s touto vlnovou délkou poskytuje standardní 100% systém ochrany. Nepropouští ultrafialové světlo rizikové vlnové délky. Pokud chcete zjistit, zda mají vaše brýle skutečně UV ochranu, oku uvádějí, nechte si je přeměřit v oční optice.
PROPUSTNOST SVĚTLA
Kromě hodnoty UV filtru sáhněte po správné propustnosti světla slunečních skel. Názor, že čím tmavší brýle, tím lepší ochrana před zářením, je nesprávný. I čiré dioptrická skla mohou obsahovat UV filtr a naše oko chránit. Na horách au moře můžeme použít vyšší kategorii.
Kategorie 0 – bezbarvý nebo velmi světlý filtr (propustnost viditelného záření 80 – 100%)
Kategorie 1 – světlý filtr (propustnost viditelného záření 43 – 80%)
Kategorie 2 – středně tmavý filtr (propustnost viditelného záření 18 – 43%)
Kategorie 3 – tmavý filtr / vhodný pro běžné nošení (propustnost viditelného záření 8 – 18%)
Kategorie 4 – velmi tmavý filtr / vhodný k moři a do hor / nevhodný na řízení, zkresluje vnímání barev (propustnost viditelného záření 3 – 8%)
BARVA SKEL MODRÁ – je nevhodná na řízení. Snižuje intenzitu vnímání červené a zelené barvy. Toto zabarvení skla nedoporučujeme krátkozrakým lidem.
ŠEDÁ A HNĚDÁ – ideální barvy za volant. Na řízení jsou ideální sluneční brýle s polarizačním efektem – snižují množství odraženého světla do oka, a tím zabraňují oslňování.
ŽLUTÁ A ORANŽOVÁ – vhodné do mlhy a na sport. Žluté nebo oranžové skla zlepšují rozlišovací schopnost v mlze.
OSTATNÍ BARVY – nemají výraznější vliv na kvalitu vidění.
Věděli jste, že … adrenalinové sporty typu bungee jumping mohou poškodit zrak? Některé typy sportů jsou pro oko skutečně nebezpečné – například seskoky typu bungee jump. Ty lékaři nedoporučují krátkozrakým sportovcům, s dioptriemi vyššími než – 4. Oko je při seskoku vystavené velkým nárazům s rizikem otěru sítnice a krvácení do sklivce.
Sponzorováno
Věděli jste, že … pohled do slunce může způsobit slepotu? Každý pohled do ostrého světla způsobuje krátkodobé oslepení. Při delším pohledu do slunce nastávají v oku nevratné změny, včetně zjizvení nejdůležitějších struktur vidění. Do slunce se nikdy nedívejte dlouhodobě a cíleně, jde o jednu z nejčastějších příčin slepoty. Výjimečně nebezpečné je zatmění slunce, vydržíte se do něj dívat déle a nevnímáte riziko.
A co si dále o létě přečíst?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Léto a zdraví, Lidské oko, Opalování a zdraví
Přečtěte si také naše další články